Euro 2016. Ukraina - Irlandia Północna 0:2. Wielka niespodzianka! Niezły wynik dla Polski

Niezależnie od wyniku wieczornego meczu z Niemcami Polska utrzyma drugie miejsce w grupie C. Irlandia Północna wygrała z Ukrainą 2:0. Wydarzeniem spotkania, poza dwiema bramkami, była przerwa w meczu. Nad stadionem w Lyonie oberwała się chmura i spadł wielki grad.
Ukraina
Kartki: Sełezniow, Sydorczuk - żółta Skład: Pjatow - Fedecki, Chaczeridi, Rakicki, Szewczuk - Sydorczuk (76. Harmasz), Stepanenko - Jarmołenko, Kowałenko (84. Zinczenko), Konoplanka - Sełezniow (70. Zozula)
Bramki: McAuley (49.), McGinn (90.) Kartki: Ward, Dallas, J.Evans - żółta Skład: McGovern - Hughes, Cathcart, McAuley, J.Evans - Ward (69. McGinn), C.Evans (90. McNair), Davis, Norwood, Dallas - Washington (84. Magennis)

Mecz był przerwany w 58. minucie. Irlandczycy prowadzili 1-0, Ukraińcy dramatycznie potrzebowali inspiracji, by zagrozić bramce rywali. Przerwa powinna być dla nich wybawieniem i okazją na pobudzenie, ale zmieniło się niewiele. Przez ostatnie pół godziny meczu Irlandia Północna grała spokojnie, utrzymała rywali na dystans. I na koniec podwyższyła prowadzenie.

Nie było to porywające spotkanie. Ukraińcy może byli lepsi technicznie, próbowali konstruować akcje, mieli zdecydowanie większe posiadanie piłki. Ale nie wynikało z tego wiele. A przecież legendarny napastnik reprezentacji Andrij Szewczenko, który obecnie jest asystentem selekcjonera Mychajło Fomenki mówił, że jego celem będzie sprawienie, by zespół grał ładniej, bardziej stylowo. - Cóż, trochę im brakuje - skwitował komentujący dla Polsatu ten mecz Czesław Michniewicz.

Irlandczycy grali swoją piłkę. Bronili się, kontratakowali, korzystali ze stałych fragmentów gry. Zaczęli od ataków, ale niezły początek nie był zapowiedzią emocjonującego meczu. Pierwsza połowa była najczęściej bezbarwna, toczyła się w strugach ulewy. Dobrą okazję Irlandia miała na dziesięć minut przed przerwą, ale po dośrodkowaniu z rzutu wolnego niecelnie głową uderzał Craig Cathcart.

Ale bramką zdobyli dopiero w drugiej połowie. Znowuż po stałym fragmencie gry. W 49. minucie z rzutu wolnego dośrodkowywał Oliver Norwood, prosto na głowę Garetha McAuleya. Ukraińcy próbowali wyrównać, ale pierwszą falę ataków Irlandczycy odparli. Później sędzia przerwał mecz, bo z nieba zaczął lecieć spory grad.

Kilkadziesiąt sekund później obie drużyny wróciły na boisko. Po przerwie podział ról był prosty - Ukraińcy atakowali, Irlandczycy bronili. Większość ataków tych pierwszych zatrzymywała się przed polem karnym rywali. W końcu zaczęli uderzać z dystansu, ale większość ich prób była niecelna. Niemal wszystkie niegroźne.

Im dłużej trwał mecz, tym bardziej chaotyczna była gra Ukraińców. To ułatwiało zadanie Irlandii, która utrzymała prowadzenie do samego końca. W doliczonym czasie gry zdobyli drugą bramkę. Do odbitego przez Andrija Pjatowa strzału z dystansu dopadł Niall McGinn i strzelił obok pogodzonego z błędem bramkarza.

Wygrana Irlandii Północnej oznacza, że Polacy utrzymają drugie miejsce w grupie C niezależnie od wyniku spotkania z Niemcami (godz. 21, relacja na Sport.pl i Sport.pl LIVE). Ostatni mecz Polska zagra 21 czerwca z Ukrainą (godz. 18, relacja na Sport.pl i Sport.pl LIVE).