Sport.pl

Polka wygrała ekstremalny maraton na Antarktydzie!

Śnieg, lód Antarktydy, wiatr, 42 kilometry do pokonania i minus 15 stopni Celsjusza. Te ekstremalne warunki nie przeszkodziły Polce wygrać Antarctic Ice Marathon, jednego z najtrudniejszych maratonów na świecie.

Biegi ekstremalne, biegi w górach, biegu ultra cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej biegających osób szuka wrażeń poza asfaltowymi ścieżkami. Ludzie szukają ekstremalnych doznań i z pewnością maraton na Antarktydzie może je zapewnić.

Antarctic Ice Marathon 2016Antarctic Ice Marathon 2016 vimeo.com

Bieg rozegrany został w listopadzie, a na mecie jako pierwsza z kobiet pojawiła się Polka, Joanna Mędraś. Trasę 42 km i 195 m w temperaturze - 15 stopni Celcjusza pokonała w czasie 6 godzin i 1 minuty. Wśród panów wygrał Irlandczyk Gary Thornton. Na metę wbiegł po 3 godzinach i 37 minutach.

Do tej pory na swoim koncie Polka ma 5 maratonów, w tym także Baikal Ice Marathon rozegrany w marcu 2016 roku. Na co dzień Mędraś prowadzi kancelarię notarialną i jest matką dwójki dzieci.

Antarctic Ice Marathon 2016Antarctic Ice Marathon 2016 vimeo.com

Przeciwnikiem na tym biegu jest przede wszystkim niska temperatura i wiatr, który nie ułatwia biegu.

Trasa Antarctic Ice MarathonTrasa Antarctic Ice Marathon http://www.icemarathon.com/

Warunki są trudne, więc i odważnych nie ma zbyt wielu. Nie jest to masowy bieg, do  jakich jesteśmy przyzwyczajeni w miastach. Co roku na starcie biegu staje kilkudziesięciu śmiałków. W tym roku na metę maratonu dotarło 49 zawodników.

Dla tych, dla których maraton to za mało organizatorzy w styczniu organizują Antarctic 100k Ultra Race na dystansie 100 kilometrów.

Antarctic Ice Marathon 2016Antarctic Ice Marathon 2016 vimeo.com

Poza fizycznym przygotowaniem do tak ekstremalnego wysiłku, dobrym sprzętem, który ochroni przed mrozem i wiatrem trzeba też przygotować odpowiednią kwotę za udział w biegu. W ramach pakietu startowego organizator zapewnia uczestnikom transport pomiędzy Chile a Antarktydą, wyżywienie i zakwaterowanie w namiotach w miejscu startu. Koszt pakietu to 13 500 EURO


Antarctic 100k Ultra Race już 21 stycznia!


Komentarze (19)
Polka wygrała ekstremalny maraton na Antarktydzie!
Zaloguj się
 • samad

  Oceniono 16 razy 10

  gratulacje!

 • snail75

  Oceniono 24 razy 8

  Najtrudniejsze w tym biegu jest zdobycie kasy na pakiet startowy. Należy pani Joannie pogratulować zwycięstwa, ale umówmy się, że gdyby nie bariera finansowa to niemal każda średniozaawansowana biegaczka z Polski pobiegłaby ten maraton dużo szybciej.

 • Adam Budzynsky

  Oceniono 19 razy 5

  Widać że Pani notariusz jest mega dziana skoro może pozwolić sobie na wyjazdy na kraniec świata żeby pobiegać w mrozie. Tylko pozazdrościć. A jest to możliwe jedynie w kraju gdzie praca notariusza została wyceniona na zupełnie nieadekwatnym poziomie do jej nakładu. W normalnych krajach żaden prawnik nie chce być notariuszem bo to po pierwsze mega nudne a po drugie źle płatne ale PL to kraj cudów.

 • mtarczynski

  Oceniono 2 razy 2

  notariusze-bezwstydnicy uznali , iż stosowanie stawek niższych niż maksymalne jest nieetyczne a wręcz zabronione i karalne; bata na nich trzeba bo kasta się okopała i zgarnia kasę niewspółmierną do odpowiedzialności, nakładu pracy i umiejętności

 • unsryda

  Oceniono 6 razy 2

  Co w tym ekstremalnego?

  Przedwczoraj na Ełckiej Zmarzlinie kilkadziesiąt osób przebiegło 100km przy -25*C a co najmniej dwa razy tyle przebiegło 50km przy -15*C.

  Po każdym względem (poza zapisaniem się na listę startową) impreza w Ełku była trudniejsza od tych marnych 42km na Antarktydzie.

  Niski poziom dziennikarstwa i mała wiedza o świecie.

  Trudniejszych imprez jest dużo więcej.

 • javall

  Oceniono 12 razy 2

  Czy dobrze widze? Pani Joanna ma orla na bluzie?
  Gratulacje podwojne!
  Gdzie jest ta kancelaria? Przeniose tam swoje sprawy jesli w moim pieknym miescie.

 • lukas.j

  Oceniono 1 raz 1

  Droga redakcjo co to za news?! Pani Joanna zrobiła to w ubiegłym roku. O tej sprawie nie za długi i nie za krótki news był nawet w TV. Jak sprawa była świeża to gdzie byliście? Nie macie o czym pisać? A co do EŁKU i tamtejszego biegu - nikt niczego nie umniejsza krajowym biegom i chyba uczestnikom ale wybaczcie sceneria końca świata to jednak inne doznania i wrażenia. Brawo Pani Joanno!!!!

 • strzykwa5

  Oceniono 5 razy 1

  Notariusze to mają czas i kasę. Być może to kancelaria rodzinna i nie trzeba być stale w pracy. Zwraca uwagę, że zwycięzca facet przebiegł trasę dwa razy szybciej. To chyba za duża różnica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX