Sport.pl

Komitet sterujący UEFA: Niepokoi nas sytuacja na Ukrainie

Szef ukraińskiego związku piłkarskiego Hryhorij Surkis, a także wicepremier tego kraju Iwan Wasiunyk musieli się tłumaczyć przed UEFA z sytuacji politycznej w swoim kraju.
Drzewiecki o Euro: Jesteśmy bliżej niż dalej  »

UEFA z niepokojem śledzi polityczny kryzys na Ukrainie - donosi ukraiński Uasport. Włodarze europejskiej piłki obawiają się, że wpłynie on niekorzystnie na przygotowania tego kraju do Euro 2012. David Taylor, sekretarz generalny UEFA pytał wprost wicepremiera Ukrainy, co z danymi wcześniej gwarancjami rządowymi? Czy w związku z kryzysem nie będzie opóźnień w przygotowaniach?

Iwan Wasiunyk uspokajał twierdząc, że mistrzostwa Europy to największy projekt w historii Ukrainy, który łączy wszystkie siły polityczne w tym kraju - Sytuacja polityczna nie będzie miała wpływu na przygotowania do Euro - zadeklarował wicepremier Wasiunyk - W tej sprawie jesteśmy jedną drużyną.

Czy te deklaracje uspokoiły władze europejskiej piłki przekonamy się już 26 września. Wówczas to Komitet Wykonawczy UEFA podczas posiedzenia w Bordeaux ma ostatecznie zdecydować o tym, czy oba kraje zdążą z przygotowaniami.

Komentując kryzys polityczny na Ukrainie, Hryhorij Surkis wyraził nadzieję, że nie zdominuje on posiedzenia.

Polityczne perturbacje na Ukrainie ożywiły spekulacje na temat odebrania prawa do organizacji Euro naszym wschodnim sąsiadom. Do medialnej gry wracają Niemcy. Pojawiają się głosy, że także Rosja mogłaby zastąpić Ukrainę.

Taką możliwość definitywnie wykluczył jednak już wiosną Michel Platini. Stwierdził wówczas, że oba kraje - organizatorzy traktowani są łącznie, jak jeden organizm. Tak więc jeśli UEFA zechce zmienić gospodarza finałów Euro 2012 z powodu niewystarczających postępów na Ukrainie, to wykluczy również Polskę.

Bardzo realne jest zaś przeniesienie części spotkań do Polski, z finałem włącznie. Taki scenariusz może się ziścić już 26 września.

Jest pierwszy stadion na Euro 2012  »