Sanepid radzi kibicom przed Euro, czego unikać w Polsce

Nie można u nas palić marihuany, a podczas przypadkowych kontaktów seksualnych można zarazić się AIDS - przypomną o tym kibicom wydane przez sanepid ulotki i filmiki w pojazdach MPK. Inspektorzy apelują też do kolejarzy: wyczyśćcie pociągi!

Krakowskie służby przygotowują się na Euro. Policjanci przechodzą szkolenia i ćwiczenia, urzędnicy z ZIKiT-u planują prace porządkowe, a sanepid zamierza zadbać o zdrowie piłkarzy, kibiców i turystów odwiedzających Kraków.

Na razie wiadomo, że spokojnie mogą spać piłkarze reprezentacji Anglii, Holandii i Włoch, którzy zagoszczą w hotelach w Krakowie i Wieliczce. Kontrole sanepidu wykazały, że zarówno w hotelu Sheraton, Starym, jak i w Turówce w Wieliczce jest czysto, zdrowo i bezpiecznie.

Gorzej jednak wypadły inne hotele i restauracje - pisaliśmy o tym w Gazecie , dziś mamy więcej szczegółów. Okazało się, że w dziewięciu skontrolowanych przez sanepid hotelach występuje zanieczyszczona woda, w której kontrolerzy znaleźli bakterię Legionella. Niemal 50 proc. skontrolowanych restauracji i barów nie przestrzega zasad czystości i higieny. - Wykryliśmy w tych punktach różne nieprawidłowości związane np. z tym, że pracownicy nie myją naczyń, jak należy, nie wyparzają ich albo nie mają ważnych badań lekarskich - tłumaczy Adam Jędrzejczyk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Krakowie.

Inspektor podkreśla też, że krakowskie lokale, hotele czy dworce będą na bieżąco kontrolowane podczas Euro. - Sprawdzaliśmy stan dworców i okazało się, że stan Dworca Głównego jest dużo lepszy niż w 2010 roku. Niestety, gorzej wypadły pociągi. My kontrolujemy je na początku trasy i wtedy często kontrole nie wykazują uchybień, ale pasażerowie donoszą nam, że podczas jazdy pociągu np. z Krakowa do Gdańska za Warszawą panoszy się tam brud, a do łazienki nie da się wejść, bo śmierdzi i jest brudno. Apelujemy więc do PKP, aby zadbał o czystość swoich składów - dodaje Jędrzejczyk.

Sanepid przed Euro zamierza też zadbać o zdrowie kibiców. "Kibicuj Zdrowo" - pod takim hasłem rusza kampania informacyjna dla kibiców przygotowana przez sanepid. W językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim na ulotkach będą mogli przeczytać o zasadach bezpiecznego zdrowego kibicowania. Zasady będą mogli też oglądać podczas Euro na telebimach w autobusach i tramwajach.

Jakie to zasady? Z ulotek kibice dowiedzą się m.in., że w Polsce picie alkoholu, w tym piwa, na ulicach, placach, w parkach czy na przystankach jest karalne oraz że w przestrzeni publicznej nie wolno palić. Kibice, choćby z sąsiednich Czech, dowiedzą się, że w Polsce nawet niewielka ilość marihuany przeznaczona na własny użytek jest zakazana i karalna. Sanepid przestrzegać też będzie przed przypadkowymi kontaktami seksualnymi, bo grożą one zakażeniem wirusem HIV i innymi chorobami wenerycznymi. - Wydajemy takie ulotki, bo w różnych krajach są różne uregulowania prawne i to, co dopuszczalne np. w Holandii, w Polsce może grozić poważnymi sankcjami - mówi Anna Armatys, rzeczniczka krakowskiego sanepidu.

Sanepid wyda 70 tys. ulotek. W trakcie Euro będzie też prowadzić wzmożone kontrole w strefie kibica i innych punktach gastronomicznych, hotelach czy autobusach i pociągach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.