Sport.pl

Lawina krytyki po decyzji polskiego sędziego Szymona Marciniaka. "Proszę, przestań człowieku. Niedorzeczne!"

Holandia zremisowała 0:0 z Irlandią Północną, która miała wielkie szanse na wyprzedzenie Oranje i znalezienie się bliżej awansu na Euro. Najwięcej po tym meczu mówi się jednak o kontrowersyjnym rzucie karnym podyktowanym przez polskiego sędziego Szymona Marciniaka.

Irlandia Północna mogła wyprzedzić Holandię w grupie i znaleźć się blisko awansu do Euro 2020. Do tego wystarczyło jej choćby zwycięstwo 1:0. W 30. minucie Irlandia Płn. dostała nawet rzut karny podyktowany przez Szymona Marciniaka. 

Piłkę dośrodkował Paddy McNair, a powalczyli o nią George Saville oraz Joel Veltman. Saville zmienił lekko tor lotu piłki, a ta odbiła się od ręki holenderskiego obrońcy. Marciniak nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny, a Veltman został ukarany żółtą kartką. - Proszę, przestań, człowieku. To niedorzeczne! - irytował się w studiu holenderskiej telewizji Marco van Basten. 

Dla Veltmana był to drugi rzut karny podyktowany po jego błędzie w ostatnim czasie. Na początku listopada zagrał ręką w polu karnym przeciwko Chelsea i wtedy również został podyktowany rzut karny. - Prawie przejmuję umiejętności od Matthijsa de Ligta - mówił z uśmiechem Veltman. Piłkarz Ajaksu nawiązał tym samym do niezbyt udanego początku Holendra w Juventusie, bo ten również kilka razy zagrywał piłkę rękoma. Irlandia jednak nie wykorzystała rzutu karnego i mecz skończył się remisem 0:0. 

Po meczu Szymon Marciniak był także krytykowany przez... trenera Irlandii Północnej. Zdaniem Martina O'Neila Marciniak nie potrafił poradzić sobie z protestującymi piłkarzami Holandii przez co na wykonanie jedenastki trzeba było czekać dwie minuty.  - Steven nigdy wcześniej nie zmarnował karnego na moich oczach. Nie ma nic gorszego niż czekanie na  wykonanie "jedenastki" - irytuje się trener w holenderskich mediach. 

Irlandia Płn. straciła szansę na awans z grupy, ale może awansować jeszcze przez baraże. 

Więcej o:
Komentarze (54)
Lawina krytyki po decyzji polskiego sędziego Szymona Marciniaka. "Proszę, przestań człowieku. Niedorzeczne!"
Zaloguj się
 • ryslew2061

  Oceniono 64 razy 64

  Filmu ze spornej sytuacji nie ma, ale jest van Basten przez 3 minuty nawijający po holendersku, języku zrozumiałym przez wszystkich Polaków.

 • ml2403

  Oceniono 24 razy 20

  Marciniak nie jest moim idolem ale ten karny był słuszny, bo zawodnik miał rękę odwiedzioną od ciała i zwiększał swój obrys ciała. Notabene w obecnej piłce jest to powszechna mania, z którą powinno się walczyć, a nie przymykać na to oko. Przed laty obowiązywała zasada, że zawodnik powinien w piłce nożnej mieć ręce zasadniczo przy tułowiu, a obowiązkowo w kontakcie z przeciwnikiem. Obecnie ten sport można nazwać piłką nożno-ręczną bo ręce grają tu ważną rolę, a to przy rozpychaniu się, ciągnięciu za koszulki czy wreszcie zapewnianiu sobie większej przestrzeni niż własne ciało przez wyciąganiu rąk na boki. W obrębie pola karnego używanie rąk to już powszechna metoda gry i kto tego nie robi jest na z góry straconej pozycji, więc co to jest za sport.

 • marek.zak1

  Oceniono 29 razy 19

  Każde zwiększenie powierzchni między strzelana piłka i bramka ręka jest działaniem celowym i wg obecnych przepisów skutkuje karnym. Odległość, czy intencjonalność nie mają znaczenia.

 • swinton

  Oceniono 12 razy 12

  Popatrzcie na inne sporty - tylko w piłce noznej zawodnicy pyskuja minutami i w 99,99% uchodzi im to bezkarnie.
  Powinna byc za to specjalna kara - 5 minut poza boiskiem.

 • zdenek117

  Oceniono 9 razy 9

  Tytuł sugeruje, że wszyscy krytykują Marciniaka. Z treści wychodzi, że tylko Holendrzy są niezadowoleni, co raczej jest normalną rzeczą, bo nie są obiektywni w tej sytuacji.

 • mariami

  Oceniono 7 razy 5

  Jasne, wina sędziego, ze df00pek nie potrafił wykorzystać karnego.

 • mer-llink

  Oceniono 6 razy 4

  "Lawina krytyki po decyzji polskiego sędziego .."
  A do tej pory cała Europa biadoliła, jak to w Polsce sędziowie są prześladowani przez brzydkiego pana Ziobrę razem z paskudnymi panami Kaczyńskim Jarosławem, Prezesem i Bratem oraz panem Prokuratorem PRL-u Piotrowiczem. Teraz sama Europa zobaczyła, jakie przekręty wśród polskich sędziów! No i co, warto było tak pyskować w tej Brukseli? Wyszło na to, że p.p. Ziobro, Kaczyński i Piotrowicz mieli rację: ohydna, nieobiektywna kasta. Należy im się reforma do samego spodu!
  Oh, wait... To nie o tych sędziów tu chodzi, o których chodzi p.p. Z., K. i P.? Nie szkodzi. I tak widać, że cała polska kasta sędziowska do poprawki. Panowie Ziobro, Kaczyński i Piotrowicz, wzmóżcie, na Boga, wysiłki! Zaorać polskich sędziów. A co tam nam Bruksela będzie pluła w twarz!
  Że co, że to nie w Brukseli się skompromitowało polskie sędziostwo, a w Belfaście? Co za różnica, to i to na Be. Cała Europa widziała i potwierdza, że panowie Z., K. i P. mieli absolutna rację: polscy sędziowie to drugi sort! Chwała Im!

 • koszernywieprz

  Oceniono 3 razy 3

  Wróć! Jest zasada FIFA która upowazniała Marciniaka do podyktowania karnego:
  "Football expects a player to be penalized for handball if they gain possession/control of the ball from their hand/arm and gain a major advantage... ". Czyli (niezależnie od intencji o której się nie wspomina) zagranie ręką przynosi zawodnikowi wyraźną korzyść. W tym przypadku obronę bramki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX