Sport.pl

Tenis. Mistrzyni deblowego French Open: Radwańska z czołówk± wygra od czasu do czasu

Rozmawiał Marek Furjan
22.05.2012 16:07
A A A
Lucie Hradecka

Lucie Hradecka (Fot. SUSANA VERA REUTERS)

- Radwańska może czasami pokonywać Azarenkę, Serenę Williams i Szarapow±, ale nie będzie tego czynić regularnie - przewiduje triumfatorka ubiegłorocznego deblowego turnieju na kortach Rolanda Garrosa i półfinalistka tegorocznej imprezy w Madrycie Lucie Hradecka (WTA 60 w singlu i 10 w deblu), która z Polk± jeszcze nie przegrała.
Marek Furjan: Dochodz±c do półfinału w Madrycie osi±gnęła¶ największy singlowy sukces w karierze. Chyba jako jedyna nie będziesz narzekała na nawierzchnię...

Lucie Hradecka: - Niebieska m±czka w Madrycie mi pasowała. Trudno¶ć polegała na tym, że nawierzchnia na trzech największych, zadaszonych kortach, znacznie różniła się od pozostałych. Trzy główne korty były bardzo twarde i specyfik± przypominały hardkort posypany minimaln± warstw± m±czki. Były też ¶liskie, co stanowiło największy problem.

Co sprawia, że czeski tenis stoi na tak wysokim poziomie? Jeste¶cie aktualnymi mistrzyniami Pucharu Federacji, w czołowej setce rankingów WTA i ATP macie 8 tenisistek i 3 tenisistów...

- Czeski tenis ma ogromne tradycje. Znaczna większo¶ć zawodników i zawodniczek z TOP 100 znalazła się tam dzięki ciężkiej pracy swoich rodziców. To oni dorastali w czasach socjalizmu, a w tenisie widzieli możliwo¶ć lepszego życia dla swoich dzieci. Wła¶nie dlatego byli w stanie po¶więcić maksimum czasu i ¶rodków finansowych na tenisow± edukację swoich pociech.

Czy Twoje sukcesy w grze podwójnej wpłynęły pozytywnie na postawę w grze pojedynczej? Twoja droga przypomina mi trochę t±, jak± przebył Łukasz Kubot, który najpierw zagrał dwa razy w kończ±cym sezon turnieju Masters w deblu, a następnie zacz±ł pi±ć się w górę w rankingu singlowym.

- Nie s±dzę, by gra podwójna aż tak przekładała się na występy singlowe. W moim przypadku wygranie deblowego turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa w ubiegłym roku nie zwiększyło znacznie nastawienia psychicznego do kolejnych występów. Z pewno¶ci± gra podwójna na turnieju daje więcej niż zwykły, godzinny trening. Nic nie zast±pi gry na "prawdziwe" punkty.

W trzech największych turniejach w tym sezonie - Australian Open, Indian Wells i Madrycie - w finałach spotykały się zawodniczki graj±ce bardzo mocno z linii końcowej kortu (Wiktoria Azarenka grała dwukrotnie z Mari± Szarapow± i raz z Seren± Williams). Trzeba grać mocno i ultraofensywnie, aby w dzisiejszym tenisie odgrywać kluczowe role w najbardziej prestiżowych imprezach?

- Aby wygrywać największe imprezy, także te wielkoszlemowe, trzeba dysponować całym arsenałem silnych zagrań, które przełoż± się na wygrane punkty.

W takim razie jakie trzy tenisistki zasługuj± w tej chwili na miano najlepszych na ¶wiecie?

- W mojej opinii ¶cisł± czołówkę tworz± teraz cztery dziewczyny: Serena Williams, Szarapowa, Azarenka i Petra Kvitova. Choć ta ostatnia gra w tym sezonie poniżej oczekiwań.

A Agnieszka Radwańska? Twoim zdaniem kombinacyjnie graj±ca Polka ma mniej argumentów na korcie od silniejszych fizycznie rywalek? Wiele osób w Polsce wierzy, że Radwańska może doj¶ć na sam szczyt rankingu.

- Agnieszka jest w stanie pokonywać wspomniane zawodniczki od czasu do czasu. Jej wygrane nie będ± jednak regularne. Regularne "punktowanie" w turniejach może natomiast sprawić, że to Polka będzie liderk± rankingu WTA.

Jeste¶ jedn± z najlepiej serwuj±cych zawodniczek w Tourze, wiceliderk± klasyfikacji asów w tym sezonie (122 w 18 meczach, czwarta w zestawieniu Radwańska zanotowała 104 asy w 38 spotkaniach). Jaka jest tajemnica sukcesu w tym elemencie?

- Statystyki nie kłami±, serwis jest jednym z moich największych atutów. Przepis na tak dobre podanie pozostawię jednak dla siebie. Dajcie mi jeszcze przez jaki¶ czas dominować w tym elemencie gry!

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • sybirak

  Oceniono 52 razy 32

  A co to za autorytet, Lucie Hradecka? 60 na ¶wiecie? Niech osi±gnie to co Agnieszka, a potem się wypowiada!

 • jamie.bond

  Oceniono 11 razy 11

  Nie wiedzialam, ze Hradecka wygrala z Aga 3 razy. Dawno, bo dawno, ale wygrala. Z Ula ma remis 1:1.

 • kaczusia

  0

  Hradecka o wygrywaniu z czołówk± w singlu choćby od czasu do czasu może tylko pomarzyć, wła¶nie poległa w pierwszej rundzie RG

 • goniamaj

  Oceniono 19 razy -9

  Oczywi¶cie. Bo jest drobna, niewysoka i do¶c słaba fizycznie, co jej pokazuja regularnie Maria Szarapowa i Azarenka. Poza tym ma słaba psychikę. Finezja to za mało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX