Sport.pl

Kajetan Kajetanowicz: Jestem gotowy na pełny sezon w mistrzostwach świata

Walczyłem z mistrzem świata Petterem Solbergiem w świetnym samochodzie, a to najlepiej pokazuje, że jestem gotowy na pełny sezon w MŚ. Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość skorzystania z doświadczenia, które w tym roku zebraliśmy - mówi Kajetan Kajetanowicz, który zajął czwarte miejsce w WRC-2 w Rajdzie Hiszpanii.

Kajetan Kajetanowicz zajął czwarte miejsce w Rajdzie Hiszpanii w klasie WRC-2. W swoim debiutanckim sezonie w mistrzostwach świata nie zajął miejsca gorszego niż siódme.

Loeb wygrywa po raz 79. Ogier przed Neuvillem w walce o mistrzostwo świata

Michał Owczarek: Czwarte miejsce w debiucie w Rajdzie Hiszpanii. Jesteś zadowolony?

Kajetan Kajetanowicz: Zdecydowanie, to był niesamowity debiut w tej imprezie. Świetny rajd dla nas. W sobotę walczyliśmy o miejsce z mistrzem świata, w niedzielę Petter (Solberg - przyp. red.) był od nas szybszy. Jestem naprawdę zadowolony, bo jechaliśmy rewelacyjnym tempem jak na pierwszy raz w takim rajdzie.

Rajd Hiszpanii to miks szutru z asfaltem. Jak się odnalazłeś w takich warunkach?

- To bardzo trudna kombinacja, ale udało nam się sprostać wyzwaniu. Nie mam doświadczenia ze startu w takich warunkach, ale auto spisywało się dobrze, a zespół dał mi dużo pewności w walce z o wiele bardziej doświadczonymi rywalami. Nie popełniliśmy błędów, a to jest dla mnie bardzo ważne.

Jak wielkie masz jeszcze rezerwy?

- Po tym rajdzie jest sporo rzeczy, które możemy poprawić. Najważniejsze jest doświadczenie, bo kierowca w tej rajdowej układance odgrywa ważną rolę. Nawet jeśli zespół sprawuje się świetnie, a kierowca nie ma objeżdżonego rajdu, to jest mu bardzo trudno pojechać szybko. Jest wśród nas jeden ewenement. Harri ma wspaniałego syna i młody Rovanpera zrobił tu niesamowitą robotę. Jest bardzo utalentowany, a do tego ma świetny samochód i sporo też czasu, żeby się przygotowywać do kolejnych startów. Urodził się, by ścigać się w rajdach.

Spodziewałeś się takiej jazdy w pierwszym sezonie w MŚ?

- Nie spodziewałem się tego, że będziemy mieli tak wysokie tempo. Na wielu odcinkach specjalnych notujemy czasy w pierwszej trójce. Patrząc na listę startową, mam świadomość z kim walczę. Ci ludzie, którzy na mecie są za nami, przynajmniej 10 bardziej doświadczonych kierowców, powinno być przed nami, a z różnych powodów im się to nie udało. Cieszę się, ale jednocześnie chcę więcej, bo mam wielki głód wygrywania.

Czyli są powody do zadowolenia.

- Tak. Nie popełnialiśmy błędów i jechaliśmy bardzo szybko. Mam zespół, który podobnie jak ja nie jest bardzo doświadczony, ale zaangażowaniem, pasją i sercem nadrabia te braki. Jest kilka rzeczy, które musimy poprawić, ale to są niuanse. Jesteśmy z siebie dumni, choć rzadko tak patrzę na sprawy. Wolę poprawiać najmniejsze detale niż cieszyć się z tego, co dobre.

Planujesz kolejny sezon w WRC-2?

- To jest oczywiste. Chcę zwyciężać. Walczyłem z mistrzem świata Petterem Solbergiem w świetnym samochodzie, a to najlepiej pokazuje, że jestem gotowy na pełny sezon. Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość skorzystania z doświadczenia, które w tym roku zebraliśmy.

Więcej o:

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata