Igrzyska paraolimpijskie 2012. Rekord świata Oscara Pistoriusa

Oscar Pistorius pobił swój własny rekord świata w biegu na 200 metrów w rywalizacji osób po amputacji kończyn dolnych na paraolimpijskich igrzyskach w Londynie. Zawodnik z RPA w sobotę pokonał dystans w czasie 21.30 sek.

Najlepszy wynik w historii Pistorius osiągnął w biegu eliminacyjnym do niedzielnego finału. Wszyscy jego rywale mieli w przeszłości amputowane kończyny dolne (kategoria T44). - Jestem szczęśliwy, to był bardzo dobry czas - stwierdził biegacz, który trzykrotnie został mistrzem na igrzyskach paraolimpijskich w 2008 roku. Wygrywał wtedy w biegach na 100, 200 i 400 metrów. Wcześniej jego najlepszym wynikiem na 200 metrów było 21,58 sek.

Drugim najszybszym biegaczem w eliminacjach był Brazylijczyk Alan Oliveira (21,88), a trzecim Amerykanin Blake Leeper (22,23).

Oscar Pistorius stracił obydwie nogi, kiedy miał 11 miesięcy. Przyczyną były wrodzone wady obu kończyn. Miesiąc temu spełnił marzenie i wystartował na igrzyskach olimpijskich razem z osobami pełnosprawnymi. Poruszając się na specjalnych protezach z włókna węglowego awansował do biegu półfinałowego na 400 metrów. Był również członkiem sztafety południowoafrykańskiej na tym dystansie, która zajęła ósme miejsce.