WRC. Rajd Turcji. Czy Ott Tanak dogoni faworytów do tytułu?

Toyota Yaris WRC

Toyota Yaris WRC (McKlein)

Po dwóch zwycięstwach w Finlandii i Niemczech Toyota Gazoo Racing jest gotowa na Turcję. Kierujący Yarisem WRC Ott Tanak przygotowywał się do startu w Portugalii, aby przyzwyczaić się do bardzo wysokich temperatur. Jego cel jest prosty: odrobić stratę do wyprzedzających go Sebastiena Ogiera i Thierry'ego Neuville'a.

Ott Tänak jedzie do Turcji tuż po wygranych dwóch poprzednich rundach – Rajdzie Finlandii i Rajdzie Niemiec. Estoński kierowca, który w tym roku dołączył do zespołu Toyoty, ma na koncie już trzy zwycięstwa w barwach japońskiej marki – obok Finlandii i Niemiec także w Argentynie – i dwa drugie miejsca w Monte Carlo i na Korsyce. Do końca sezonu zostały jeszcze cztery rundy, w których aby zawalczyć o pierwsze miejsce, Tanak musi nadrobić stratę 36 punktów do Thierry’ego Neuville’a. Sébastien Ogier wyprzedza go o 23 punkty. Na razie ostatnia runda w Niemczech przyniosła awans zespołowi Toyoty, który wskoczył na drugie miejsce i brakuje mu do lidera 13 punktów.

- Uzyskujemy w ostatnim czasie bardzo dobre wyniki, ale wciąż przed każdym rajdem myślę tylko o nim. Trudno jest nam mieć jakiekolwiek oczekiwania przed Turcją, bo nie mamy wiele doświadczeń z tego rajdu. Każdy mówi, że to trudna impreza – poczekamy i sami się przekonamy, jak to jest naprawdę. Na pewno będzie bardzo gorąco. Myślę, że testy na południu Portugalii dobrze nas na to przygotowały i robimy wszystko, żeby być gotowym i stoczyć ostrą walkę – skomentował Ott Tänak.

Tanak startuje Yarisem WRC z numerem 8. Prowadzący samochód numer 9 Esapekka Lappi jest teraz czwarty w tabeli, a należący do zespołu Toyota Gazoo Racing od samego początku jego startów w WRC w 2017 roku Jari-Matti Latvala prowadzi auto z numerem 7. Fiński kierowca, który ubiegły sezon ukończył na czwartym miejscu po wygranym Rajdzie Szwecji i spektakularnym drugim miejscu w prestiżowym Rajdzie Monte-Carlo, w tym roku ma sporo pecha i obecnie znajduje się na siódmej pozycji.

Rajd Turcji rozpoczyna się już dziś. Będzie to 10. runda tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata i nowe wyzwanie dla kierowców. Ostatni raz Rajd Turcji znalazł się w kalendarzu WRC w 2010 roku. Zwycięzcą wówczas okazał się Sébastien Loeb prowadzący Citroëna C4 WRC. Samochód Toyoty wygrał w Turcji w 2001 roku – była to Corolla WRC prowadzona przez Serkana Yazici.

Zobacz także
  • Sebastien Ogier i Julien Ingrassia świętują szósty mistrzowski tytuł Sebastien Ogier po raz szósty z rzędu rajdowym mistrzem świata
  • Sebastien Ogier Rajd Australii przesądzi, czy mistrzem po raz 16. z rzędu będzie Sebastien
  • Sebastien Loeb WRC. Rajd Hiszpanii. Sebastien Loeb: Czułem się jak przed laty, chciałem tego zwycięstwa
Skomentuj:
Tanak dogoni Neuville'a i Ogiera w Turcji?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 204
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Esapekka Lappi 110
5 Jari-Matti Latvala 102
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Dani Sordo 71
8 Elfyn Evans 70
9 Craig Breen 61
10 Hayden Paddon 55
11 Teemu Suninen 54
12 Mads Ostberg 52
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Kalle Rovanpera 3
22 Gus Greensmith 2
23 Łukasz Pieniążek 2
24 Chris Ingram 2
25 Pedro Heller 1
26 Yoann Bonato 1
27 Stephane Lefebvre 1

  • Mistrz świata

Najnowsze informacje