Sport.pl

PŚ w Kuusamo. Popis Johaug, Kowalczyk czwarta

Therese Johaug w wielkim stylu wygrała bieg na 10 km stylem klasycznym w Kuusamo. Justyna Kowalczyk start w swej koronnej konkurencji ukończyła na czwartym miejscu, przegrywając jeszcze z Marit Bjoergen i Charlotte Kallą.
Siódme miejsce w sobotę i czwarte w niedzielę - to dla Polki bezsprzecznie dobre wyniki w zawodach otwierających nowy sezon Pucharu Świata. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego w Kuusamo udowodniła, że choć wiosną zmagała się z osobistymi problemami, a przygotowania do zimy rozpoczęła wyjątkowo późno, to nadal należy do ścisłej światowej czołówki.

Oczywiście w Finlandii mogło być lepiej. W sprincie Kowalczyk pechowo straciła szansę na wyższą pozycję, bo w półfinale przewróciła się, prowadząc tuż przed metą. Po tym biegu Justyna przyznawała, że gdyby nie pech, całe zmagania mogłaby wygrać.

W niedzielę Kowalczyk wystartowała w swojej ulubionej konkurencji. Na 10 km "klasykiem" Polka odniosła 11 ze swoich 30 zwycięstw w Pucharze Świata. W Kuusamo okazało się, że Polka albo nie jest jeszcze w tym sezonie gotowa na wygrywanie, albo znów miała problem z nartami (w sobotę w jej sztabie brakowało Peepa Koidu, który odpowiada za smarowanie desek do "klasyka", co odbiło się na występach Justyny).

Od początku dużo traciła do niesamowitej Johaug, ale do połowy dystansu wyprzedzała Bjoergen i Kallę. Jeszcze na 1,9 km przed metą do Szwedki traciła tylko 6,4, a do Norweżki - 6,5 s. Ostatecznie podium przegrała o 19,3 s - tyle straciła do trzeciej Kalli. Bjoergen okazała się od Kowalczyk lepsza o 21,2 s. Do Johaug nasza mistrzyni straciła 1:03,4.

Poza Kowalczyk w niedzielę startowały jeszcze trzy Polki. Najlepsza z nich, 36., była Ewelina Marcisz. 37. miejsce zajęła Kornelia Kubińska, a 47. była Sylwia Jaśkowiec.

Następne zawody PŚ za tydzień w Lillehammer.
Więcej o:
Komentarze (24)
PŚ w Kuusamo. Popis Johaug, Kowalczyk czwarta
Zaloguj się
 • maldario

  Oceniono 23 razy 17

  gratulacje dla Therese; dzisiaj nie było na nią mocnych;

 • augenthaler

  Oceniono 26 razy 10

  Bardzo dobry bieg Kowalczyk. Były lepsze od niej, ale taki jest sport. Nie zawsze się jest najlepszym, niczym Martina Hingis.

 • deus-cosma-deus

  Oceniono 16 razy 6

  Panie Jachimiak zna się pan na biegach jak ja na rajdach. Wczoraj wieszczył pan triumf dziś coś pan o nartach chrzani. Narty nie były źle przygotowane, Justynie po prostu do najgroźniejszych rywalek zabrakło. Ile? Dokładnie 7 tygodni treningu. Bo właśnie takie ma zaległości i cały sezon przed sobą by je zniwelować. Czy będzie w stanie? Zobaczymy. Moim zdaniem to był dobry bieg w wykonaniu Justyny. Generalnie cały weekend był dla niej udany. 7 i 4 miejsce to bardzo dobre miejsca biorąc pod uwagę zmieniony cykl treningowy. Pomarudzić, że mogłoby być lepiej to pan może skoczkom-tam mimo od lat pompowanej gigantycznej kasy i pomimo szumnych zapowiedzi, że mamy najlepszy sprzęt na razie jest blamaż wycieczkowy. Za tydzień będzie znacznie gorzej, sprint i 5 km łyżwą, w których pierwsza 30 będzie wyzwaniem.
  A Justynie dziękuje za walkę i za świetne biegi zarówno wczoraj jak i dziś.

 • facio60

  Oceniono 8 razy 2

  Powtarzam, trzeba specjalizować się w tym, w czym jest się dobrym. Styl klasyczny to szansa dla Kowalczyk. Nawet późniejsze wejście w treningi pokazuje, że jest w czołówce. Styl dowolny - Justyna ma swoje lata, nawyki, na liczniku wiele ciężkich lat treningów, technika okropna.
  Nie powinna rozdrabniać się na wszystkie konkurencje, bo morderczej rywalizacji z koalicją Norweżek nie wygra.
  Dlatego ze zdziwieniem przeczytałem, że jej celem jest kolejny puchar świata.
  Tylko postawienie na kilka najważniejszych wydarzeń - Tour de Ski, MŚ - powinno być celem.
  Przypomina mi się Adam Małysz i eksploatowanie jego umiejętności bez końca. Brał zawsze udział we wszystkich treningach przed zawodami, wszystkich eliminacjach, zawodach drużynowych. Brakło świeżości. Mógł zdobyć więcej trofeów, choćby indywidualnych zwycięstw w zawodach pucharu świata, bo nie widziałem zawodnika o takim potencjale.

 • facio60

  Oceniono 2 razy 0

  @deus-cosma-deus
  biorę poprawkę, TdS to najważniejsza poza MŚ i IO impreza. Poza tym bardzo popłatna. Dlatego o tym wspomniałem.

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 4 razy 0

  @gdowianin
  Opisałeś nam już swoje problemy, a teraz postaraj się napisać coś na temat zawodów.

 • freesystemtheory

  Oceniono 7 razy -1

  @w.ciemie.bity
  Taki wycieczkowy, że Bjoergen, Johaug i Kalla na mecie stały normalnie, a Justysia padła na gębę. Ledwo zyła. Pewnie te plecy:)

 • spectator_zm

  Oceniono 5 razy -1

  Inauguracja sezonu pokazała wstępny układ sił. Nie widać żadnych zmian. Znów zanosi się na "powtórkę z rozrywki", czyli zdecydowaną dominację Norweżek i szukanie szans w swoich specjalnościach przez Kowalczyk i Kallę, oraz sprinterki.
  Jeśli chodzi o Justynę, to nie jest tak źle. Zupełnie niezłe otwarcie sezonu z wielkimi szansami na optymalną formę w najważniejszej imprezie sezonu, czyli MŚ.
  Nie wydaje mi się, by Justyna miała szansę na nawiązanie walki o podium w PŚ. Zobaczymy za tydzień, jak będzie ze stylem dowolnym, ale jakoś trudno wyobrazić sobie, by miało być lepiej niż ostatnio, a bez dobrej łyżwy nie ma szans na nawiązanie walki w PŚ z armadą Norweżek, które w obu stylach biegają doskonale.
  Jeśli chodzi o pozostałe Polki, to na razie słabiutko. Zobaczymy za tydzień, co pokaże Sylwia i oby te następne zawody były zdecydowanie lepsze w jej wykonaniu niż te w Kuusamo. Sylwia zapowiadała poprawę w klasyku, ale póki co efektów tej poprawy nie widać...

 • kijoszek89

  Oceniono 7 razy -1

  @wielkimoj
  Jak już trollujesz to się przyłóż. Nie ma dziennikarza o takim nazwisko. A w Kuusamo z TVP jest kto inny. Także się bucuj fistaszku;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX