El. Euro 2016. Irlandia sensacyjnie pokonała Niemcy!

Irlandczycy niespodziewanie pokonali Niemców w przedostatniej kolejce eliminacji Euro 2016. Jedynego gola strzelił Shane Long. To oznacza, że spotkanie Polska - Irlandia będzie meczem o awans na mistrzostwa Europy.

Irlandczycy od pierwszych minut demonstrowali, że nie zamierzają poddać się mistrzom świata. Chociaż to goście atakowali częściej, to nie mieli wcale bardzo klarownych sytuacji i z czasem stawało się jasne, że niespodzianka jest możliwa.

Gospodarze mieli pecha, bo tuż przed końcem pierwszej połowy kontuzji doznał solidny w powietrzu Shay Given. W drugiej połowie uraz wyeliminował z gry kolejnego zawodnika i gdy parę minut przed końcem meczu trzeci Irlandczyk położył się na ziemi, kibice w Dublinie wstrzymali oddech, sądząc, że ich ulubieńcy będą kończyć mecz w osłabieniu (selekcjoner Martin O'Neill zdążył wykorzystać trzy zmiany).

To był jednak moment, w którym Irlandia już prowadziła. A było to tak: 70. minuta. Przejęcie piłki na własnej połowie i wycofanie do bramkarza, który natychmiast wykopuje z całych sił - czyli do wprowadzonego pięć minut wcześniej Longa, który puszcza się pędem, a zaskoczeni trzej niemieccy obrońcy za nim nie nadążają. Irlandczyk dopadł do piłki, wpadł w pole karne i uderzył obok Neuera.

Ostatnie minuty to wzmożone ataki gości, ale także Darren Randolph bardzo pewnie spisywał się w bramce gospodarzy. Dzięki temu mecz ostatniej kolejki zadecyduje o awansie na Euro - Polska musi wygrać lub zremisować 0:0 albo 1:1, a Irlandia powinna zremisować wyżej albo pokonać Polskę, żeby awansować na francuski turniej kosztem biało-czerwonych.

Szybki gol Lewandowskiego i szaleństwo na trybunach. Tylko po co te race?! [ZDJĘCIA]