- Pierwsza zmiana pracuje do po³udnia, a od godziny 12 do 15, czyli w porze, kiedy panuje najwiêkszy skwar, na budowie jest pusto. Druga zmiana pojawia siê na placu o 15, a schodzi z niego o pó³nocy. Musieli¶my dokonaæ tych przesuniêæ, bo upa³y uniemo¿liwiaj± normalne funkcjonowanie. Cz³owiek poci siê nawet kiedy stoi, a jak siê musi czuæ kiedy ciê¿ko pracuje fizycznie? Problem dotyczy ogromnej grupy ludzi, bo codziennie przez budowê przewija siê 1330 osób - powiedzia³ prezes Biura Inwestycji Euro Gdañsk 2012 Ryszard Trykosko.
W najgorszej sytuacji s±
spawacze, którzy pracuj± w specyficznych warunkach. - W³a¶nie oni s± teraz, kiedy trwa monta¿ konstrukcji stalowej, najbardziej eksploatowani. Pracuj± w specjalnych namiotach, bo spawanie poszczególnych elementów musi odbywaæ siê bez udzia³u wiatru. Pó¼niej i tak ka¿de takie z³±cze jest prze¶wietlane radiologicznie. W tych namiotach panuje niesamowity ukrop, który musi mieæ wp³yw na wydajno¶æ ludzkiego organizmu - doda³ Trykosko.
W tym roku pogoda po raz drugi sp³ata³a figla budowniczym PGE Arena Gdañsk.
- Najpierw przysz³o nam zmagaæ siê z ekstremaln± zim±, a teraz mamy do czynienia z ekstremalnym latem. Na szczê¶cie zarówno rekordowe ujemne jak i niespotykane od dawna dodatnie temperatury nie wp³ynê³y negatywnie na tempo prac budowlanych - podsumowa³.
Budowê gdañskiego stadionu rozpoczêto 15 grudnia 2008 roku, a jej zakoñczenie zaplanowano 21 stycznia 2011 roku. Ca³a inwestycja ma kosztowaæ 630 milionów z³otych. Na trybunach bêdzie mog³o zasi±¶æ 44 tysi±ce kibiców, którzy pierwszy pi³karski mecz zobacz± latem 2011 roku.
S± plany, aby na inauguracjê PGE Arena Gdañsk dosz³o do konfrontacji Lechii Gdañsk z Juventusem Turyn. By³by to symboliczny rewan¿ za mecz tych zespo³ów w Pucharze Zdobywców Pucharów, który rozegrany zosta³ 28 wrze¶nia 1983 roku.