Sport.pl

Londyn 2012. Anglicy pokazali oficjalną piłkę

Piłkarz Manchesteru United, Tom Cleverley, wziął udział w prezentacji oficjalnej piłki na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Nazwa futbolówki - "The Albert" - odnosi się do londyńskiego slangu.
Nazwę piłki mógł zaproponować każdy. Spośród dwunastu tysięcy pomysłów wybrano ten nadesłany przez Boba Ashcrofta. - Chciałem, żeby nazwa miała coś wspólnego z Londynem, bo tam będą Igrzyska. Zastanawiałem się, czy istnieje w londyńskim slangu jakiś wyjątkowy synonim piłki, ale zdałem sobie sprawę, że nic takiego nie ma - tłumaczy.

- Uznałem, że mogę taki synonim wymyślić. Pomyślałem o najważniejszych miejscach Londynu i nagle przyszła mi do głowy Royal Albert Hall (królewska sala koncertowa - dop. red.).

Futbolówka składa się z zespojonych termicznie trójkątnych paneli, które mają pomóc jej w osiągnięciu stabilnego toru lotu. Producent piłki zapewnia, że nie sprawi takich problemów, jak mocno krytykowana "Jabulani" z mistrzostw świata 2010 w Republice Południowej Afryki.

Tom Cleverley, który zaprezentował piłkę fotografom, był zadowolony z jej wykonania. - Nie widziałem jeszcze takiej piłki. Będzie się wyróżniać na boisku. Dobrze się nią strzela i ma fajną nazwę - powiedział pomocnik Man Utd, jeden z kandydatów do piłkarskiej reprezentacji Wielkiej Brytanii, którą poprowadzi Stuart Pearce.

Turniej piłkarski rozpocznie się 25 lipca. Otwarcie Igrzysk odbędzie się dwa dni wcześniej.

Więcej o: