ATP Stuttgart: Łukasz Kubot w ćwierćfinale

Łukasz Kubot

Łukasz Kubot (Fot. DARKO VOJINOVIC AP)

Łukasz Kubot awansował do ćwierćfinału turnieju ATP w Stuttgarcie (z pulą nagród 450 tys. euro). W drugiej rundzie polski tenisista pokonał 6:2, 6:4 rozstawionego z numerem piątym Niemca Philippa Kohlschreibera.
Obama podjął Serenę w Białym Domu »

Na pokonanie Kohlschreibera Kubot potrzebował 70 minut. Kluczem do sukcesu był fantastyczny serwis Polaka. Dość powiedzieć, że mierzący 1,90 m Kubot w całym meczu ani razu nie dał rywalowi szansy na przełamanie. Gdy trafiał w kort pierwszym serwisem (skuteczność 67%) rywal nie miał nic do gadania. W 90% takich przypadków (27 z 30 akcji) punkty zdobywał Polak.

Wygraną z Kohlschreiberem śmiało można nazwać sensacją. Przed meczem za złotówkę postawioną na Polaka wygralibyśmy nawet 6 złotych, podczas gdy wygraną Niemca bukmacherzy wyceniali na złotówkę i dziesięć groszy.

25-letni Kohlschreiber jest obecnie 26 w rankingu ATP (Kubot zajmuje w nim 127. miejsce). W swojej karierze wygrał dwa turnieje singlowe, w Monachium w 2007 roku i w Auckland rok później. Ostatnio był w bardzo dobrej formie. Jako jedyny, poza Andy Roddickiem, wygrał seta z Rogerem Federerem podczas tegorocznego Wimbledonu. Zdobył też dwa punkty dla Niemiec w ćwierćfinałowym meczu Pucharu Davisa z Hiszpanią. Awans do ćwierćfinału przysporzy Kubotowi 10 850 euro premii oraz 45 pkt. do rankingu ATP. Jego kolejnym rywalem będzie inny z Niemców, Nicolas Kiefer, który w drugiej rundzie wygrał ze swoim rodakiem Simonem Greulem 6:3, 6:4.

Będzie powtórka z Belgradu?

Turniej w Stuttgarcie to już druga w tym roku impreza na której Łukasz Kubot dochodzi do ćwierćfinału. Poprzednio udało mu się to w pierwszej połowie maja w Belgradzie. Podobnie jak teraz, Kubot do turnieju głównego wszedł wtedy po grze w eliminacjach. Ostatecznie przegrał dopiero w finale, z jednym z najlepszych tenisistów świata, Serbem Novakiem Djokoviciem. W Belgradzie, podobnie jak w Stuttgarcie, Kubot grę w turnieju singlowym łączył w występami w deblu, gdzie ostatecznie triumfował w parze z Austriakiem Oliverem Marachem.

Top 50 Łukasza Kubota

Philipp Kohlschreiber jest piątym graczem z pierwszej pięćdziesiątki rankingu ATP którego pokonał Kubot. Jednocześnie to trzecia tak wygrana Polaka w tym sezonie.