Sport.pl

Boks. Ciężka ręka Pacmana i poduchy Floyda

Manny Pacquiao zgodził się na niemal wszystkie warunki Floyda Mayweathera przed Walką Stulecia. Przeforsował jeden - ten, który może zdecydować, że Amerykanin pierwszy raz w życiu zobaczy przed oczami gwiazdy.
W kontrakcie zapisano: datę (2 maja), miejsce (Las Vegas), podział gaży (60:40), metodę badania antydopingowego, kto kogo będzie zapowiadał, kto komentował, a kto punktował, ile komu przypadnie biletów, a nawet jakiego rodzaju film powstanie przed walką. Ustalono jeszcze jedno - że Mayweather będzie walczył w rękawicach firmy Grant, uchodzących za dobre dla defensorów, a Pacquiao - w rękawicach Reyes, ulubionej marce zawodników z dynamitem w pięści.

- Jakiś kompromis musiał powstać, by w ogóle doszło do starcia. Mayweather przeforsował wszystkie swoje warunki, gdzieś musiał ustąpić - mówi Przemysław Saleta, przy czym doskonale zdaje sobie sprawę, jak śliski był kompromis w tej właśnie sprawie. - Mayweather wierzy w obronę, dlatego ustąpił w sprawie rękawic. Ale może się przeliczyć. Jego nogi już nie są takie szybkie, aby uciec przed atakami Pacquiao. Zasłony, uniki mogą nie wystarczyć.

Rękawice w boksie są aż tak ważne? Dane statystycznej firmy Compubox pokazują, że w wadze półśredniej - w takiej bić się będą Mayweather i Pacquiao - najlepsi fachowcy w ciągu 12 rund są w stanie zadać nawet 1000 uderzeń (rekordziści z niskich kategorii dochodzą do 1300). 30-40 proc. trafia w głowę lub tors rywala. Szybkostrzelnym karabinom takim jak Giennadij Gołowkin (walczy w kategorii średniej), Marcos Maidana czy właśnie Pacquiao zdarzały się rundy, w których zadawali nawet 150 ciosów. Były też starcia, w których ponad 90 uderzeń trafiało w rywala.

Każdy celny cios czyni spustoszenie mniejsze lub większe. Większe, gdy bije facet w reyesach. - Są megamałe - mówi Saleta, który często boksował w reyesach (ale Andrzeja Gołotę znokautował w niemieckich rękawicach Paffen). - Oczywiście, ciężar musi być przepisowy, ale uncje wagi można ulokować w różnych miejscach rękawicy, niekoniecznie tam, gdzie powinno być maksimum ochronnej wykładziny. W reyesach mniej gramów jest w pięści, więcej w nadgarstkach. Dlatego tną twarz, a boli głowa - mówi Saleta.

Reyes to firma meksykańska i być może stąd specyfika - tam nikt się specjalnie nie przejmuje, że kogoś w ringu rozbolała głowa, boksować zawodowo mogą nawet 15-latki, a rynek pięściarski jest dziki. A jednak część amerykańskich producentów rękawic poszła w tym samym kierunku. Krzysztof Włodarczyk walczy w rękawicach legendarnej stuletniej marki Everlast, założonej na nowojorskim Bronksie. - Są robione też na meksykański sposób. Przed walką w Moskwie Rahim Czakijew nie chciał się zgodzić, by Krzysiek obijał go w tych rękawicach. Ustąpił dopiero, gdy jemu też pozwoliliśmy ich użyć - mówi trener ówczesnego mistrza świata Fiodor Łapin.

Obaj rywale leżeli na deskach, Rosjanin trzykrotnie.

Ale jest spory koszt nokautującej charakterystyki. Chodzi mianowicie o porozbijane dłonie. Od kilku lat Włodarczyk - bodaj najmocniej bijący polski pięściarz - po każdej walce ma je opuchnięte z powodu skumulowania urazów. Podobnie Artur Szpilka, który ma drobne dłonie jak na obecną wagę. Od wyjścia z więzienia w 2011 r. używa specjalnie dla niego szykowanych grantów, uznawanych za rękawice dla defensorów ze względu ich na wielkość i za bezpieczne ze względu na ilość wykładziny chroniącej kości dłoni. - Na pierwszą walkę z Krzyśkiem Steve Cunningham przyjechał z grantami. Nie zgodziliśmy się, by w nich walczył, bo były za szerokie. Chciał się za nimi schować - opowiada Łapin.

W grantach też jednak można nokautować - a przynajmniej potrafi to robić Siergiej Kowaliow (86 proc. nokautów w półciężkiej) i Gołowkin (91 proc.). Grzegorz Proksa, znokautowany przez tego ostatniego w 2012 r., wspomina: - Jego granty były twarde jak kamienie. Jak dostałem w czoło z lewej w pierwszej rundzie, to tylko myślałem, jak uciec, by nie dostać z prawej. Do końca życia będę pamiętał, jak koszą.

Na rękawice Gołowkina narzekał jego inny rywal Gabe Rosado. I ostrzegał przyszłych rywali Kazacha, by uważnie przyglądali się jego rękawicom. Pacquiao i Mayweather będą im się pilnie przyglądać, a także ich trenerzy: Freddie Roach, który zawsze sprawdza je w imieniu Filipińczyka, oraz ojciec Amerykanina Floyd Sr. - Ponieważ rękawice tej samej marki się różnią, spodziewam się, że Floyd wróci do sprawy po oficjalnym ważeniu 1 maja, gdy ekipy je sprawdzają i wybierają z kilku par - mówi Łapin. Proksa dodaje: - Będą odrzucać kolejne pary i kłócić się o nie. Będzie afera, bo oprócz bezpieczeństwa i zachowania atutów, wybór rękawic to element walki psychologicznej.Everlast rękawice
w okazje.info


Więcej o:
Komentarze (15)
Boks. Ciężka ręka Pacmana i poduchy Floyda
Zaloguj się
 • sebi1835

  Oceniono 79 razy 71

  bardzo fajny artykuł, jestem laikiem w tej dziedzinie, ale 1000 razy bardziej wolę czytać o tym niż w jakiej sukience zagrała ostatnio Radwańska ;)

 • gandalf1899

  Oceniono 26 razy 8

  Bigosmiszcz się skończył

 • guest077

  Oceniono 12 razy 6

  "Reyes to firma meksykańska". A granty to przepraszam bardzo gdzie niby produkują i projektują? W grancie chyba tylko księgowość jest w USA, cała reszta jest w Meksyku. Zresztą wszystkie dobre rękawice są albo robione w Meksyku (nawet Everlasty meksykańskie są dobre), albo w Tajlandii - ale to pod boks tajski czy K-1. Wszystko co spoza tych 2 krajów to Pakistan, nie wart nawet 1/20 swojej ceny.

 • frankyy

  Oceniono 38 razy 4

  co to za czarnuch obok Bibera jego kamerdyner?

 • dddupa

  Oceniono 6 razy 4

  Warto też uczciwie dodać, że obydwaj w takich rękawicach walczą od lat... to żadna sensacja.

 • Traitle Groshkover

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobry tekst. Opisane tak, że nawet osoba nie będąca pasjonatem boksu sporo się dowie, a ten kto na boksie się zna raczej nie odkryje ameryki ale potwierdzi to co usłyszał/przeczytał w innych źródłach nt tej walki. Oby na sport.pl 90% contentu stanowiły takie artykuły, a nie slajdowiska czy 3-zdaniowe analizy jakiś okołosportowych bredni - a będzie super :)

 • hozar94

  Oceniono 8 razy 0

  Dobry Artykuł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX