Euro 2016. Polska - Litwa. Bezbramkowy remis po słabym meczu

Reprezentacja Polski zremisowała 0-0 z Litwą w ostatnim meczu przed wyjazdem do Francji na Euro 2016. Adam Nawałka przeprowadził w tym meczu liczne eksperymenty w składzie, wystawił m.in. Bartosza Kapustkę na prawej obronie i dał odpocząć Robertowi Lewandowskiemu.

Litwini powinni prowadzić już w 14. sekundzie meczu! Bez trudu wpadli w pole karne Polaków ogrywając Thiago Cionka, a po serii błędów obrońców uratował nas Łukasz Fabiański. Kolejną groźną okazję Litwini stworzyli w 24. minucie. Nieudany rzut rożny dla Polski skutkował szybkim kontratakiem Litwinów, a Polaków znów uratował Fabiański swoim wyjściem do piłki.

Polacy szarpali i próbowali skruszyć mur obronny gości, ale w pierwszej połowie nie zdołali oddać żadnego celnego strzału! Wszystkie próby były niecelne lub blokowane. Na chwilę przed przerwą Polacy mogli dostać rzut karny po ręce litewskiego obrońcy, ale sędzia uznał, że przewinienia nie było.

Od początku drugiej połowy to Polacy zdecydowanie przeważali. Pod bramką Emilijusa Zubasa zagotowało się zwłaszcza w 57. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego groźnie uderzył wprowadzony w przerwie Tomasz Jodłowiec. Był to pierwszy celny strzał Polaków w tym meczu! Kilka chwil później Błaszczykowski huknął z dystansu w słupek.

Groźnie zrobiło się w 68. minucie. Boruc miał lekkie problemy z obroną strzału z 20 metrów. Jedenaście minut później ładnie z rzutu wolnego uderzył Arkadiusz Milik, ale Zubas odbił piłkę na rzut rożny. Chwilę wcześniej z boiska utykając zszedł bardzo aktywny Grosicki. Niedługo później Krychowiak uderzył nożycami po dośrodkowaniu z rożnego, ale piłkę po jego strzale obronił... Cionek. W 81. minucie Polacy w końcu strzelili gola! Do siatki rywali trafił Arkadiusz Milik, ale sędzia dopatrzył się faulu Sławomira Peszki we wcześniejszej fazie akcji. Trzy minuty później Polacy powinni dostać rzut karny po tym, jak w szesnastce sfaulowany został Artur Jędrzejczyk. Sędzia jednak nie zauważył przewinienia.

Polakom do końca meczu nie udało się strzelić zwycięskiego gola. Po końcowym gwizdku kibice gwizdali. Pierwszy mecz na Euro 2016 podopieczni Nawałki rozegrają w niedzielę o godz. 18.00 z Irlandią Północną. Potem mecze z Niemcami i Ukrainą.

We wtorek z Gazetą Wyborczą wyjątkowy prezent od Sport.pl - dwustronny plakat z gwiazdami reprezentacji Polski Robertem Lewandowskim i Grzegorzem Krychowiakiem Robert LewandowskiRobert Lewandowski Sport.pl

A w dodatku przygotowanym na Euro 2016 m.in. o tym, ile wart jest Robert Lewandowski, jak internet zmienił kibicowanie oraz o tym, dlaczego Irlandia i Irlandia Północna grają razem w krykieta, hokeja i rugby, ale nie w piłkę nożną.