Euro 2012. Oceny Niemców w meczu z Grecją. Genialny Sami Khedira, 64 gol Miroslava Klose, super mecz (prawie) całego zespołu

2
Najlepszym piłkarzem Niemców w ćwierćfinale z Grecją (4:2) był Sami Khedira, ale cała niemiecka drużyna pokazała, że w Euro 2012 jest faworytem nr 1. No, może poza Jeromem Boatengiem.
Manuel Neuer - 3. Były momenty, że grał blisko... 40 m od swojej bramki. A jak Grecy już strzelali, np. Makos, to były to raczej podania do Neuera. W drugiej połowie - nierozgrzany - puścił bramkę, ale raczej trudno mieć do niego pretensje. Tym bardziej o gola z karnego.

Jerome Boateng - 2. Wrócił na prawą obronę, gdzie w meczu z Danią zastępował go Lars Bender (Boateng nie zagrał za kartki). I zawalił obie bramki. Przy pierwszej to on nie upilnował Samarasa - zamiast atakować piłkę, skupił się na ciągnięciu Greka za koszulkę. I w sumie ani to ani to mu nie wyszło. Dość szybko choć częściowo się zrehabilitował - przy drugiej bramce to on dośrodkowywał do Khediry. Ale w końcówce meczu Boateng zagrał jeszcze ręką w polu karnym i Salpingidis wykorzystał karnego.

Mats Hummels - 4. Profesor. Spokój, opanowanie, precyzja. W tej chwili jeden z najlepszych środkowych obrońców świata. A to, jak w 85. minucie wyjął piłkę spod nóg pędzącego na bramkę Samarasa, powinni pokazywać trampkarzom, którzy będą chcieli zostać kiedyś wielkimi obrońcami.

Holger Badstuber - 3+. Niewiele miał do roboty, bo Grecy rzadko atakowali, choć podpadał, kiedy w najprostszej sytuacji podawał piłkę w aut.

Philipp Lahm - 4-. Wyręczył napastników, to on otworzył wynik. Pięknie przyjął piłkę na klatkę piersiową, już tym zwiódł obrońców i uderzył mocno z dystansu. Piękna bramka. W drugiej połowie był współwinnym przy pierwszej bramce dla Greków - nie dogonił Salpingidisa, który wyłożył piłkę Samarasowi.

Sami Khedira - 4+. Już w 3. minucie padł na ziemię faulowany brutalnie przez Samarasa. Ale kiedy tylko się podniósł, grał z podwójną energią. I to nie tylko w destrukcji, za którą jest rozliczany w pierwszej kolejności. Brał udział w niemal każdej akcji ofensywnej, groźne strzelał z dystansu, a bramkarz Greków odbijał piłkę po jego uderzeniach. W drugiej połowie strzelił fantastyczną bramkę z woleja. Co za lufa!

Bastian Schweinsteiger - 3. Od początku brakowało mu koncentracji. Popełniał proste błędy, po których Grecy mieli okazje kontrować (choć ich nie wykorzystywali). Zdecydowanie mniej widoczny od Khediry.

Marco Reus - 4-. Zawodnik Borussii Moenchengladbach, który od 1 lipca będzie graczem Borussii Dortmund, zagrał na prawym skrzydle za Thomasa Mullera. Był wyjątkowo aktywny, dochodził do sytuacji, w jednej z nich idealnie odegrał do Oezila, który powinien zdobyć bramkę. W drugiej połowie niepotrzebnie przyjmował piłkę (zamiast strzelać), po dobrym podaniu Klose. Ale w końcu już nic nie przyjmował - huknął z powietrza, piłka odbiła się od poprzeczki i było 4:1.

Mesut Oezil - 4. Taki prawie Leo Messi kadry Niemiec. Od początku rozdawał ekstra piłki Reusowi czy Klose. To właśnie on miał asystę przy bramce tego drugiego. Ale w 23. minucie powinien wykorzystać genialną sytuację, kiedy strzelił jednak za lekko. Został wybrany graczem meczu.

Andre Schuerrle - 3+. Piłkarz Bayeru Leverkusen zagrał na lewym skrzydle za Lukasa Podolskiego. Podobnie, jak Reus, starał się być aktywny, choć głównie w pierwszej połowie. I z gorszymi efektami. W drugiej połowie zastąpił go Muller.

Miroslav Klose - 4-. Dość niespodziewanie zastąpił w ataku Mario Gomeza, który strzelił już w turnieju trzy bramki. W 4. minucie dobił strzał Khediry, ale był na spalonym. Gdyby zostawił piłkę Schuerrle, który na spalonym nie był, Niemcy już wtedy prowadziliby 1:0. Na dobre Klose rozkręcił się w drugiej połowie. Najpierw strzelił piękną bramkę głową (64 gol w kadrze), kiedy przeskoczył bramkarza i obrońcę, potem miał jeszcze dwie dobre okazje.

Thomas Muller, Mario Gomez, Mario Goetze grali zbyt krótko.