PŚ w biathlonie. Gwizdoń wygrała sprint na olimpijskiej trasie w Soczi

Magdalena Gwizdoń nie spudłowała ani razu i wygrała sprint biathlonowego Pucharu Świata w Soczi. Na tej samej trasie w 2014 roku będą rozgrywane zawody podczas igrzysk olimpijskich.

Gwizdoń świetnie pobiegła, najlepszy czas miała już na pierwszym pomiarze, kilometr po starcie. Po pierwszym czystym strzelaniu było wiadomo, że powalczy o wygraną, po drugim było to już niemal pewne. 700 metrów przed metą Polka miała 18 sekund przewagi nad Anastazją Kuzminą. Na mecie ostatecznie wygrała o 10,2 s ze Słowaczką i o 13,7 s z liderką klasyfikacji generalnej PŚ Torą Berger. Słowaczka i Norweżka biegły po jednej rundzie karnej.

Szybka Hojnisz

Długo wydawało się, że niespodziankę może sprawić Monika Hojnisz, sensacyjna brązowa medalistka MŚ w Novym Mescie. 22-latka szybko biegła i po pierwszym strzelaniu długo prowadziła. Na drugim strzelaniu pomyliła się raz i ostatecznie zajęła 12. miejsce. Wyżej w karierze w zawodach rangi PŚ była tylko w Novym Mescie.

Słabiej pobiegła Krystyna Pałka, która opuściła czwartkowy bieg indywidualny z powodu bólu brzucha i złego samopoczucia. Mimo zaledwie jednego pudła zajęła 39. miejsce. 49. była wracająca po chorobie Weronika Nowakowska-Ziemniak, która spudłowała aż cztery razy.

Historyczny triumf

To drugi triumf Gwizdoń w karierze i jednocześnie drugi w historii kobiecego biathlonu w Polsce. Poprzednio 33-letnia Polka wygrała w 2006 roku w szwedzkim Oestersund, także w sprincie.

Zawody w Soczi są rozgrywane na bardzo wymagającej trasie z licznymi ostrymi podbiegami i stromymi zjazdami. W 2014 roku na tych trasach zostaną rozegrane zawody podczas zimowych igrzysk olimpijskich.

W niedzielę sztafeta

Zawody przedolimpijskiego Pucharu Świata w Soczi zakończą się w niedzielę biegiem sztafetowym. Relacja na żywo w Sport.pl od 15.30, transmisja na żywo w Eurosporcie .