Sport.pl

Rajd Wielkiej Brytanii. Sebastien Ogier wygrywa, rywale tracą punkty. Francuz z szansą na szósty tytuł mistrzowski

Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC) w pięknym stylu wygrał Rajd Wielkiej Brytanii i wciąż jest w grze o swój szósty tytuł mistrzowski. Jego główni rywale - Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC) oraz Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) na walijskich drogach stracili punkty.

Z walki o zwycięstwo pierwszy odpadł Neuville, który na 11. odcinku specjalnym popełnił błąd, wypadł z drogi i stracił blisko minutę zanim wypchnęli go kibice. Belg ostatecznie dojechał na piątym miejscu, bo pomogli mu koledzy z drużyny - Hayden Paddon oraz Andreas Mikkelsen zwolnili na dwóch ostatnich odcinkach specjalnych na tyle, by Neuville przeskoczył ich w klasyfikacji generalnej.

W sobotę szansę na zwycięstwo stracił też Ott Tanak. Kierowca Toyoty dominował w Rajdzie Wielkiej Brytanii niemal od samego początku, ale na 16. odcinku specjalnym jego auto odmówiło posłuszeństwa. Awaria zakończyła jego jazdę i odebrała szansę na czwarty triumf z rzędu. Tanak z Walii wyjedzie z czterema punktami za drugie miejsce na tzw. Power Stage'u.

Ogier aż tylu problemów nie miał. W piątek miał drobną awarię skrzyni biegów, ale serwis się z nią uporał. Gdy kolejni rywale odpadali, on jechał szybko i czysto. W niedzielę wyzwanie rzucił mu Jari-Matti Latvala, na chwilę nawet odebrał prowadzenie, ale trzy ostatnie odcinki specjalne padły łupem Ogiera, który wygrał Rajd Wielkiej Brytanii, po raz piąty w karierze, z przewagą 10,6 sekundy nad Finem. Trzecie miejsce zajął Esapekka Lappi (Toyota), który miał 35,1 sekundy straty do zwycięzcy.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Neuville, ale na dwa rajdy przed końcem sezonu ma już tylko siedem punktów więcej od Ogiera. Na trzecie miejsce spadł Tanak, który do Neuville'a traci 23 punkty i szanse na tytuł ma raczej mizerne. W klasyfikacji producentów Toyota odskoczyła Hyundaiowi na 20 punktów.

Pieniążek szósty w WRC-2

14. miejsce w klasyfikacji generalnej i szóste miejsce w WRC-2 zajął Łukasz Pieniążek. W klasyfikacji generalnej cyklu Polak spadnie na piąte miejsce, bo wyprzedzi go Kalle Rovanpera. 18-letni Fin był najszybszy w WRC-2 w Wielkiej Brytanii, miał ponad półtorej minuty przewagi nad drugim na mecie Pontusem Tidemandem. Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Gus Greensmith, co też nie jest dobrą informacją dla Pieniążka w kontekście pozycji w klasyfikacji generalnej.

GP Japonii. Lewis Hamilton zwycięża i tylko katastrofa odbierze mu tytuł. Kolejny błąd Sebastiana Vettela

GP Japonii. Max Verstappen bliski zawieszenia na jeden wyścig

Więcej o:

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata