Finlandia pokonała Rosję i zagra w finale mistrzostw świata

Reprezentacja Finlandii pokonała Rosję 1:0 w półfinale mistrzostw świata, które odbywają się na Słowacji. W meczu o złoto zagra z Kanadą, który wygrała z Czechami.

Dwie pierwsze tercje meczu półfinałowego zakończyły się bezbramkowymi remisami. Jedynego gola, w trzeciej tercji, strzelił Marko Anttila. Jak się okazało było to jedyne, decydujące trafienie. Chociaż w ostatnich dwóch minutach Rosjanie wycofali bramkarza i grali szóstką zawodników w polu, to nie potrafili doprowadzić do remisu. Nie potrafili, bo znakomicie spisywał się golkiper Finów - Kevin Lankinen.

Zwycięstwo Finów należy uznać za dużą niespodziankę, gdyż Rosjanie na Słowację przyjechali w bardzo mocnym składzie pełnym zawodników z NHL. W reprezentacji Rosji grają m.in. triumfator punktacji kanadyjskiej sezonu zasadniczego ligi (128 pkt) Nikita Kuczerow z Tampa Bay Lightning, a także dwukrotny zdobywca Pucharu Stanleya Jewgienij Małkin (Pittsburgh Penguins), Jewgienij Dadonow (Florida Panthers), Aleksander Owieczkin i Jewgienij Kuzniecow (obaj Washington Capitals) oraz Ilja Kowalczuk (Los Angeles Kings). Owieczkin z 51 bramkami został królem strzelców sezonu zasadniczego.

Reprezentacja Finlandii w niedzielę stanie przed szansą zdobycia trzeciego w historii mistrzostwa świata. Wcześniej udawało jej się to w 1995 i 2011 roku.

Rywalem Finów w finale będzie Kanada, która wygrała z Czechami 5:1. Bramki dla zwycięzców strzelili: Mark Stone, Darnell Nurse, Pierre-Luc Dubois, Kyle Turris i Thomas Chabot. Honorową bramkę do Czech - przy stanie 0:5 - zdobył Tomas Zohorna.