Sport.pl

Prezes Zagłębia Sosnowiec wielokrotnie mijał się z prawdą. Sprawa trafiła do prokuratury

Zbigniew Drążkiewicz będzie tłumaczył się ze swoich rządów w hokejowym Zagłębiu Sosnowiec przed prokuratorem. Padają poważne zarzuty.
Rada nadzorcza hokejowej spółki odwołała Drążkiewicza ponad dwa tygodnie temu. Grzegorz Dąbrowski, szef rady, podkreślał wtedy, że wciąż trwa kontrola klubowych finansów, a od jej wyniku będą zależały kolejne decyzje.

Wojciech Todur: Jakie wnioski?

Grzegorz Dąbrowski: Nie najlepsze. Rekomendowaliśmy władzom miasta skierowanie sprawy do prokuratury [wniosek już trafił do prokuratury - przyp. red.]. Naszym zdaniem zachodzi możliwość popełnienia przestępstwa gospodarczego. To nie do nas należy jednak ocena, czy taki fakt rzeczywiście miał miejsce.

Czy to zadłużenie klubu ma bezpośredni wpływ na decyzję rady?

- Nie. Dług to problem, z którym w dzisiejszych realiach zmaga się wiele klubów sportowych. Problem leży gdzie indziej. Moim zdaniem prezes wielokrotnie mijał się z prawdą, zatajał ważne fakty. Po prostu wprowadzał nas w błąd.

Nie mogliście zareagować szybciej?

- Powtarzam, że prezes przedstawiał nam dokumenty, które nie budziły zastrzeżeń. Działaliśmy na tyle szybko, na ile było to możliwe. Jak widać nie czekaliśmy do końca sezonu, tylko zadziałaliśmy już teraz, żeby zyskać więcej czasu na wyjście z trudnej sytuacji.

Potrzebny ktoś "strasznie" zakochany

Nieoficjalnie mówi się, że dług przekracza 1,5 miliona złotych. Na tę kwotę mają składać się pożyczki oraz zadłużenie wobec ZUS-u...

- Na razie nie potrafię rzeczowo odnieść się do tych informacji. To będzie możliwie, gdy zakończy się audyt, czyli na przełomie kwietnia i maja.

Czy nie jest tak, że w przypadku, gdy dług przekracza kapitał założycielski spółki, to rozsądnym jest postawienie jej w stan likwidacji?

- Z tego co wiem, to jednak ten fakt nie zachodzi.

Załóżmy, że dług rzeczywiście sięga 1,5 miliona. To właśnie tyle, ile w tym roku gmina chciała wydać na spółkę. Pojawiają się informacje, że te pieniądze zostały już przejedzone.

- To się jeszcze nie stało, ale nie da się ukryć, że pula miejskich pieniędzy, z których ma korzystać w 2013 roku klub, niebezpiecznie się kurczy.

Kiedy rozpiszecie konkurs na nowego prezesa?

- Procedura startuje w poniedziałek i potrwa do 8 marca.

Biorąc pod uwagę fakty o których rozmawiamy, to do konkursu musiałby się zgłosić, jakiś desperat.

- Albo człowiek, który strasznie kocha hokej. Powtarzam - "strasznie", bo właśnie takiej osoby potrzebuje dziś Zagłębie.

Jest jeszcze plan B

Kolejny ruch?

- Rozmowy z gminą o dalszym funkcjonowaniu i utrzymaniu spółki. Bez miejskich pieniędzy Zagłębie nie przetrwa. Takie czasy. Sponsorzy nie udźwigną ciężaru finansowaniu tego klubu. Władze miasta są przychylne hokejowi. Wydaje mi się, że decyzja będzie jednak spoczywać w rękach radnych.

A jeżeli żaden "strasznie zakochany" w Zagłębiu się nie znajdzie?

- Będziemy realizować plan B. Klub ma przecież prezesa, którym jest Artur Ślusarczyk. Wtedy to na nim spocznie obowiązek kierowania spółką.

Więcej o: