Sport.pl

Rajd Katalonii. Kajetanowicz kontra Solberg, powrót Loeba. Lista zgłoszeń pełna gwiazd

Trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz wystartuje w klasie WRC-2 w Rajdzie Katalonii, przedostatniej rundzie mistrzostw świata. Na starcie będzie też Łukasz Pieniążek oraz plejada gwiazd z powracającymi do rywalizacji mistrzami świata Sebastienem Loebem oraz Petterem Solbergiem.

Sebastien Loeb, czyli dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata (pod tym względem jest rekordzistą absolutnym), wystartuje po raz trzeci w sezonie. Przejechał już rajdy Meksyku oraz Korsyki, a poza tym rywalizuje w rallycrossie. Oprócz tego zastanawia się nad przyszłością. Jego przygoda z rajdami terenowymi dobiegła końca po wycofaniu się Peugeota z rywalizacji w Dakarze. Nie wyklucza powrotu na rajdowe trasy.

Loeb w Katalonii pojedzie Citroenem C3 WRC, a w zespole będzie miał jeszcze Craiga Breena i Khalida Al-Quassimiego. Na ławkę rezerwowych odesłany został Mads Ostberg.

 Na starcie zobaczymy oczywiście też całą czołówkę WRC z walczącymi o tytuł Thierryn Neuvillem (Hyundai i20 WRC), Sebastienem Ogierem (Ford Fiesta WRC) oraz Ottem Tanakiem (Toyota Yaris WRC).

Kuba Przygoński: Mogę czuć się jednym z faworytów Dakaru

Kajetanowicz kontra Solberg

Imponująco wygląda też lista zgłoszeń w klasie WRC-2, gdzie jest aż 21 aut. Mistrzowski tytuł może przypieczętować Czech Jan Kopecky, który wygrał w tym sezonie każdy rajd, w którym startował. Wydarzeniem jest też powrót zespołu Volkswagena do rywalizacji. Rajd Katalonii będzie debiutem dla nowej konstrukcji - VW Polo GTI R5, które poprowadzą Eric Camilli oraz mistrz świata z 2003 roku Petter Solberg. Norweg od 2012 roku z rajdami miał mało wspólnego, postawił na rywalizację w rallycrossie, ale startu nowiutkim autem nie mógł sobie odmówić.

Na liście zgłoszeń jest też trzykrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, który na katalońskich drogach będzie kończył debiutancki sezon w mistrzostwach świata. Do tej pory startował na Sardynii, w Niemczech i w Turcji. I z każdym startem było coraz lepiej - zaczęło się od 7. lokaty, a potem były 5. i 4. O podium na mecie w Salou będzie jednak trudno.

Zbigniew Boniek: Krzysztof Piątek powinien zostać w Genoi jeszcze dwa lata

Pieniążek walczy o Top3

Trudne zadanie też przed Łukaszem Pieniążkiem. Kierowca Skody Fabii R5 walczy o czołową trójkę klasyfikacji generalnej, ale potrzebuje rewelacyjnego wyniku na katalońskich drogach i nieco pomocy rywali, by móc o tym marzyć. Polak jest w tej chwili piąty ze stratą 14 punktów do Gusa Greensmitha i  dziewięciu punktów do czwartego Kalle Rovanpery. Młokos z Finlandii pojedzie jednak w jeszcze dwóch imprezach, Greensmith startował już nie będzie, a Pieniążek kończy w Katalonii sezon.

Rajd Katalonii jest jedyną rundą w sezonie, w której kierowcy ścigają się na szutrze i na asfalcie. Początek rywalizacji 25 października.

Więcej o:

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata