Rajd Barbórka. Kajetan Kajetanowicz znów w Fordzie Fiesta WRC

Ford Fiesta WRC dla Kajetana Kajetanowicza

Ford Fiesta WRC dla Kajetana Kajetanowicza (kajto.pl)

- Nie wahałem się długo przy wyborze, mimo świadomości, że charakterystyka prób może faworyzować mniejsze auta klasy R5, czego dowodem są nasze rezultaty na tego typu odcinkach w mistrzostwach świata - mówi Kajetan Kajetanowicz przed Rajdem Barbórka.

Kajetanowicz po raz drugi pojedzie autem, które zapewniło Sebastienowi Ogierowi szósty tytuł mistrza świata.  - To dla mnie jedyny w roku start na polskich odcinkach specjalnych, przed własną publicznością, która jest spragniona oglądania samochodu klasy WRC. W taki sposób chcę podziękować im za doping i wsparcie. Po przejeździe ubiegłorocznej Karowej nie chciałem wysiadać z tego auta, nie wiedząc, czy kiedykolwiek do niego wrócę. Ale warto marzyć i pracować - mówi Kajetanowicz.

Wybierając Fiestę WRC pięciokrotny zwycięzca Rajdu Barbórka i sześciokrotny triumfator Kryterium Asów na Karowej sprawia ogromną frajdę polskim kibicom, którzy w tym sezonie najszybszych rajdówek świata oglądać nie mogli. Rajd Polski wypadł z kalendarza WRC. Sobotni Rajd Barbórka będzie, więc jedyną okazję, by zobaczyć mistrzowskie auto w akcji. Choć to piekielnie skuteczny samochód, w Barbórce może nie być atutem Kajetanowicza. 

- Nie wahałem się długo przy wyborze, mimo świadomości, że charakterystyka prób może faworyzować mniejsze auta klasy R5, czego dowodem są nasze rezultaty na tego typu odcinkach w mistrzostwach świata. To jednak nie ma znaczenia, bo wiem, jak bardzo chcecie oglądać takie samochody w naszym kraju. Za nami krótki, jednak bardzo pracowity sezon, który pokazał silne strony zespołu. Start Fordem Fiestą WRC jest dla nas wszystkich nagrodą - mówi trzykrotny rajdowy mistrz Europy.

Tegoroczny sezon był debiutanckim programem  Kajetanowicza w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Dla Polaka każdy start był pierwszym w danych zawodach, dlatego głównym celem było zbieranie doświadczenia i poznawanie najtrudniejszej ligi rajdowej. Ustronianin rozpoczął rok od siódmego miejsca w czerwcowym Rajdzie Sardynii, następnie był piąty w sierpniowym Rajdzie Niemiec. W połowie września, mimo problemów technicznych z samochodem, wywalczył czwarte miejsce w Rajdzie Turcji. Starty zakończył w Katalonii, gdzie finiszował na czwartej pozycji, tuż za załogami samochodów fabrycznych.

Ford Fiesta WRC, którym Kajetanowicz pojedzie w Barbórce, to prawdziwa Bestia. Ma silnik o pojemności 1,6-litra, który generuje 380 koni mechanicznych przy 450 Nm. Rajdówka napędzana jest na obie osie. Od wersji R5, którą Kajetanowicz rywalizuje w mistrzostwach świata, różni się podzespołami i widocznie większym pakietem aerodynamicznym. Jego waga to 1190 kilogramów, czyli regulaminowe minimum, które zgodnie z przepisami musi być utrzymane.

Kajetanowicz przewodzi liście zgłoszeń do rajdu. Na trasie zobaczymy czołowych polskich kierowców, a także gościa specjalnego. W tym roku organizatorzy zaprosili Mikko Hirvonena, zwycięzcę Rajdu Polski z 2009 roku, czterokrotne wicemistrza świata. - Jestem pewien, że to będzie fantastyczny weekend. Mam nadzieję, że na trasach pojawią się licznie rajdowi fani, aby przywitać się ze mną i dobrze się bawić - zapowiada Fin, który w WRC nie jeździ od 2014 roku.

Rajd Barbórki rozpocznie ceremonia startu honorowego w piątkowy wieczór przy Krakowskim Przedmieściu. W sobotę pięć odcinków specjalnych - trzy razy przejeżdżana próba Autodrom Bemowo oraz dwukrotnie Tor Modlin. Zwieńczeniem będzie Kryterium Asów na ulicy Karowej, które pokaże też na żywo TVN Turbo.

Rajski quiz. Sprawdź, co wiesz o krainie szczęśliwości
1/15Księga Rodzaju, w której jest opisany Eden, to inaczej:
Zobacz także
  • Sebastien Loeb i Dani Sordo Sebastian Loeb wraca do WRC. Hyundai wreszcie zdobędzie tytuł?
  • Kuba Przygoński Dakar 2019. Kuba Przygoński: Celem jest podium

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 204
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Esapekka Lappi 110
5 Jari-Matti Latvala 102
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Dani Sordo 71
8 Elfyn Evans 70
9 Craig Breen 61
10 Hayden Paddon 55
11 Teemu Suninen 54
12 Mads Ostberg 52
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Kalle Rovanpera 3
22 Gus Greensmith 2
23 Łukasz Pieniążek 2
24 Chris Ingram 2
25 Pedro Heller 1
26 Yoann Bonato 1
27 Stephane Lefebvre 1

  • Mistrz świata