Sport.pl

Jak Gdańsk marnuje potencjał PGE Areny

Otworzono ją, z dużym opóźnieniem, w sierpniu. Wówczas wydawało się, że zbliżające się Euro 2012 przyciągnie na stadion kibiców i wielkie imprezy. W końcu kto nie chciałby zobaczyć z bliska najładniejszego stadionu w Polsce i jednego z najładniejszych w Europie? Niestety, ostatnie miesiące okazały się totalną klapą, a na gdańskim obiekcie, poza meczami piłkarskimi, jedynie rosła trawa. Co więc stanie się z PGE Areną, kiedy minie szał związany z mistrzostwami Europy?
. . .

Zmarnowany potencjał PGE Areny

Perspektywy są kiepskie. A przecież we Wrocławiu czy w Poznaniu już przed Euro pokazano, jak radzić sobie z zarządzaniem tak dużym obiektem.

. . Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Klapa już na otwarcie

PGE Arena została otwarta 14 sierpnia 2011 roku. Już wtedy mieliśmy za sobą parę organizacyjnych klap. Najpierw kilkukrotnie przekładano otwarcie obiektu. Z tego względu do Warszawy przeniesiono mecz Polska - Francja. Wielkie otwarcie miały następnie zapewnić tak renomowane futbolowe firmy, jak Juventus Turyn czy FC Porto. Niestety, i z tych planów nic nie wyszło. Na inaugurację stadionu zagrały więc w ramach 3. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lechia Gdańsk i Cracovia. Takim meczem nie udało się zapełnić stadionu - z 42 tys. krzesełek zajętych było nieco ponad 34 tys.14.08.2011 GDANSK , MECZ PILKI NOZNEJ T MOBILE EKSTRAKLASY LECHIA GDANSK - CRACOVIA KRAKOW NA NOWYM STADIONIE PGE ARENA .  FOT. DOMINIK SADOWSKI  / AGENCJA GAZETA

. . Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Jedyny hit

Największym wydarzeniem na PGE Arenie był wrześniowy mecz Polska - Niemcy. Rzeczywiście, spektakl godny obiektu. Mecz mógł przejść do historii polskiej piłki nożnej. Polacy byli blisko pokonania zachodnich sąsiadów (nasza piłkarska reprezentacja nigdy nie wygrała z Niemcami). Niestety, ci zdołali wyrównać w 90 min. meczu, ale wynik 2:2 i tak uznano za wielki sukces.

Na tym jednak skończyły się dotychczas wielkie widowiska przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Za takowe ciężko bowiem uznać mierne w wykonaniu biało-zielonych mecze w polskiej ekstraklasie. W sumie w 11 ligowych spotkaniach na PGE Arenie padło 13 bramek, z których pięć zdobyli gospodarze.

. . Fot. Mieczys?aw Michalak / Agencja Gazeta

A jednak można

Jak z rozmachem zorganizować imprezę na początku funkcjonowania stadionu pokazali za to we Wrocławiu (obok Gdańska jeden z czterech gospodarzy Euro 2012 w Polsce). Odbyły się już tam m.in. walka o mistrzowski pas federacji WBC w wadze ciężkiej pomiędzy Tomaszem Adamkiem i Witalijem Kliczko. Wystąpił też George Michael, a reprezentacja Polski zagrała z Włochami.

17.09.2011 WROCLAW , KONCERT GEORGE MICHAEL SYMPHONICA NA STADIONIE MIEJSKIM WE WROCLAWIU .  FOT. MACIEJ SWIERCZYNSKI / AGENCJA GAZETA

Oczywiście swoje mecze rozgrywa tam wicelider T-Mobile Ekstraklasy Śląsk Wrocław. Natomiast w planach są już: koncert Prince'a oraz mecz towarzyski Brazylia - Japonia.

. . Fot. Tomasz Kaminski / Agencja Gazeta???????

Poznań też dał radę

Także w Poznaniu (kolejne z miast gospodarzy Euro 2012), poza meczami Lecha, mieli czas, aby zorganizować koncert Stinga. Stadion w stolicy Wielkopolski gościł także najbardziej prestiżowe zawody we freestyle motocrossie Red Bull X-Fighters.

Trójmiejska Ergo Arena Trójmiejska Ergo Arena .

Przykład zza miedzy

Obsługą PGE Areny zajmuje się Lechia Operator. To ona odpowiada za organizację imprez. Osoby zarządzające spółką mają jednak z tym problemy. A przecież po naukę nie trzeba iść daleko - ok. 8 km. Na granicy Gdańska i Sopotu znajduje się bowiem Ergo Arena.

14.11. Koncert Rammstein w Ergo Arenie 14.11. Koncert Rammstein w Ergo Arenie Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Ergo Arena kulturą stoi

Tam, w czasie kiedy PGE Arena stała pusta, poza ogromną ilością imprez sportowych odbyły się: WWE - SmackDown World Tour, dwa koncerty Rammstein czy Mistrzostwa Świata FMX (motocross).

A na kwiecień zaplanowano m.in. koncerty Jose Carrerasa z Edytą Górniak oraz Michaela Buble.

Jak kulą w płot

Po ostatnich krytycznych uwagach ze strony prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w Lechii Operator (może nawet stracić stadion!) obiecali, że zaraz po mistrzostwach Europy (PGE Arena gościć będzie trzy spotkania grupowe oraz jeden ćwierćfinał) zorganizują duże wydarzenia kulturalne. W terminie 1 i 4 lipca mają się odbyć koncerty. Problem w tym, że 4 lipca rozpoczyna się Open'er Festival (tego dnia ma wystąpić Bjork), a z nim ciężko będzie konkurować. Natomiast parę dni później - 8 lipca, w Ergo Arenie wystąpi Elton John, który również przyciągnie rzeszę fanów. Gdzie tu miejsce na duży koncert na PGE Arenie?

Więcej o: