Sport.pl

Rajd Rzymu. Kajetanowicz o kroczek od trzeciego mistrzostwa Europy

Kajetan Kajetanowicz przegrał Rajd Rzymu o 0,3 sekundy z Francuzem Brianem Bouffierem, ale w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy powiększył przewagę nad drugim Portugalczykiem Bruno Magalhaesem i jest blisko zdobycia trzeciego tytułu z rzędu.

- Wspaniały rajd, niezwykle wymagający. Daliśmy z siebie wszystko i powiększyliśmy naszą przewagę w rywalizacji o tytuł. Debiutując tu walczyliśmy o zwycięstwo, ale jednocześnie musiałem też myśleć o punktacji mistrzostw, i z perspektywy czasu uważam, że to było najtrudniejsze. Za nami aż dwieście kilometrów, a o triumfie zdecydowało mrugnięcie okiem. Minimalna różnica po raz kolejny pokazuje, jak konkurencyjne i wyrównane są obecnie mistrzostwa Europy - powiedział na mecie Kajetanowicz.

Polak, jadący Fordem Fiestą R5, prowadził przed ostatnim odcinkiem specjalnym z przewagą 0,5 sekundy nad Bouffierem (Ford Fiesta R5). Francuz, który ma w swoim CV także trzy tytuły mistrza Polski, liczącą niespełna 12 km próbę Altipiani - Guarcino pokonał o 0,8 sekundy szybciej od Polaka i wygrał po raz drugi w tym sezonie. Dzięki zwycięstwu wskoczył na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, ale nie ma już szans na tytuł mistrzowski.

W Rajdzie Rzymu dobrze zaprezentował się ubiegłoroczny mistrz Polski Grzegorz Grzyb, który był czwarty, a siódme miejsce zajął Łukasz Habaj, który był mistrzem Polski w 2015 roku.

Na jeden rajd przed końcem sezonu liderem ME jest Kajetanowicz, który zgromadził aż 151 punktów. Dla Polaka oprócz walki o zwycięstwo ważne było, by powiększyć przewagę nad swoim najgroźniejszym rywalem w tym sezonie Magalhaesem. I to się we Włoszech udało. Portugalczyk ukończył rajd na trzecim miejscu, zebrał w sumie o siedem punktów mniej od Polaka i w klasyfikacji generalnej cyklu traci już ich aż 30.

Kajetanowicz jest bardzo blisko wywalczenia trzeciego z rzędu tytułu mistrzowskiego. To się nie udało nikomu wcześniej. 30-punktowa zaliczka sprawia, że jest w bardzo korzystnej sytuacji, ale sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta, bo Magalhaes szanse na odrobienia strat wciąż ma. Kajetanowicz nauczył nas jednak w tym sezonie, że nawet jak coś nie idzie do końca po jego myśli, to jest w stanie solidnie zapunktować. W tym sezonie wygrał raz, trzy razy był drugi, raz piaty, ale nawet jak rajd kończył poza pierwszą dziesiątką, to do domu wracał przynajmniej z kilkoma punktami.

Finałową rundą mistrzostw Europy będzie łotewski Rajd Liepaja. Szutrowy festiwal prędkości, z niezwykle szybkimi trasami, rozegrany zostanie w dniach 6–8. października.

Więcej o:

WRC 2019, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Ott Tanak 180
2 Sebastien Ogier 158
3 Thierry Neuville 155
4 Elfyn Evans 78
5 Andreas Mikkelsen 71
6 Teemu Suninen 66
7 Kris Meeke 60
8 Esapekka Lappi 58
9 Jari-Matti Latvala 56
10 Dani Sordo 52
11 Sebastien Loeb 39
12 Kalle Rovanpera 16
13 Benito Guerra 8
14 Gus Greensmith 6
15 Marco Bulacia 6
16 Craig Breen 6
17 Jan Kopecky 5
18 Mads Ostberg 4
19 Pontus Tidemand 4
20 Yoann Bonato 4
21 Stephane Sarrazin 2
22 Ole Christian Veiby 2
23 Pierre-Louis Loubet 2
24 Adrien Fourmaux 1
25 Janne Tuohino 1
26 Ricardo Trivino Bujalil 1
27 Pedro Heller 1
28 Emil Bergkvist 1
29 Nikołaj Griazin 1

  • Mistrz świata