Sport.pl

Rajd Finlandii. Ott Tanak najszybszy. Ogierowi pomogły polecenia zespołu

Ott Tanak bierze wszystko w Finlandii. Estończyk wygrał rajd, zgarnął pięć bonusowych punktów na tzw. Power Stage'u i umocnił się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej kierowców. Liderem wciąż jest Thierry Neuville', do którego stratę zmniejszył Sebastien Ogier.

- Czego chcieć więcej? To był dla nas perfekcyjny weekend. Trudno było tylko pierwszego dnia, a potem już tylko powiększaliśmy przewagę. Bardzo czuliśmy wsparcie całego zespołu. Zobaczymy, jak się ułoży końcówka sezonu - powiedział Ott Tanak.

Kierowca Toyoty Yaris WRC zwyciężył w Rajdzie Finlandii po raz pierwszy w karierze. Na mecie miał 32,7 sekundy przewagi nad Madsem Ostbergiem (Citroen C3 WRC) i 35,5 sekundy przewagi nad Jari-Mattim Latvalą, kolegą z zespołu. Tanak mówił o perfekcyjnym weekendzie, bo oprócz 25 punktów za wygraną w rajdzie dopisze sobie też pięć dodatkowych za triumf na ostatnim, dodatkowo premiowanym odcinku specjalnym. I tym samym umocnił się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej kierowców.

Liderem pozostał Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC), który w Finlandii był dopiero dziewiąty. Ale do dwóch punktów za tą lokatę odpisał jeszcze dwa kolejne za czwarte miejsce na tzw. Power Stage’u. Sześć punktów odrobił do niego Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC), który na fińskich szutrach zajął piąte miejsce. Francuz nie byłby tak wysoko, gdyby nie pomógł mu w tym zespół - Elfyn Evans w piątek i sobotę specjalnie zwolnił na trasie, żeby Ogier go przeskoczył w klasyfikacji generalnej. W niedzielę podobny manewr wykonał Teemu Suninen - on spóźnił się na start, a kara była na tyle duża, że pozwoliła awansować Ogierowi na piąte miejsce.

Rajdu nie ukończył Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5). W sobotę Polak wypadł z trasy na 13. odcinku specjalnym, ale mechanikom udało się auto naprawić i przygotować do jazdy w niedzielę. Ostatniego dnia rajdu Pieniążek też się wiele nie najeździł - jego udział zakończył wypadek na 22. odcinku specjalnym rajdu.

Cykl WRC z Finlandii przenosi się do Niemiec, gdzie w dniach 16–19 sierpnia odbędzie się ADAC Rallye Deutschland. Start w imprezie zapowiedziało dwóch Polaków: oprócz Pieniążka pojedzie też Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny mistrz Europy.

Więcej o:

WRC 2019, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Ott Tanak 180
2 Sebastien Ogier 158
3 Thierry Neuville 155
4 Elfyn Evans 78
5 Andreas Mikkelsen 71
6 Teemu Suninen 66
7 Kris Meeke 60
8 Esapekka Lappi 58
9 Jari-Matti Latvala 56
10 Dani Sordo 52
11 Sebastien Loeb 39
12 Kalle Rovanpera 16
13 Benito Guerra 8
14 Gus Greensmith 6
15 Marco Bulacia 6
16 Craig Breen 6
17 Jan Kopecky 5
18 Mads Ostberg 4
19 Pontus Tidemand 4
20 Yoann Bonato 4
21 Stephane Sarrazin 2
22 Ole Christian Veiby 2
23 Pierre-Louis Loubet 2
24 Adrien Fourmaux 1
25 Janne Tuohino 1
26 Ricardo Trivino Bujalil 1
27 Pedro Heller 1
28 Emil Bergkvist 1
29 Nikołaj Griazin 1

  • Mistrz świata