Finał MŚ w hokeju. Rosja - Słowacja 6:2. Mistrz mógł być tylko jeden

6 : 2
Komentarze
Od?wie?
49
Hokeiści Rosji zostali mistrzami świata. W finale turnieju rozgrywanego na lodowiskach Finlandii i Szwecji pokonali w Helsinkach Słowaków 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Poprzednio "Sborna" triumfowała w MŚ w 2009 roku. Wcześniej w 2008 i 1993 roku oraz 22-krotnie pod szyldem Związku Radzieckiego.

Rosjanie zrewanżowali się Słowakom za porażkę w 2002 roku, kiedy ich rywale jedyny raz sięgnęli po złoty medal. W finale tegoroczni wicemistrzowie świata grali też w 2002 roku.

Królem strzelców został Jewgienij Małkin, który zdobył 11 goli, w tym ostatniego w turnieju, pieczętując wysokie zwycięstwo drużyny rosyjskiej.

Finał rozpoczął się jednak po myśli Słowaków, którzy prowadzenie objęli już po 66 sekundach gry po trafieniu Zdeno Chary. W 10. minucie wyrównał Aleksander Sjomin, ale przewaga zespołu rosyjskiego, naszpikowanego gwiazdami ligi NHL, uwidoczniła się dopiero w drugiej tercji. W tym okresie zdobył on trzy gole, m.in. ponownie do bramki posłał krążek Sjomin, któremu dwa razy asystował w niedzielę kolega z Washington Capitals Aleksander Owieczkin.

Wcześniej w meczu o trzecie miejsce Czechy pokonały Finlandię 3:2.

60. min. Znakomita okazja dla Słowaków, ale górą Warłamow. Górą Rosja, koniec meczu, Rosjanie mistrzami świata!

59. min. GOL! 6:2! Jeszcze jeden gol dla Rosji. Małkin pokonuje Hamerlika.

55. min. A jednak, Rosjanie znowu rzucili się do ataku. Bramkarz i cały zespół Słowaków wspólnie odpierają nawałnicę spod własnej linii bramkowej.

52. min. Mamy pierwszy w tym meczu okres przewagi Słowacji, choć Rosjanie kontrują. A jednak, mecz atrakcyjny będzie do samego końca.

50. min. GOL! 5:2! Słowacy to wykorzystują! Owieczkin może wrócić na lód trochę wcześniej, bo oblężenie bramki Rosjan przyniosło skutek. Krążek do bramki wepchnął Chara - to jego drugi gol w tym meczu.

49. min. Dopiero druga kara w tym meczu, a pierwsza dla Rosjan. Owieczkin na dwie minuty osłabi swoich kolegów.

48. min. Słowacy wreszcie zamknęli Rosjan w ich tercji obronnej. Nacierają, atak wygląda nieźle.

46. min. Dość przypadkowy atak Słowaków, jeden z nielicznych, uderzenie z bardzo daleka i okazuje się, że to dobry pomysł. Piekielnie mocny strzał, ale i tak nic z tego.

44. min. GOL! 5:1! To już nawet smutne. Słowacy rozbrojeni. Owieczkin do Sjomina, ten do Daciuka i Daciuk strzela.

43. min. Tu już jednak nie będzie emocji. Słowacy starają się wybijać jak najczęściej na uwolnienie.

42. min. Słowakom zależy, chyba jeszcze wierzą, starają się atakować, ale i tak to Rosjanie przeważają i okupują ich bramkę.

41. min. Początek ostatniej części meczu.

II TERCJA:

40. min. Koniec drugiej tercji.

39. min. Kara minęła dla Słowaków całkiem bezboleśnie. Rosjanie nawet teraz w natarciu.

37. min. To dopiero pierwsza kara w tym meczu. Chara chyba nawet nie chciał, ale przewrócił rywala i strzelec jedynego gola dla Słowacji na dwie minuty osłabia swoją reprezentację.

36. min. GOL! 4:1! To już na pewno koniec. Spóźniona obrona, Daciuk podaje Sjominowi na sam na sam, a Sjomin spokojnie pokonuje Lacę.

35. min. Kapitalna akcja Daciuka, który pokazał kawał techniki. Fantastyczne zwody i panowanie nad krążkiem, ale ostatecznie nie pokonał bramkarza.

34. min. GOL! 3:1! Szirokow i Tierieszczenko rozklepali obronę i ten drugi pokonał bramkarza.

33. min. Kapitalna akcja Rosjan, Owieczkin uderza już przewracając się, ale krążek trafia w nogę obrońcy.

32. min. Słowacy długo utrzymują się z krążkiem w tercji obronnej Rosjan, ale nie znajdują pozycji do strzału. W końcu zostają wypchnięci.

31. min. Rosjanie znowu mają widoczną przewagę. Słowaccy kibice z pewnością nie mają zbyt wielkich nadziei na świętowanie.

29. min. Mogło być już chyba po meczu, ale ofiarna interwencja jednego ze Słowaków zapobiegła szybkiemu podwyższeniu wyniku.

