Justyna Kowalczyk wygrała bieg na 15 km

Justyna Kowalczyk wygrała w biegu na 15 km w zawodach Pucharu Świata w słoweńskiej miejscowości Rogla. Polka po fantastycznym, długim finiszu pokonała liderkę PŚ Marit Bjoergen oraz Annę Haag, wygrała drugi bieg w sezonie i jest wiceliderką PŚ

Forma Justyny Kowalczyk cały czas rośnie. Po sobotnim drugim miejscu w sprincie, w niedziele pokazała prawdziwą klasę. W mroźnej słoweńskiej Rogli, gdzie temperatura dochodziła do minus 18 stopni Polka zwyciężyła w pięknym stylu.

Od początku biegu trzymała się w czołówce, bo wiedziała, że ważne jest też zdobywanie punktów bonusowych na 5 i 10 kilometrze. Z 30 możliwych do zdobycia, Kowalczyk zgarnęła 25, ale to z finiszu Polka może być naprawdę zadowolona.

Na 1,5 km przed metą podkręciła tempo i uciekała najgroźniejszym rywalkom. Na niespełna kilometr na podbiegu jeszcze zwiększyła dystans i samotnie wbiegła na metę.

To drugie zwycięstwo Kowalczyk w tym sezonie, wcześniej triumfowała w sprincie w Kuusamo. Dzięki punktom zdobytym w Rogli Polka awansuje na drugiej miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. Liderką pozostanie Marit Bjoergen.

Na gorąco zwycięstwo Justyny Kowalczyk komentuje Robert Błoński

W słoweńskiej Rogli Puchar Świata rozgrywany był po raz pierwszy od 16 lat. Polka była tam po raz pierwszy i wspomnienia będzie miała wyłącznie dobre. W sobotę zajęła drugie miejsce w sprincie, w niedzielę nie miała sobie równych na 15 km. Prowadziła od startu do mety.

W Rogli wywalczyła aż 205 punktów PŚ! 80 za drugie, 100 za pierwsze miejsce oraz 25 punktów bonusowych za "lotne" premie podczas biegu na 15 km. Na piątym kilometrze Polka była druga (za Słowenką Petrą Majdić) i dostała 10 pkt, na dziesiątym pierwsza (15 pkt.). Dzięki temu awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Prowadzi Norweżka Marit Bjoergen, która w sobotę wygrała sprint, w niedzielę była prawie pięć sekund za Kowalczyk.

Polka udowodniła, że w tym sezonie będzie piekielnie mocna przede wszystkim w biegach techniką klasyczną. W Kuusamo wygrała sprint klasykiem, w Rogli dwa razy zajmowała miejsce na podium tą techniką.

Teraz Kowalczyk wraca na kilka dni do Polski, by już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wyruszyć na Tour de Ski, które zaczyna się pierwszego stycznia w niemieckim Oberhofie.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

12.00 Wspaniały bieg Kowalczyk, Polka wygrywa drugie zawody w sezonie. Drugie miejsce dla Bjoergen, trzecia Haag.

11.57 Kilometr do mety, Polka biegnie po zwycięstwo, rywalki daleko. Ścigają ją Haag i Bjoergen, ale czy dogonią?

11.54 KOWALCZYK ATAKUJE! Ma już kilka metrów przewagi przed podbiegiem, na którym jeszcze dokłada dystansu.

11.52 Meta coraz bliżej, niespełna 2,5 km. O zwycięstwo będzie walczyć siedem biegaczek, w tym Justyna Kowalczyk, która cały czas prowadzi.

11.48 Do mety już tylko 4 km, w prowadzącej grupie jest siedem biegaczek, a prowadzi Justyna Kowalczyk, przed Steirą i Bjoergen.

11.44 Kowalczyk pierwsza na drugim bonusowym punkcie, dopisze sobie 15 pkt. w klasyfikacji Pucharu Świata. Za nią Saarinen i Steira. Saarinen tuż przed punktem bonusowym zajechała drogę Petrze Majdić, Słowenka upadła i spadła w dół stawki.

11.41 Biegaczki zbliżają się do 10 km, gdzie zlokalizowany będzie drugi punktowy bonus. Kowalczyk w tej chwili jest druga, prowadzi Steira.

11.37 Kowalczyk na prowadzeniu w połowie dystansu. Najgroźniejsze rywalki są jednak tuż tuż...

11.34 Biegaczki przebyły już ponad 6 km trasy. Kowalczyk cały czas w prowadzącej trójce, główna grupa, w której jest około 10 zawodniczek już zdecydowanie odskoczyła od reszty stawki.

11.30 Jedna trzecia dystansu za nami. Na 5 km zlokalizowano pierwsze lotny finisz, Kowalczyk wbiegła na niego tuż za Petrą Majdić.

11.28 Stawka się rozciąga. Kowalczyk po 3,5 km nadal jest druga.

11.26 Kowalczyk jest druga po 2,5 km, tuż przed nią biegnie Norweżka Vibeke Skofterud.

11.24 Biegaczki walczą nie tylko ze sobą, ale też z ostrym mrozem. W słoweńskiej Rogli temperatura sięga minus 18 stopni.

11.21 Po pierwszym kilometrze na czele biegu Włoszka Marianna Longa. Justyan Kowalczyk jest trzecia ze stratą sekundy. Na trasie jest wielu kibiców, którzy głośno dopingują zawodniczki.

11.15 Biegaczki wystartowały. Kowalczyk ruszyła mocno, jest na prowadzeniu.

11.00 Bieg rozpocznie się o 11.15. Na liście startowej jest 71 zawodniczek. Z Polek, oprócz Kowalczyk, wystartują Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek.

Przed biegiem

W sobotę Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w sprincie, ulegając tylko Norweżce Marit Bjoergen o zaledwie 0,4 sekundy. Polka wyprzedziła swoją wielką rywalkę i faworytkę gospodarzy Słowenkę Petrę Majdić.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kowalczyk jest czwarta (272 punkty) ze stratą 90 punktów do liderki Marit Bjoergen.

Specjalny serwis Sport.pl - Vancouver 2010 ?