Orla Perć w Tatrach Wysokich wraz ze szlakami dojściowymi

Peperon Pepon
09.09.2016

Małopolskie Ziemia

Na miano miejsca ekstremalnego bezwzględnie zasługuje tatrzański szlak wysokogórski Orla Perć wraz z drogami dojściowymi. Uznawany za najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak turystyczny w całej Polsce, jest najdłuższym i jednocześnie najpiękniejszym graniowym szlakiem w Tatrach Wysokich. Wije się stromymi stokami nad kilkusetmetrowymi przepaściami, uskokami skalnymi, graniami, trawersuje urwiste, granitowe szczyty, których wysokość oscyluje na poziomie przekraczającym 2200 m n.p.m.

Pokonywanie szlaku Orlej Perci daje gwarancje nie tylko podniesienia poziomu adrenaliny, ale pozwala w zasadzie każdemu na przeżycie w Polsce fascynującej wyprawy o charakterze alpejskim. Przejście całego szlaku stanowi też duże wyzwanie wytrzymałościowe. Bez odcinków dojściowych zajmuje nie mniej niż 6 do 8 godzin w wymagających górskich warunkach. Oprócz dobrej kondycji fizycznej wymaga dużej odwagi i roztropności. Ze względu na ekstremalne położenie, na całej swojej długości obfituje w łańcuchy, klamry oraz stalowe drabinki, które zabezpieczają przed odpadnięciem oraz ułatwiają pokonywanie skalnych urwisk i pionowych ścianek. W trakcie burzy przyciągają jednak pioruny i stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla turystów.

Cały szlak wraz z drogami dojściowymi zwłaszcza tymi po północnej stronie - nienasłonecznionej, śliskiej i zdradliwej od chwili jego udostępnienia do powszechnego użytku pochłonął ponad 140 ofiar. Ze względu na liczne wypadki śmiertelne, jakie miały miejsce w trakcie mijania się turystów idących w przeciwnych kierunkach po wąskich odcinkach skalnych, część szlaku pozostaje od kilkunastu lat jednokierunkowa. Pomimo tego, akcje TOPR z użyciem śmigłowca nie należą tam do rzadkości.

Orla Perć jest ekstremalna i niezwykła także dlatego, że to jedyny polski szlak o charakterze zbliżonym do via ferrata. Porównywalne pod względem trudności drogi wysokogórskie chociażby w słowackich Tatrach nie są powszechnie dostępne, wymagają indywidualnego zaangażowania wykwalifikowanego przewodnika wysokogórskiego i w przeciwieństwie do polskich szlaków pozostają całkowicie zamknięte zimą.

Polecane przez Was

Wybierz rodzaj: