Sport.pl

Szewczenko zmartwychwstał. Ukraina pokonała Szwecję 2:1

2 : 1
Informacje
Euro 2012 - Grupa D
Poniedziałek 11.06.2012 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
Wynik
Ukraina
2
Szwecja
1
Dwa gole Andrija Szewczenki dały Ukraińcom niespodziewane zwycięstwo nad Szwedami (2:1). Nękany kontuzjami napastnik-instytucja ożył, gdy kadra potrzebowała tego najbardziej.
- Czy Szewczenko przez ostatnie lata kumulował energię, by eksplodować na Euro? To wygląda jak zmartwychwstanie, on sportowo konał w oczach - pisał na Twitterze Rafał Stec, dziennikarz Sport.pl.

- Nie wiem, jak długo będę grał, nie wiem, czy trener Błochin wystawi mnie w pierwszym składzie. To nie jest dla mnie ważne, liczy się tylko fakt, że chcę i w miarę możliwości pomogę zespołowi w turnieju - mówił kilka dni przed turniejem Szewczenko. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej wydawało się, że na turnieju nie zagra, bo po pierwsze męczyły go liczne urazy pleców, a po drugie Błochin zapowiedział, że na Euro nie weźmie piłkarzy za zasługi. Ostatecznie ukraiński selekcjoner doszedł do wniosku, że Szewczenko, nawet nie w pełni dysponowany, może mieć ogromny wpływ na całą kadrę.

- Wiele od niego zależy. Wiem, co dla niego znaczą te mistrzostwa, ale w piłce nazwiska nie są istotne. Gdyby były, sam bym wciąż grał - przyznał szkoleniowiec Ukrainy, ogłaszając skład kadry. I się nie pomylił.

W pierwszym meczu Ukrainy na Euro 2012 ze Szwecją Błochin wstawił niespodziewanie Szewczenkę do wyjściowej jedenastki, a ten odpłacił mu się dwoma golami. W 55. minucie jego bramka dała wyrównanie, a gol z 61. niespodziewane prowadzenie, a senne trybuny stadionu w Kijowie wybuchły szałem radości. Gdy w 80 minucie opuszczał boisko żegnały go gromkie brawa. Tysiące Ukraińców długo i głośno oklaskiwały swojego bohatera.

W kadrze narodowej Szewczenko zadebiutował w wieku 18 lat. Rozegrał 106 meczów i strzelił rekordową liczbę 48 goli. Drugi w tym zestawieniu Serhij Rebrow ma w dorobku tylko 15 trafień.

Szewczenko został też drugim najstarszym strzelcem gola na mistrzostwach Europy. W poniedziałek miał dokładnie 35 lat i 256 dni, gdy dwukrotnie uderzeniami głową pokonał Isaksson. Starszy od niego był tylko Austriak Ivica Vastic, który bramkę na Eruo 2008 zdobył mając 38 lat i 257 dni.

Szewczenko rozpoczął karierę w Dynamie Kijów, a w 1999 roku przeniósł się do AC Milan. W latach 2006-09 występował w Chelsea Londyn, natomiast w kolejnym sezonie znów był wypożyczony do Mediolanu. Obecnie ponownie reprezentuje barwy klubu z Kijowa, w którym zakończy karierę.

Liczby Szewczenki

3 gole w reprezentacji strzelił Szewczenko od listopada 2009 r., gdy skończyły się el. MŚ w RPA. W poniedziałek trafił 2 razy

40 z 48 goli w kadrze Szewczenko zdobył w meczach o punkty

Więcej o: