Skoki narciarskie. Żyła piąty w Planicy, zwycięstwo Tepesa

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w ostatnim w tym sezonie konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej Planicy. Ósme miejsce zajął Kamil Stoch, który ostatecznie w klasyfikacji PŚ uplasował się na trzecim miejscu. Zawody na mamuciej skoczni wygrał reprezentant gospodarzy Jurij Tepes.

Drugie miejsce w ostatnim konkursie sezonu zajął Norweg Rune Velta, trzeci był Słoweniec Peter Prevc.

Przed konkursem Kamil Stoch miał jeszcze szanse na drugie miejsce w Pucharze Świata, ale nie zdołał odrobić strat do Norwega Andersa Bardala. Obronił się za to przed atakiem Niemca Severina Freunda, który skończył sezon na czwartym miejscu.

Kamil Stoch, który uzyskał 205,5 m, zajmował czwarte miejsce po pierwszej serii, jednak skok na 207 metrów w drugiej serii dał mu dopiero ósme miejsce. Doskonały skok w drugiej serii oddał Żyła, który po pierwszej serii był 14. ze skokiem na 201,5. Drugi skok oddał jednak aż na 216 m, dzięki czemu awansował na piątą pozycję.

Kolejni Polacy zajęli miejsca poza czołową dziesiątką - Maciej Kot był 18., a Dawid Kubacki uplasował się na 21. pozycji.

Główne trofeum oraz małą Kryształową Kulę za loty już wcześniej zapewnił sobie Austriak Gregor Schlierenzauer, który w niedzielę był 11.

Stoch został trzecim Polakiem na podium klasyfikacji generalnej PŚ. Wcześniej czterokrotnie zwyciężył Adam Małysz, raz był trzeci, podobnie jak Stanisław Bobak w inauguracyjnym sezonie 1979/80. W tym sezonie 25-letni podopieczny Łukasza Kruczka musiał uznać wyższość tylko Schlierenzauera i Norwega Andersa Bardala.