Sport.pl

Euro 2016. Niesprawiedliwa faza pucharowa. Jest pomysł na jej naprawienie

Portal Goal.com zaproponował ciekawy pomysł na rozstawienia w fazie pucharowej mistrzostw Europy. To reakcja na sytuację z Euro 2016, gdzie najmocniejsze zespoły znalazły się po jednej stronie drabinki.
Niespodziewane zwycięstwo Chorwacji z Hiszpanią sprawiło, że mistrzowie Europy znaleźli się w drugiej części drabinki. W 1/8 finału zagrają z Włochami, jeśli wygrają to w ćwierćfinale mogą trafić na Niemcy, natomiast w półfinale na Anglię lub Francję. Dla porównania, najmocniejszymi zespołami w drugiej części drabinki są Chorwacja, Portugalia oraz Belgia.

- To ogromna niesprawiedliwość, ale takie są przepisy i musimy je szanować - powiedział Antonio Conte. Prowadzone przez niego Włochy wygrały "przeklętą" grupę E. Dlaczego "przeklętą"?Bo matematyczne symulacje wykazały, że szanse na awans do ćwierćfinałów, półfinałów i finału są dla zespołów z grupy E co najmniej 20 procent mniejsze niż w innych grupach. Najbardziej uprzywilejowane są zespoły z grupy A. Te mają aż 28 proc. większą szansę na wygranie turnieju niż drużyny z E. Francja, zwycięzcy grupy A, w drugiej rundzie trafili na trzecią drużynę grupy E (Irlandię), a w ćwierćfinale zagrają ze zwycięzcą pojedynku zespołów z drugich miejsc z grup B oraz F (Anglia i Islandia). Taka dysproporcja to skutek powiększenia Euro do 24 drużyn i tego, że do fazy pucharowej wchodzą również drużyny z trzecich miejsc.

Portal Goal.com proponuje sprawiedliwsze rozstawienia przed fazą pucharową, który eliminuje powyższe problemy. Używany jest w turniejach tenisowych oraz w Copa Libertadores (południowoamerykańska Liga Mistrzów). System ten nagradza zespoły za dobrą dyspozycję w fazie grupowej i karze najsłabszych.

Sześciu zwycięzców grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc (według punktów, bilansu bramkowego i strzelonych goli) byłyby rozstawione od miejsca 1. do 8. Pozostałe ekipy z drugich miejsc i wszystkie z trzecich zajęłyby pozycje od 9. do 16. I w fazie pucharowej najlepszy zespół grałby z najgorszym, itd. Gdyby zastosować ten format na trwającym Euro, to tak wyglądałoby rozstawienie przed fazą pucharową.

Propozycja nowego formatu fazy pucharowej Euro

Francja byłaby 1., bo wygrała grupę z 7 punktami i bilansem bramkowym 4-1, czyli lepszym niż Niemcy (również 7 pkt, bramki 3-0). Tak wyglądałyby pary. 7. Polska zagrałaby o ćwierćfinał z 10. Islandią.

Propozycja nowego formatu fazy pucharowej Euro

Czy taki format mógłby się przyjąć?Power ranking po fazie grupowej Euro. Zaskoczenie na 1. miejscu, Polska wysoko!Więcej o: