Euro 2012. Ronaldo - gwiazda, która gaśnie

Cristiano Ronaldo wielkim piłkarzem jest i basta. Ale najwyraźniej nie wtedy, gdy gra w barwach reprezentacji Portugalii. Niewiele brakowało, a zawodnik Realu Madryt odpowiadałby za to, że jego drużyna narodowa tylko zremisowała z Danią w swym drugim meczu na Euro 2012. Na szczęście gwiazdę uratowali jego koledzy, którzy dali ?Brazylijczykom Europy? zwycięstwo 3:2.

Tak padały bramki w meczu Porgugalia - Dania. Zobacz animacje

Jego radość po golach partnerów z drużyny była umiarkowana, a złość, gdy tylko zagrali nie tak, jak oczekiwał - wielka. Ronaldo w roli kapitana reprezentacji Portugalii to zupełnie inny zawodnik niż słynny CR z Realu Madryt. W barwach "Królewskich" najdroższy piłkarz świata rozegrał w tym sezonie 55 meczów, zdobywając w nich 60 bramek i notując 15 asyst. W swej drużynie narodowej znów nie potwierdził klasy, jaką prezentuje w klubie.

Ronaldo powinien strzelić Danii przynajmniej dwa gole. W drugiej połowie dwa razy znalazł się sam na sam z bramkarzem rywala Stephanem Andersenem, ale pierwszy pojedynek przegrał, a za drugim razem fatalnie spudłował.

W całym meczu, jak zwykle był aktywny, oddał aż siedem strzałów, ale gdyby w trafianiu do bramki nie wyręczyli go Pepe, Helder Postiga i Silvestre Varela, niewątpliwie zostałby uznany za antybohatera meczu.

Ronaldo został przyćmiony nie tylko przez strzelców bramek, ale też przez Naniego. Zawodnik Manchesteru United zanotował piękną asystę przy golu Postigi, stworzył też jedną z wybornych okazji asowi Realu i ogólnie był groźniejszy dla duńskich obrońców.

W pierwszej połowie jeden z nich, Lars Jacobsen, wykorzystując bierność gwiazdora, zainicjował akcję, która dała Danii gola na 1:2. Swój słaby występ Ronaldo symbolicznie podkreślił w 92. minucie, kiedy sfaulował Williama Kvista, za co został ukarany żółtą kartką.

Najważniejsze minuty Ronaldo:

17. minuta - Raul Meireles uderzył z 30 metrów, piłka odbita od jednego z Duńczyków spadła pod nogi Ronaldo, który od razu strzelił z 25 metrów. Strzał był mocny, płaski, ale bardzo niecelny

21. minuta - jego rajd na lewym skrzydle faulem zatrzymał Simon Kjaer. Ronaldo sam wykonał rzut wolny z okolic lewego narożnika pola karnego Danii, ale zrobił to fatalnie, posyłając piłkę kilka metrów nad bramką

27. minuta - posłał dobre, prostopadłe podanie do Heldera Postigi, ale jego kolega z drużyny został zablokowany przez Daniela Aggera

33. minuta - dynamicznie zszedł do środka, uderzył niecelnie z 20 metrów, ale tuż przed strzałem został sfaulowany przez Larsa Jacobsena. Z rzutu wolnego uderzył ładnie, chciał posłać piłkę nad murem, ale dobrze interweniował stojący w nim Kjaer, który głową wybił piłkę na rzut rożny

41. minuta - nie przeszkodził Jacobsenowi pod własną bramką. Prawy obrońca Danii pod polem karnym Portugalii spokojnie dośrodkował, czemu Ronaldo tylko się przyglądał. W "szesnastce" piłka trafiła do Michaela Krohna-Dehliego, a ten głową podał do niepilnowanego Nicklasa Bendtnera, który spokojnie zdobył kontaktowego gola

44. minuta - Nani dośrodkował z prawej strony, Postiga walczył o piłkę z golkiperem Danii, ta spadła na trzeci metr od bramki, ale Ronaldo był wolniejszy od Kjaera, który ją wybił

50. minuta - Ronaldo dostał znakomite podanie, biegł z piłką sam na bramkę Danii, a kiedy znalazł się w polu karnym strzelił prosto w interweniującego Stephena Andersena

53. minuta - Joao Pereira dośrodkował w pole karne z prawej strony, a Ronaldo nie miał szans dojść do piłki, bo potknął się o własne nogi

64. minuta - wreszcie błysnął, bo zaskoczył Kjaera, na granicy pola karnego przyjmując piłkę i od razu obracając się w kierunku bramki. Następnie w ułamku sekundy posłał krótkie, niesygnalizowane podanie do Postigi. Jednak przy nim czujny był Agger, który wybił piłkę spod nóg portugalskiego napastnika

75. minuta - gwieździe nie wyszło coś, co zwykle robi z zamkniętym oczami - jego dośrodkowanie w pełnym biegu znalazło adresata gdzieś na trybunach

78. minuta - Nani posłał prostopadłą piłkę do Ronaldo, ten wyszedł sam na sam z bramkarzem i z okolic punktu, z którego wykonuje się rzuty karne fatalnie spudłował

81. minuta - Jacobsen sfaulował go w narożniku pola karnego. Z rzutu wolnego Ronaldo strzelił po ziemi, a Andersen pewnie obronił

84. minuta - Ronaldo strzelił czubkiem buta, ale słabo i bramkarz bez trudu złapał. Portugalczykowi przeszkadzali Jacobsen i Agger, którzy wzięli go w kleszcze

92. minuta - Ronaldo sfaulował Williama Kvista i zamiast z golem mecz skończył z żółtą kartką na koncie