Euro 2016. Walia - Irlandia Północna. Nudny mecz, zadecydował samobój. Walijczycy w ćwierćfinale

Walia w ćwierćfinale Euro 2016! Pokonała w małych derbach Wielkiej Brytanii Irlandię Północną 1-0. Mecz stał na niskim poziomie, a o zwycięstwie Walii rozstrzygnął samobój Garetha McAuleya.

Początek spotkania mógł nieco zaskoczyć, bo to Irlandia Północna dłużej utrzymywała się przy piłce. W 11. minucie po szybkiej kontrze prawym skrzydłem bliski strzelenia gola był Stuart Dallas, ale powstrzymał go Wayne Hennessey. Potem do głosu doszła Walia. Groźny był Aaron Ramsey, któremu centymetrów zabrakło do tego, by sięgnąć piłki i skierować ją do bramki już kilka chwil później. W 19. minucie w końcu trafił do siatki, ale był na sporym spalonym. Irlandczycy zrewanżowali się groźnym uderzeniem Jamiego Warda z ponad 20 metrów.

Co ciekawe, do przerwy Irlandia Płn. Prowadziła 2-0 w strzałach celnych. Obrońcy bardzo dobrze zaopiekowali się Garethem Bale'em, który nie miał żadnych okazji bramkowych ani miejsca, by się rozpędzić z piłką. Bale stał się groźniejszy po przerwie. W 58. minucie ładnie uderzył z rzutu wolnego (to był pierwszy celny strzał Walii!), ale Michael McGovern skutecznie odbił piłkę. McGovern - według wielu najlepszy bramkarz fazy grupowej, świetny w meczu z Niemcami - był bezradny w 75. minucie. Bale dośrodkował z lewej strony, a pechową interwencję zaliczył grający do tej pory bardzo dobry mecz Gareth McAuley.

Dużo ciekawiej niż na boisku było na trybunach. Fani Irlandii Północnej wypominali Walijczykom to, że głosowali za wyjściem z Unii Europejskiej (Anglia i Walia głosowały w ten sposób, Szkocja i Irlandia Płn. za pozostaniem). - Chcieliśmy zostać, chcieliśmy zostać, nie jesteśmy głupi, chcieliśmy zostać - śpiewali kibice. Nie mogło zabraknąć też słynnego "Will Grigg is on fire", na co Walijczycy odpowiadali "macie tylko jedną piosenkę". Irlandczycy ripostowali: macie tylko jednego piłkarza!

Szturm Irlandii Północnej w końcówce nie przyniósł efektu i tak oto Walia awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy. W nim zmierzy się ze zwycięzcą pary Węgry - Belgia. Ten mecz w niedzielę o 21.00. Relacja na żywo w Sport.pl - to jest twój live!