Sport.pl

Rajd Polski. Neuville liderem, debiutant Chuchała najlepszy z Polaków

Ulewne deszcze, które zmieniły mazurskie szutry w błoto, najmniej problemów sprawiły Thierry'em Neuvile'wo (Hyundai i20 WRC), który po pierwszym etapie jest liderem Rajdu Polski.

Belg dobrze pojechał na pierwszym sobotnim odcinku specjalny, a przyspieszył podczas popołudniowej pętli, gdy wygrał dwa z czterech przeprowadzonych odcinków specjalnych. Po pierwszej pętli Rajdu Polski ma 1,3 sekundy przewagi nad Estończykiem Ottem Tanakiem (Ford Fiesta WRC) oraz 6,6 sekundy przewagi nad Jari-Mattim Latvalą (Toyota Yaris WRC). Ta trójka po pierwszym dniu ścigania zwycięstwa w Rajdzie Polski jest najbliżej.

-Nie mam specjalnych oczekiwań co do pogody. Będziemy musieli radzić sobie z tym, co będzie. Jesteśmy liderami, więc będziemy jechać nieco z tyłu. Mielibyśmy przewagę, gdyby drogi były naprawdę suche, ale takie już nie będą. Zapowiada się naprawdę ciekawa walka - uważa Thierry Neuville.

35,1 sekundy za liderem jest lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Sebastien Ogier. - Staram się jechać na 100 procent, ale warunki naprawdę są nieprzewidywalne. Myślałem, że deszcz nam pomoże, ale rano padało, a popołudniu przestało i rywale zaczęli nam odjeżdżać. Strata jest duża, ale jeszcze sporo kilometrów przed nami - stwierdził Ogier, który miny zbyt pocieszonej na mecie piątkowego etapu nie miał.

Od sobotniego poranka nad Warmią i Mazurami lało. Szutrowe drogi przemieniły się w błotniste alejki, miejscami stała woda. - Mieliśmy ustawiony samochód na suchą pogodę, ale musieliśmy w środku dnia wprowadzić korekty, bo nie dało się jechać - komentował Andreas Mikkelsen (Citroen C3 WRC). Zwycięzca sprzed roku jest dopiero 12. i ma już blisko trzy minuty straty do lidera.

Wydarzeniem piątkowego ścigania było pierwsze oesowe zwycięstwo w karierze w klasie WRC Teemu Suninena. Fin w Polsce debiutuje za kierownicą Forda Fiesty WRC wygrał odcinek Wieliczki. - Bardzo dobrze mi się jechało, ale jeszcze na wielu odcinkach czuję, że brakuje mi nieco doświadczenia. Cały czas się uczę, taka wygrana na pewno cieszy i pomoże - stwierdził.

Spośród polskich załóg najwyżej są debiutujący w mistrzostwach świata Wojciech Chuchała z pilotem Sebastianem Rozwadowskim (Ford Fiesta R5). Zajmują oni 21. miejsce w klasyfikacji generalnej i szóste w WRC–2. - Nie możemy jechać, tak jak lubimy najbardziej. Drogi są nieprzewidywalne, błoto jest wszędzie i trzeba przede wszystkim myśleć o tym, by do mety dojechać w jednym kawałku, nie uszkodzić aut. Nie daje to dużej przyjemności, ale w rajdach też chodzi o to, by być na mecie. My szukamy tego balansu między prędkością i rozsądkiem. Na razie chyba udaje się go znaleźć - mówił zadowolony Chuchała.

Tylko 5,2 sekundy za nim jest Łukasz Pieniążek (Peugeot 208 T16). - Cieszymy się, że widzimy się z wami tutaj wieczorem i taki sam plan mamy na sobotę. Na warunki nic nie poradzimy, staramy się jak najwięcej z tego nauczyć - mówił.

Na dziewiątym miejscu w klasie WRC–2 jest Jarosław Kołtun (Ford Fiesta R5). Na siódmym odcinku specjalnym z drogi wypadł Hubert Ptaszek (Skoda Fabia R5) i rolował. Wieczorem jeszcze nie było wiadomo, czy pojedzie dalej.

W WRC–3 na szóstym miejscu jest Jakub Brzeziński (Citroen DS3 R3T Max), który do lidera swojej klasy traci 1:19,9.

W sobotę osiem odcinków specjalnych oraz superoes na torze w Mikołajkach pod wieczór. W sumie przed kierowcami do przejechania blisko 145 kilometrów.

Transmisje Rajdu Polski od 30 czerwca do 2 lipca na bezpłatnej platformie Red Bull TV.

Rajd Polski w Mikołajkach. Jari-Matti Latvala: Zawsze zaczynałem tu zbyt ostrożnie

Więcej o:

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata