Przyjedź na Euro 2012, kibicuj i... wróć do domu bez HIV

Kampania edukacyjna, ulotki i plakaty z informacjami jak zabezpieczyć się przed zakażeniem, adresy miejsc, w których można wykonać anonimowy test na HIV, gdzie szukać pomocy po ryzykownym zachowaniu - tak Gdańsk zadba o to, by kibice którzy przyjadą do nas na Euro 2012, wrócili zdrowi do domu.

POLECAMY - EURO 2012. CO NAJMNIEJ 11 UCZESTNIKÓW CHCE MIESZKAĆ W POLSCE! ZOBACZ KTO, GDZIE I JAK ZAMIESZKA [ZDJĘCIA]

- Na mistrzostwa przyjedzie do Trójmiasta ok. 180 tys. kibiców i turystów - mówi Paweł Jakubowski z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - To jasne, że oglądanie meczów czy zwiedzanie miasta nie będzie ich jedyną rozrywką. Wielu zdecyduje się na przygodne kontakty seksualne i inne zachowania, które niosą ze sobą ryzyko zakażenia HIV. Dlatego podczas mistrzostw, obok plakatów reklamujących piwo, powinny zawisnąć te z informacjami dotyczącymi profilaktyki HIV i AIDS.

Na mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA w 2010 i w Niemczech w 2006, oprócz kibiców z różnych stron świata przyjechało po ok. 40 tys. prostytutek. Nie ma powodów - mówili organizatorzy wtorkowego spotkania w Gdańsku "Euro 2012 - wróć zdrowy" - żeby do Polski i na Ukrainę nie zjechało ich tyle samo. Dlatego działania służb zaangażowanych w przygotowanie mistrzostw muszą dotyczyć tak samo bezpieczeństwa jak i profilaktyki kontaktów seksualnych.

- Do RPA przyjechali głównie mężczyźni - sami. Wielu korzystało z usług prostytutek - mówi Małgorzata Paliwoda z Fundacji Pomorski Dom Nadziei. - Do Niemiec kibice jechali całymi rodzinami, z żonami, dziewczynami. Zapotrzebowanie na płatny czy przygodny seks było znacznie mniejsze. Bez względu na to, jaki model będzie w Polsce, kibicowi trzeba przypomnieć, jak się zabezpieczyć i co robić, gdy zdarzy się ryzykowny seks.

Jesteś kibicem z Trójmiasta? - to dlaczego jeszcze Cię nie ma na naszym Facebooku? Dołącz, polub, bądź na bieżąco! ?

Choć od zidentyfikowania wirusa HIV minęło już 30 lat, działania lekarzy i naukowców, żeby się przed nim uchronić, nie prowadzą do zmniejszenia liczby zakażeń i zachorowań. - To pandemia, która w różny sposób dotyka wszystkich regionów świata - mówi Maria Jankowska z Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed. - Ciągle najczęstszą drogą zakażeń - w 80 proc. przypadków - są kontakty seksualne.

Powiatowa Stacja Sanepidu w Gdańsku na przyszły rok szykuje kampanię "Wróć bez HIV". Na dworcach PKP i SKM, w biurach podróży, hotelach, strefach kibica znajdą się ulotki z przydatnymi informacjami, bo edukacja to jedyny sposób, żeby uchronić kibiców przed ewentualnymi zakażeniami.

Co powinno znaleźć się w ulotce? - Jak można zarazić się wirusem HIV, jak się przed zakażeniem uchronić - tłumaczy Paweł Jakubowski. - Jak się zachować, jeśli podejrzewamy, że mogło dojść do zakażenia, gdzie szukać wtedy pomocy.

ZOBACZ, DLACZEGO FAWORYCI EURO 2012 WOLĄ GDAŃSK OD CHARKOWA [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.