Londyn 2012. Amerykanki wygrały turniej piłki nożnej

W czwartek w finale olimpijskiego turnieju piłki nożnej kobiet Amerykanki pokonały 2:1 Japonki. To trzecie olimpijskie złoto piłkarek z USA z rzędu. Wcześniej w meczu o brąz Kanadyjki zwyciężyły Francuzki 1:0, bramkę strzelając w doliczonym czasie gry.
Japonia
Skład: Solo - Rampone, O'Hara, Le Peilbet, Boxx, Lloyd, Morgan, Wambach, Rapinoe (57. Cheney), Buechler (80. Sauerbrunn), Heath Bramki: Lloyd (8., 54.) Kartka: Wambach - żółta
USA
Skład: Fukumoto - Kinga, Iwashimizu, Kumagai, Sameshima (77. Iwabuchi), Sakaguchi (59. Tanaka), Miyama, Kawasumi, Sawa, Ohno (Maruyama), Ogimi Bramka: Ogimi (63.)
Dwie bramki dla USA zdobyła Carli Lloyd. Najpierw w ósmej minucie pokonała uderzeniem głową japońską bramkarkę. W drugiej połowie, w 54. minucie podwyższyła strzałem z lewej nogi w "okienko".

Gola kontaktowego dla Japonek, które rok temu na mistrzostwach świata pokonały reprezentację Stanów Zjednoczonych, zdobyła Yuki Ogimi. Mimo usilnych starań nie udało im się jednak doprowadzić do remisu.

Na trybunach Wembley padł rekord frekwencji na meczu piłki nożnej kobiet. Finałowe spotkanie turnieju olimpijskiego obejrzało 80203 widzów.

To trzecie z rzędu złoto Amerykanek, a czwarte w ogóle. Do tej pory na igrzyskach rozegrano 5 turniejów piłki nożnej kobiet.

W meczu o brąz Kanadyjki pokonały Francję. W doliczonym czasie gry pokonała Diana Matheson.