27. min. GOL! 2:1! Popow wykonał kapitalną robotę, przeprowadzając akcję i kładąc na lodzie bramkarza, a Pierieżogin odebrał podanie do tyłu i zdołał wcisnąć krążek między obrońcami do bramki.

26. min. Dobra okazja Słowaków. Warłamow broni i Rosjanie błyskawicznie ruszają z kontrą. Za szybko. Spalony na niebieskiej.

24. min. Trzy strzały na bramkę w wykonaniu Rosjan. Małkin najpierw uderzył po objechaniu bramki, potem jeszcze dobijał. Laco jest jednak w formie.

23. min. Od początku tercji gra jest zdecydowanie bardziej wyrównana, niż w poprzedniej. Słowacy grają z Rosjanami jak równy z równym.

22. min. Krótka przerwa w grze, z głośników w hali słychać "Somebody That I Used To Know"...

21. min. Znowu Rosjanie wygrywają wznowienie i Małkin rusza z szybkim atakiem. Szybko udaje się go jednak zatrzymać.

I TERCJA:

20. min. Ostatnia próba należała do Słowaków. Nic z tego. Koniec pierwszej tercji.

18. min. Bardzo mocne uderzenie na bramkę Słowacji zablokowane przez jednego z hokeistów.

17. min. Powoli zbliża się koniec pierwszej tercji i Rosjan nieco opuszcza furia. Nie będą już za wszelką cenę szukać teraz kolejnej bramki. Z bramką wyrównującą było inaczej.

15. min. Słowacy łatwo tracą krążek w ataku i uruchamiają tym samym groźne kontry przeciwników. Mają naprawdę masę roboty w obronie, wiele zawdzięczają Lacowi.

13. min. Rosjanie znowu nacierają, znowu spore zamieszanie pod bramką i w końcu udaje się wybić.

11. min. Jedna z lepszych okazji dla Słowacji. Podanie w poprzek tafli posłane z lewej strony, a stojący przy bramce zawodnik nie zdołał wepchnąć krążka przez Warłamowa do bramki.

10. min. GOL! 1:1! Rosjanie wyrównują. Najpierw rozklepali obronę, ale obrońca w ostatniej chwili blokował kijem. W kolejnej akcji Owieczkin świetnie podał już jednak do Sjomina, a ten wpakował krążek do bramki.

9. min. Słowacy muszą nastawić się na grę z kontry. Właśnie udało im się taką - jednoosobową - przeprowadzić. Mimo ucieczki, przestraszony hokeista postanowił uderzać z dużej odległości. Bez skutku. Po chwili przed szansą stanął jeszcze Satan, ale nie zdołał minąć ostatniego obrońcy.

8. min. Trwa oblężenie słowackiej bramki. Mimo prowadzenia sytuacja nie wygląda dla Słowaków różowo. A nadal przecież jedni i drudzy grają w komplecie.

7. min. Znowu groźnie pod słowacką bramką, znowu świetnie zachowuje się Laco. Popisał się bardzo dobrym refleksem przy strzale z bliska.

6. min. Rosjanie wycofują pod niebieską, skąd pada uderzenie. Po drodze krążek zostaje lekko odbity i Laco miałby z nim problemy, gdyby tylko nieznacznie nie minął słupka. Słowacy ruszają z kontrą, ale ich strzał jest mniej groźny.

5. min. Spore zamieszanie pod słowacką bramką. Gdy w końcu okazuje się, gdzie jest krążek, mają go jednak Słowacy.

4. min. Bardzo ładna akcja Rosjan, Owieczkin dostał krążek kilka metrów przed bramką, ale w ostatniej chwili zderzył się ze słowacką ścianą.

3. min. Rosjanie zgubili krążek w obronie, ale Słowak nie zorientował się w porę, przed jak dogodną okazją stanął i obyło się bez przykrej niespodzianki dla Rosjan.

2. min. GOL! 0:1! Ledwo się zaczęło - a zaczęło się od ataków Rosjan - i pięknym, mocnym uderzeniem pod poprzeczkę Siemiona Warłamowa pokonał Zdeno Chara! Asysta: Tomas Surovy. Prowadzenie Słowaków.

1. min. Rosjanie zaczęli od wygranego wznowienia.

19:30 Brązowy medal zdobyli wcześniej w niedzielę Czesi, pokonując Finlandię 3:1.

19:25 W bratobójczym półfinale Słowacy pokonali Czechów 3:1. Bohaterem meczu był grający w Slovanie Bratysława Miroslav Satan, zdobywca dwóch goli. Słowacy w ćwierćfinale sensacyjnie wyeliminowali Kanadyjczyków. Wcześniej, w drugim meczu o finał, Rosjanie rozgromili Finlandię 6:2. Trzy gole strzelił Jewgienij Małkin.

Rosja
Bramki: A. Sjomin (10., 36.), A. Pierieżogin (27.), A. Tierieszczenko (34.), P. Daciuk (44.), J. Małkin (59.)