Euro 2016. Portugalia - Walia. Co wiemy po półfinale Euro

To był najważniejszy dzień Portugalii i Ronaldo, który chce doczekać się swojego turnieju. Sprawdźcie, czego dowiedzieliśmy się po pierwszym półfinale Euro 2016.
Mecz Portugalia - Walia Mecz Portugalia - Walia CARL RECINE/REUTERS

Najważniejszy dzień Portugalii

W historii tamtejszego futbolu dużo jest półfinałów, zdarzają się medale mundialu i Euro, ale głównie te brązowe. Srebrny Portugalczycy zrobili raz, 12 lat temu, na Euro 2004, które organizowali. Ten wynik był jednak rozczarowaniem, bo w finale przegrali z Grecją, która zmierzała ku sensacji wszech czasów. W niedzielę drużyna Fernando Santosa stanie zatem przed szansą zdobycia pierwszego złota na wielkim turnieju. Może być tak, że to, czego nie zdołały osiągnąć drużyny z Eusébio i Rui Costą, osiągnie zespół, który na turnieju nie zagrał ani jednego wielkiego meczu.

Najpiękniejsza historia Euro

Przez chwilę wydawało się, że stworzą ją Islandczycy, ostatecznie napisali ją Walijczycy. Bo nikt na nich nie stawiał, bo było kogo u nich oglądać (Bale?a i Ramseya), bo przywieźli do Francji kibiców, którzy ubarwili ten turniej. W Lyonie Walijczycy nie dali już rady, bo już chyba dać jej nie mogli. Długo się zresztą rywalowi opierali, przegrali przez chwilę błysku Ronaldo. Nie warto się zastanawiać, co by było, gdyby w środę mogli zagrać zawieszeni za kartki obrońca Ben Davies oraz pomocnik Aaron Ramsey. Niezależnie od tego, i tak Portugalia byłaby zdecydowanym faworytem. A Walijczycy, niezależnie od tej porażki, i tak przeżyli najlepszy turniej w dziejach.

Ronaldo się doczeka?

Zdobył srebro Euro 2004, zagrał najwięcej meczów w historii mistrzostw Europy (20), w Lyonie dogonił lidera klasyfikacji strzelców Michela Platiniego (obaj mają po dziewięć bramek), jest rekordzistą pod względem meczów (132) i goli (61) w reprezentacji Portugalii. Nie przeżył jednak swojego wielkiego turnieju, w którym wszystko by mu wychodziło, w którym bezsprzecznie byłby najlepszy. Z tych siedmiu mistrzostw świata i Europy, najlepsze dla gwiazdy Realu były te pierwsze, rozgrywane w 2004 r. w Portugalii. Zaczynał je jako rezerwowy, skończył w najlepszej jedenastce turnieju. Potem na wielkich imprezach oglądaliśmy zazwyczaj cień tego Ronaldo, który zachwyca w Lidze Mistrzów. Z Euro 2016 też bardziej zapamiętamy oddawane z każdej pozycji strzały, niż trzy gole. No, chyba, że zostanie bohaterem finału.

Na co stać Portugalię?

Tego nie wiemy, bo w drodze do finału ominęła wszystkich faworytów. W eliminacjach i na turnieju mierzyła się z Albanią, Danią, Serbią, Armenią, Islandią, Austrią, Węgrami, Chorwacją, Polską i Walią. Z sześciu meczów we Francji po 90 minutach wygrała tylko jeden, rywali z początku fazy pucharowej wyprzedziła minimalnie. Kto wie, jak skończyłby się mecz 1/8 finału, gdyby Chorwaci wytrwali do karnych, o porażce Polski zdecydowała pomyłka w jedenastkach Jakuba Błaszczykowskiego. Niezależnie od tego, czy w drugim półfinale lepsi będą Francuzi czy Niemcy, będzie to najtrudniejszy mecz Portugalczyków od mundialu w Brazylii. Wtedy ulegli przyszłym mistrzom świata 0:4.

Walia wraca do normalności

Gareth Bale do Realu, Andy King na ławkę Leicester, Hal Robson-Kanu musi szukać roboty, bo skończył mu się kontrakt z Reading. Reprezentacja za dwa miesiące zacznie eliminacje mundialu, w których znów nie będzie faworytem. Wyspiarze zmierzą się z Austrią, Serbią, Irlandią, Mołdawią i Gruzją, nie będzie sensacji, jeśli tej grupy nie wygrają (a tylko zwycięzca zapewni sobie bezpośredni awans na MŚ w Rosji). Historia uczy zresztą, że rewelacje mistrzostw Europy po turnieju przeżywają zapaść. Rosjanie dobili do półfinału Euro 2008, ale na MŚ do RPA nie pojechali. Grecy wygrali Euro 2004, ale w Niemczech ich zabrakło. Czesi zdobyli srebro Euro 96, ale mundial we Francji opuścili. W końcu Duńczycy - sensacyjni złoci medaliści Euro 1992 - przegrali eliminacje MŚ w USA.

Więcej o:
Copyright © Agora SA