Sport.pl

Euro 2016. Polska - Portugalia. Skok Pazdana na Ronaldo

1 : 1
(3 : 5)
Informacje
Euro 2016 - Ćwierćfinały
Czwartek 30.06.2016 godzina 21:00
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
1 Dogr
2 Dogr
Karne
Wynik
Polska
1
0
0
0
3
1
Portugalia
1
0
0
0
5
1
Składy i szczegóły
Polska
Bramki: Lewandowski (2.) Kartki: Jędrzejczyk, Glik, Kapustka - żółta Skład: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (98. Jodłowiec), Grosicki (82. Kapustka) - Milik, Lewandowski
Portugalia
Bramki: Sanches (33.) Kartki: A.Silva, W.Carvalho - żółta Skład: Patricio - Cedric, Fonte, Pepe, Eliseu - W.Carvalho (96. Danilo) - Mario (80. Quaresma), Sanches, A.Silva (73. Moutinho) - Nani, Ronaldo
Kto by pomyślał, że przed ćwierćfinałem bliżej jedenastki gwiazd Euro będzie obrońca Legii, teoretycznie najsłabszy punkt reprezentacji Polski, niż Robert Lewandowski, teoretycznie jej punkt najsilniejszy. Mecz we czwartek o 21:00. Relacja na żywo na Sport.pl
Nieopodal paryskiej stacji metra Odéon, przy stoliku w restauracji Luisa Maria, rozmawiałem o tęsknocie do piłki sprzed lat. Z bardzo nietypowym włoskim kibicem w dojrzałym wieku - nazajutrz po ćwierćfinale, w którym za sprawą Italii przepadli broniący złota Hiszpanie - który opowiadał, że w patrzeniu na boiska zawsze pociągało go odkrywanie nowego. Nieznanych kultur, stylów gry, mentalności. Zawodników, o których nigdy nie słyszał i którzy znienacka zjawiali się, by powstrzymać gwiazdy. Wspominał, że kiedyś było o to łatwo, a dzisiaj ostały się już tylko mundiale. Gdzie indziej zawsze grają ze sobą ci sami (nieprawda, ale nie polemizowałem). No i Euro w nowym wydaniu, zapraszające na turniej aż 24 reprezentacje, na co się tyle narzeka.

Kiedy zapytał, skąd pochodzę, ożywił się i zdumiał mnie wyznaniem, że na Euro 2016 wpadł mu w oko Michał Pazdan. W odpowiedzi na moje zbaranienie rzucił, że - owszem - rozpoznaje Polaków, bo stara się uważnie oglądać na mistrzostwach prawie wszystkie mecze, taki już ma zwyczaj. I wyjaśnił, że obrońca Legii to właśnie bohater z jego ulubionego gatunku. Nigdy nie słyszał nazwiska ani nie widział twarzy, ale ów anonim panoszy się na prestiżowym turnieju jak na swoim podwórku, broni bez tremy i z sensem, jest świetny (cholera, sądziłem, że przybysz z Italii odruchowo zawiesi oko raczej na Kamilu Gliku).

Pogawędka nie rozciągnęła się, niestety, w niekończącą się dyskusję, ale przygodny znajomy uzmysłowił mi, do jakiego stopnia Pazdan faktycznie jest przybyszem z peryferiów, z samego krańca piłki nożnej. Jak mój Włoch pierwszy raz w życiu ujrzał legijnego obrońcę, tak legijny obrońca pierwszy raz w życiu dotknął wybitnego napastnika.

Postanowiłem przejrzeć całą jego karierę, którą spędził - do Warszawy przeniósł się minionego lata - w Górniku Zabrze i Jagiellonii. Żeby znaleźć najznakomitszych przeciwników, jakich powstrzymywał. I ranking wyszedł mi jeszcze skromniejszy, niż sądziłem - na szczycie musiałbym umieścić Macieja Żurawskiego (ale tego schyłkowego, po powrocie do Polski!) czy Danijela Ljuboję, czyli snajperów ponadprzeciętnych głównie w perspektywie lokalnej. W nielicznych występach w europejskich pucharach Pazdan też spotykał przeciwników prowincjonalnych (dopiero w październiku przez kwadrans siłował się z Gonzalo Higuainem z Napoli), a w reprezentacji - choć powoływał go już za młodu Leo Beenhakker - grywał tylko w sparingach do zapomnienia. Nic dziwnego, że stale podkreśla, jak wiele znaczyło dla jego rozwoju wspólne trenowanie z Robertem Lewandowskim.

Aż awansował do kadry Nawałki. I znienacka zaczął błyskawicznie unosić się coraz wyżej i wyżej. Operacja Euro 2016 była jak eksplozja - najpierw kilka tygodni ćwiczebnych zmagań ze wspomnianym napastnikiem Bayernu, potem starcie (już na poważnie) z Thomasem Müllerem, a w czwartek zderzenie z Cristiano Ronaldo. Gracz kompletnie zielony na arenie międzynarodowej z dnia na dzień wskoczył na sam szczyt, bezpośrednio po gimnazjum wylądował na Oksfordzie. I jeśli zda również ćwierćfinałowy egzamin, to zostanie bohaterem najbardziej niesamowitego awansu w reprezentacji Polski, jaki pamiętam.

Piłkarze reprezentacji Polski jako Michał Pazdan [ZDJĘCIA]
Więcej o: