Sport.pl

Eliminacje Euro 2012. Bento kandydatem na następcę Queiroza

Były trener Sportingu Lizbona Paulo Bento jest faworytem do zastąpienia zwolnionego w czwartek Carlosa Queiroza na stanowisku selekcjonera reprezentacji Portugalii. Po dwóch pierwszych meczach w eliminacjach do Euro 2012, Portugalia z jednym punktem zajmuje przedostatnie miejsce w grupie H.
Portugalska federacja Piłkarska zwolniła w czwartek  Queiroza, po tym jak został zawieszony na sześć miesięcy przez Portugalską Agencję Antydopingową. Szkoleniowca ukarano za niewłaściwe zachowanie trenera wobec komisji antydopingowej, która badała piłkarzy przed mundialem w RPA. Jak poinformowano wówczas w oświadczeniu, selekcjoner "obraził członków komisji antydopingowej, a jego agresywne zachowanie przeszkodziło im w wykonywaniu obowiązków".

Do zwolnienia przyczyniły się także remis 4:4 z Cyprem i porażka 0:1 z Norwegią na otwarcie eliminacji do Euro 2012. Teraz trwają poszukiwania następcy, przed kolejnymi meczami eliminacyjnymi, u siebie z Danią i na wyjeździe z Islandią.

Były trener Sportingu Lizbona Paulo Bento zaprzecza, by Federacja kontaktowała się z nim, ale nie zdementował plotek o swojej kandydaturze, które pojawiły się w portugalskich mediach. Jego szanse zwiększa fakt, że nie prowadzi w tej chwili żadnej drużyny klubowej.

- Zrobił świetną robotę w Sportingu, i zna dobrze portugalski styl, bo sam był ważnym piłkarzem w reprezentacji - komplementuje Bento Joao Alve, który trenował go w Amadorze. - Ma właściwą osobowość i nadaje się do tej pracy - dodał.

41-letni Bento był defensywnym pomocnikiem w Benfice i Sportingu. Wśród jego kontrkandydatów wymienia się Luisa Aragonesa i Javiera Aguirre.

Mourinho woli rodaka

- Chciałbym żeby Luis został trenerem, z powodu jego osobowości i doświadczenia, ale według mojego osobistego przeświadczenia narodowe zespoły są dla piłkarzy i trenerów z danego kraju. Wolę Portugalczyka - powiedział rodak Bento Jose Mourinho. Trener Realu Madryt już dawno zaznaczył, że w przyszłości chciałby objąć drużynę narodową.

Już w sprzedaży z "Gazetą Wyborczą" 100 stronicowy Skarb Ligi Mistrzów »


Więcej o: