Rajd Dakar. Polacy utrzymali świetne lokaty do mety [ZAPIS RELACJI]

• sobota, 18 stycznia 2014
  • To był najlepszy występ Polaków w historii Rajdu Dakar. Rafał Sonik zajął drugie miejsce wśród quadowców, Jakub Przygoński zajął rekordowe szóste miejsce w klasyfikacji motocyklistów, a klasyfikacji samochodów aż trzy nasze załogi zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce - szóste Krzysztof Hołowczyc z pilotem Konstantynem Żylcowem, siódme Marek Dąbrowski z pilotem Jackiem Czachorem, a dziewiąte Martin Kaczmarski z pilotem Filipe Palmeiro. Świetnie pojechał też 13. Adam Małysz.

• Dąbrowski i Czachor w debiutanckim starcie za kierownicą samochodu (Toyoty Hilux) zajęli w Rajdzie Dakar świetne siódme miejsce ( 5:34:25 do Romy). Martin Kaczmarski to w Dakarze debiutant absolutny i najmłodszy z kierowców w całej stawce. Skończył rajd na dziewiątym miejscu ( 6:58:12). Adam Małysz i Rafał Marton znów poprawili życiowy wynik i kończą Rajd Dakar na 13. pozycji ( 9:58:31).

• Wszystkie polskie załogi już na mecie! Kaczmarski (pilot Filipe Palmeiro) jest teraz na ósmym miejscu ( 4:45 do De Villersa), Małysz z pilotem Rafałem Martonem na 11. ( 7:39), a Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem na 13. ( 10:22).

• Wszystkie trzy nasze załogi minęły już ostatni pomiar czasu. Za chwilę będą mogły ogłosić swój triumf nad niezwykle wymagającą w tym roku trasą Rajdu Dakar. Martin Kaczmarski jest w tej chwili na dziewiątym miejscu, Adam Małysz na 12., a Marek Dąbrowski na 16.

• Czekamy jeszcze na trzy polskie załogi. Marek Dąbrowski i Martin Kaczmarski ukończą Rajd Dakar w pierwszej dziesiątce. Dokonałby tego także Adam Małysz, gdyby nie przygody na czwartkowym etapie. Kierowca Orlen Teamu urwał koło, a potem stracił hamulce. Nie poddał się jednak i dojechał do mety. Zajmie w rajdzie 13. miejsce - najlepsze w krótkiej karierze.

• A Peterhansel nawet nie walczył z Nanim Romą o zwycięstwo. Na 133. kilometrze poczekał na kolegów z zespołu X-raid (Romę i Al-Attiyaha). Trzy auta MINI razem przejechały linię mety i te trzy auta zajmą podium Rajdu Dakar. To był prawdziwy etap przyjaźni!

• PILNE

Krzysztof Hołowczyc drugi na mecie ostatniego etapu z czasem 1:57:30. Przegrał tylko z Ginielem De Villersem o 23 sekundy. W klasyfikacji generalnej zajmie szóste miejsce.

• Nani Roma zwycięzcą Rajdu Dakar! Pokonał Peterhansela o 5 minut i 38 sekund!

• Hołowczyc drugi na ostatnim pomiarze. Wygląda na to, że o etapowe zwycięstwo powalczy z Ginielem De Villersem, do którego traci 19 sekund. Do mety zostało kilkadziesiąt kilometrów. Nani Roma jest coraz bliżej zwycięstwa w rajdzie, bo Peterhansel wciąż traci do niego ponad dwie minuty.

• Al-Attiyah i Peterhansel są już na ostatnim pomiarze czasu. Lepszy o 2:25 jest reprezentant Kataru.

• Pozostali Polacy są na drugim pomiarze czasu. Martin Kaczmarski zajmuje 10. miejsce Adam Małysz 13., a Marek Dąbrowski 17.

• Hołowczyc spadł na trzecie miejsce za Ginielem De Villersem i Nanim Romą. Traci do reprezentanta RPA 25 sekund. Do Hiszpana 10.

• Nani Roma powiększył przewagę nad Peterhanselem. Wynosi ona już 2:49, a w klasyfikacji generalnej 2:23. Francuz ma jeszcze ok. 50 km na odrobienie strat, ale to będzie bardzo trudne.

• Na metę dojechali kolejni motocykliści, spychając Przygońskiego na dziewiąte miejsce. Klasyfikacji generalnej to jednak nie zmieni. Polak zajmie w rajdzie szóste miejsce. Wygrał Marc Coma ze zdecydowaną przewagą (1:55:38) nad Jordim Viladomsem. Podium za Hiszpanami uzupełnił Francuz Olivier Pain.

• Pozostałe polskie załogi są na pierwszym punkcie pomiaru. Martin Kaczmarski jest 12, Adam Małysz 13., a Marek Dąbrowski 16.

• Krzysztof Hołowczyc liderem na drugim pomiarze czasu, choć dojechało tam dopiero siedmiu kierowców. Polak o pięć sekund wyprzedza Nassera Al-Attiyaha. Po wszystkich problemach i przygodach w pierwszym tygodniu rajdu, zwycięstwo etapu byłoby dobrym zwieńczeniem jazdy Hołowczyca w tej edycji.

• PILNE

Jakub Przygoński już na mecie Rajdu Dakar. W tej chwili ma siódmy czas, o 7:46 gorszy od Despresa. Motocyklista Orlen Teamu utrzyma szóste miejsce, co będzie jego życiowym wynikiem w rajdzie. W 2010 roku zajął ósmą lokatę.

• W połowie ostatniego odcinka bliższy zwycięstwa w klasyfikacji samochodów jest Nani Roma. Wypracował już ponad minutową przewagę nad Peterhanselem.

• Na kolejnym pomiarze Jakub Przygoński zajmuje dziewiąte miejsce ze stratą 5:51 do Cyrila Despresa.

• W całym rajdzie Sonik przegrał z Casale o 1:26:49. Nad trzecim Sebastianem Hussienim ma ponad cztery godziny przewagi.