Sport.pl

Euro 2012. Gdzie Polska przenocuje kibiców?

Euro 2012 zbliża się wielkimi krokami i Polska przygotowuje się na ugoszczenie kibiców przyjezdnych. W samej Warszawie potrzebne będzie udostępnienie 100 tysięcy miejsc noclegowych. - Obecnie dysponujemy 33 tysiącami łóżek - twierdzi dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Barbara Tekieli w rozmowie z agencją AFP.
Hotele, motele, domy studenckie, a nawet kempingi - właśnie tam schronienia szukać będą fani futbolu, którzy w czerwcu 2012 roku przyjadą do Polski aby na żywo śledzić wydarzenia ze stadionów Mistrzostw Europy.

Działacze UEFA oraz sponsorzy turnieju mogą o swój nocleg być spokojni. Organizatorzy już zarezerwowali dla nich eleganckie hotele. Kibice jednak będą narażeni na usłyszenie tradycyjnych słów: "brak wolnych miejsc".

Organizatorzy szacują, że w samej Warszawie potrzebne będzie 100 tysięcy miejsc noclegowych. Jak twierdzą, dysponują w tej chwili 101 tysiącami. W nieco mniej optymistycznym tonie wypowiada się dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Barbara Tekieli. - Jest około 33 tys. łóżek, w tym dwie trzecie jest w hotelach - twierdzi w rozmowie z AFP.

Sytuację uspokaja koordynator do spraw zakwaterowania na Euro 2012 Rafał Rosiejak. - Szacowania UEFA dotyczą całego obszaru w promieniu dwóch godzin podróży od Warszawy. W ich skład wchodzą także miejsca w akademikach - zaznaczył.

Akademiki, czyli jak przedwcześnie pozbyć się studentów

Rosiejak namawia uczelnie wyższe do wynajęcia miejsc w akademikach. Cena za pokój na jedną noc miałaby wynosić 40-50 euro. Problemem jednak jest dostępność. Gdy turniej już wystartuje, cały czas będzie trwał rok akademicki. Można jednak go skrócić. O takie rozwiązanie poprosiła w pisemnych prośbach do uczelni wyższych Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Pani minister nie może nakazać dostosowania się do tej prośby uczelniom, jednak mamy nadzieję na wspólne działanie oparte na zrozumieniu - powiedział rzecznik resortu nauki Bartosza Loba. - Łącznie jest 100 tysięcy łóżek w akademikach wyższych uczelni na terenie czterech miast, w których będą grali piłkarze podczas Euro 2012. Mamy nadzieję, że co najmniej połowa zostanie przeznaczona dla kibiców - dodał.

Nie wiadomo jednak, czy władze wszystkich uczelni będą w tej sprawie elastyczne. - Plany zajęć i budżetu na rok akademicki 2011/2012 są już gotowe i nie zamierzamy wprowadzać do nich żadnych zmian - powiedziała Anna Korzekwa, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego. Ta uczelnia mogłaby udostępnić około 3 tysięcy pokoi.Więcej o: