Muzeum Auschwitz-Birkenau przygotowuje się do Euro 2012, a angielscy piłkarze do wykładu

- Piłkarze są wzorami. Muszą zrozumieć, co stało się w Auschwitz i wypowiedzieć się przeciwko nietolerancji. Ludzie słuchają piłkarzy - mówi Zigi Shipper, członek organizacji Holocaust Educational Trust, na łamach angielskiego dziennika ?The Telegreph?.

Co Kraków zyska na Euro 2012? Sprawdź na krakow.sport.pl ?

Anglicy zapowiedzieli, że podczas pobytu w Krakowie (zamieszkają tu podczas Euro 2012). W przyszły czwartek i sobotę reprezentanci Anglii wysłuchają wykładu byłego więźnia obozów nazistowskich. - To wiele dla mnie znaczy. Antysemici, rasiści - oni negują holokaust. Dlatego podróżuję i rozmawiam, daję wykłady. Jestem winny to ludziom, którzy nie przeżyli - uważa Shipper.

Spotkanie zostanie zorganizowane przez organizację Holokaust Educational Trust, której misją jest: "nauczanie o Holokauście i pokazywanie jego współczesnego znaczenia, czego kluczowy element stanowią zeznania ocalałych". - Opowiem zawodnikom, co przydarzyło mi się w dzieciństwie. Przebywałem w getcie w Łodzi, skąd zostałem przewieziony do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau. Miałem szczęście, bo byłem w jednym z nielicznych transportów, który był na tzw. liście - wspomina były więzień.

- Całe rodziny zostały zabite. To tak, jakby nigdy nie istniały. Teraz nie ma nikogo, kto mógłby opowiedzieć ich historię. Dostaję pięć telefonów dziennie z organizacji, aby jechać do różnych miejsc na całym świecie - podkreśla Shipper, który na stałe zamieszkał w Londynie.

Bez szalików i flag

Tymczasem muzeum Auschwitz-Birkenau wprowadziło na czas Euro 2012 zaostrzone przepisy dotyczące zwiedzania byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. W internecie pojawiły się zapowiedzi, że podczas Euro może dojść do manifestowania neofaszystowskich poglądów.

Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl ?

W wydanym przez dyrekcję Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau komunikacie czytamy: "W związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej od 1 czerwca do 8 lipca 2012 r. na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau będą obowiązywały rozszerzone zasady dotyczące zwiedzania: zakaz wnoszenia wszelkich akcesoriów stadionowych (np. szalików, trąbek, transparentów itp.), zakaz wnoszenia jakichkolwiek flag, zakaz wnoszenia plecaków (prosimy o pozostawienie bagażu w autokarach, samochodach lub w przechowalni bagażu znajdującej się w Centrum Obsługi Odwiedzających). Pozostałe zasady zwiedzania pozostają bez zmian. Podczas pobytu w Muzeum należy bezwzględnie stosować się do poleceń Straży Muzealnej oraz przewodników".

- Normalnie zwiedzający mogą mieć ze sobą niewielkie plecaki. Tym razem postanowiliśmy zakazać ich wnoszenia ze względów bezpieczeństwa - informuje Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Co do zakazu dotyczącego wnoszenia szalików, flag czy transparentów kibicowskich, to chcemy w ten sposób zapobiec pojawieniu się niestosownych emblematów na terenia tego szczególnego miejsca. Są to działania profilaktyczne, nie mamy informacji o jakimś zagrożeniu - dodaje.

Wizytę w dawnym obozie koncentracyjnym zapowiedzieli też m.in. piłkarze z Niemiec oraz Holandii. Nad wizytą w Auschwitz zastanawiają się też Włosi.

Euro 2012. Czy angielski piłkarz o Kopcu Kościuszki powie to samo co o Chińskim Murze?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.