Gdańskie koloseum, czyli czym zachwyca PGE Arena

- Nasze stadiony są już dość wiekowe, natomiast tu, wchodząc na stadion w Gdańsku, czuję się jakbym wsiadał do pachnącego nowością Lamborghini - tak ocenił PGE Arenę jeden z włoskich dziennikarzy. Czym tak zachwyca bursztynowa arena z Gdańska?

POLECAMY - " Nie gwiżdżmy na Niemców, powitajmy ich brawami!"

Gdański stadion zachwyca każdego, kto się na nim pojawi. Ale osiem lat temu, gdy władze Gdańska postanowiły stanąć do walki o organizację Euro 2012, nikt nie wierzy, że nam się to uda. Dziś PGE Arena jest nową wizytówką miasta.

"W imieniu gdańszczan pragnę poinformować, że wyrażamy chęć i gotowość współorganizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku" napisał 30 listopada 2004 w liście do prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Michała Listkiewicza, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Gdańsk był pierwszym miastem, które zgłosiło chęć goszczenia najlepszych drużyn podczas tego turnieju. Mało kto wtedy wierzył, że Gdańskowi, gdzie nie było stadionu, krajowi, w którym również nie było żadnego stadionu, ktoś przyzna organizację drugiej największej piłkarskiej imprezy na świecie.

Dziś, siedem i pół roku później w miejscu, gdzie były ogródki działkowe, stoi jeden z najnowocześniejszych stadionów w Europie, wizytówka Euro 2012.

Jego koncepcję poznaliśmy w lutym 2006 r. Bursztynowy projekt spodobał się nie tylko w Trójmieście. Kiedy w mediach pojawiają się informacje o mistrzostwach, jako ilustracja często wykorzystywana jest właśnie wizualizacja gdańskiego stadionu. Koncepcje, a później projekt przygotowało biuro architektoniczne RKW Rhode Kellerman Wawrowsky z Dusseldorfu.

POLECAMY - Piękna PGE Arena rozświetlona jupiterami. NIESAMOWITE ZDJĘCIA!

Pierwsze prace na Letnicy ruszyły w kwietniu 2008 roku, kiedy to zaczęto porządkować teren. 15 grudnia 2008 roku firma Wakoz rozpoczęła prace ziemne i melioracyjne. Pół roku później, 28 maja 2009 roku, konsorcjum firm Hydrobudowa Polska i Alpine Bau rozpoczęło zasadniczą budowę stadionu.

Jego budowa trwała 26 miesięcy i zakończyła się 18 lipca wydaniem pozwolenia na użytkowanie. Całość kosztowała ponad 700 mln zł netto.

- Nasze stadiony są już dość wiekowe, natomiast tu, wchodząc na stadion w Gdańsku, czuję się jakbym wsiadał do pachnącego nowością Lamborghini. - tak ocenił PGE Arenę jeden z włoskich dziennikarzy w czerwcu tego roku.

Do tej pory dwa spotkania rozegrała na nim Lechia Gdańsk. Na pierwszym meczu kibicowało jej 34 tys. widzów, a na drugim 22 tys. Dzięki temu gdański klub ma obecnie najwyższą średnią frekwencję ze wszystkich klubów Ekstraklasy.

Boisko

Na PGE Arenie Gdańsk jego wymiary wynoszą 68 m szerokości i 105 m długości. W sumie całkowita powierzchnia murawy to ok. 8 tys. m kw. Położona została na warstwie nośnej, składającej się z piasku, torfu, krzemianu i warstwy próchnicznej. Na wierzchu znajduje się darń gotowa typu "murawa sportowa" o grubości 30 cm, którą rozłożono z 555 rolek.

Aby murawa przez cały okres użytkowania była najwyższej jakości, zastosowano wiele rozwiązań mających to zagwarantować. Na boisku przewidziano 0,8-procentowe spadki odprowadzające wody z opadów atmosferycznych oraz system drenażowy. Murawa wyposażona jest też w system nawadniania w postaci całkowicie zautomatyzowanego układu zraszaczy wysuwanych z trawy. Cała jej powierzchnia posiada także system ogrzewania. Dla utrzymania nawierzchni boiska w stanie niezamrożonym trzeba utrzymywać na powierzchni murawy temperaturę + 2 st. C.

Dach

Przestrzenny układ konstrukcji stalowej dachu złożony jest z 82 dźwigarów rozmieszczonych równomiernie wokół stadionu. To one utrzymywać będą całą konstrukcję dachu. Jeden dźwigar waży 66 ton. Konstrukcja nośna dachu zaczyna się około 6,8 m nad poziomem płyty przyszłego boiska, a kończy się na wysokości około 45 m nad nią. Poszycie wykonane zostanie z płyt poliwęglanowych. Zastosowano panele w sześciu kolorach - począwszy od bezbarwnego po bursztynowy. To one nadają stadionowi charakterystyczny wygląd bursztynu.

Stalowa konstrukcja dachu nie tylko chroni widzów przed deszczem, czy śniegiem, zamontowane są na niej także różne elementy wyposażenia stadionu, m.in. system oświetlenia, nagłośnienia, kamer, monitorów. W czterech miejscach, na wewnętrznej stronie, ustawione zostały także telebimy o powierzchni 75 m kw. każdy.

Trybuny W konstrukcji stadionu w sposób naturalny wydzielono cztery trybuny: północną, wschodnią, południową i zachodnią zgodnie z położeniem stadionu. Trybuna zachodnia, położona od strony torów kolejowych jest tzw. trybuną VIP i konstrukcyjnie mocno różni się ona od pozostałych trzech. Jest to budynek całoroczny o siedmiu kondygnacjach, z których najniższa jest podziemna. Na trybunie - poza lożami VIP - znajdować się będą m.in. restauracja, taras, miejsca dla pras. Kąt nachylenia trybun wynosił będzie 30 stopni, a najwyższy punkt, na którym znajdować będą się kibice, położony jest na wysokości 31,4 m, licząc od poziomu murawy. Trybuny dzielą się na dolną i górną. Dojście do trybuny dolnej odbywać się będzie przez promenadę "1", z której na trybunę wchodzi się przez tunelowe przejścia tzw. womitoria. W sumie stadion pomieści 42 tys. widzów.

Reprezentacje Niemiec i Polski trenowały na PGE Arenie Gdańsk

 

Dyskutuj z ludźmi, a nie z nickami - odwiedź profil Trójmiasto.Sport.pl na Facebooku ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.