Sport.pl

WRC. Rajd Hiszpanii. Neuville, Ogier i Tanak walczą o tytuł. Komu pomoże zespół?

Jak wiele gotowe są zrobić zespoły przed Rajdem Hiszpanii, by wesprzeć swoich kierowców w walce o tytuł? Toyota poleceń zespołowych stosować nie chce, ale gdy będzie taka konieczność to pewnie z nich skorzystać. W M-Sporcie i Hyundaiu otwarcie mówią, że wahać się nie będą.

Takich emocji w rajdowych mistrzostwach świata nie było od przełomu wieków. Na dwa rajdy przed końcem Thierry Neuville (Hyundai), Sebastien Ogier (M-Sport) i Ott Tanak (Toyota) wciąż mają szansę na tytuł. Po Rajdzie Hiszpanii mistrzem może zostać tylko Belg. Neuville ma siedem punktów więcej od Ogiera i 21 więcej od Tanaka. W jednej rundzie maksymalnie można zdobyć aż 30 punktów.

- Nawet jeśli wygramy dwa rajdy, to nie oda nas zależy, czy zdobędziemy tytuł. Skupiamy się na swoim zadaniu i zobaczymy, co to przyniesie - trzeźwo ocenia swoje szanse Tanak, który ma świetną drugą część sezonu. Wygrał trzy z ostatnich czterech rajdów, ale też najmniejsze szanse na tytuł. Z drugiej strony może liczyć na pomoc kolegów. - Nie mam już nic do zyskania w klasyfikacji kierowców, mogę być co najwyżej czwarty. Dlatego nie będę miał problemu z tym, żeby zamienić się pozycjami z Ottem, jeśli zespół o to poprosi - deklaruje Jari-Matti Latvala.

Co dziwne, mniejszy entuzjazm do tego typu współpracy ma szef zespołu Toyoty. - Nie wierzę w polecenia zespołowe, ale musimy bacznie przyglądać się temu, co się będzie działo. Gdy Latvala będzie prowadził przed Lappim i Tanakiem, wtedy musimy wziąć to pod uwagę, ale jako zawodnik nie znosiłem takich sytuacji. U nas kierowcy sami decydują, co oni robią. Teraz będziemy reagować na to, co się wydarzy - mówił Tommi Makinen.

Jego ograniczony entuzjazm może brać się też z tego, że Tanak szanse na tytuł ma najmniejsze, a Toyota jest liderem klasyfikacji producentów. Na dwa rajdy przed końcem ma 20 punktów więcej od Hyundaia i priorytetem wydaje się w tym momencie mistrzostwo dla zespołu.

Loeb: Nie wiem, co będę robił. Może zajmę się wędkowaniem?

M-Sport wesprze Ogiera

Problemu z poleceniami zespołowymi nie ma M-Sport. Malcolm Wilson jak mało kto zna regulamin rajdowy, w roli szefa zespołu pracuje blisko dwie dekady i wie, czego potrzeba do zdobycia tytułu. I takie polecenia, by pomóc Ogierowi w zdobywaniu punktów już w tym sezonie wydawał. W Turcji Elfyn Evans celowo nie przyjechał na wyznaczony czas startu do odcinka, by dostać karę, która przesunęła Ogiera w górę klasyfikacji generalnej.

Francuz skupia się jednak na sobie. - W Walii wygraliśmy i zmniejszyliśmy stratę do siedmiu punktów. Walka o tytuł jest naprawdę niesamowita, robi się naprawdę gorąco, ale potrzebujemy kolejnych dobrych rezultatów. Cieszę się, że jest presja, bo z nią jeździ mi się lepiej. Jestem zrelaksowany, ale gdzieś ona jest cały czas - mówił Ogier.

Kajetanowicz: To będzie potrójny miks

Neuville może liczyć na pomoc

- Do tej pory poleceń zespołowych u nas nie było. W Rajdzie Wielkiej Brytanii było blisko, ale udało mi się moich kolegów wyprzedzić bez ingerencji z góry. Jeśli tak się ułoży jednak sytuacja, zespół powinien wziąć to pod uwagę. Inni robili to już wiele razy wcześniej - powiedział Neuville.

On przed dwoma ostatnimi rajdami WRC jest w najlepszej sytuacji, bo to rywale muszą go gonić. Jeśli nie popełni błędów, to zostanie mistrzem świata. Ale na zespół może liczyć.

- Klasyfikacja producentów jest ważna, ale wszyscy i tak pamiętają, który kierowca został mistrzem świata. Będziemy wspierać Thierry’ego tak, jak to będzie możliwe - deklaruje Alain Penasse, menedżer Hyundaia.

Więcej o:

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata