Sport.pl

Ponad setka załóg. Rossetti w barwach AP

Rajd Barbórka tradycyjnie przyciąga najlepszych kierowców z kraju i zagranicy. W tym roku na liście zgłoszeń znajduje się ponad sto załóg, z czego ponad trzydziestu kierowców wystartuje w Barbórce Legend. Na trasie tegorocznego rajdu znów zobaczymy najwspanialsze samochody, legendarne nazwiska i marki znane z rajdowych tras całego świata.
W jubileuszowej, 50. edycji Rajdu Barbórka wystartuje cała krajowa czołówka. Na liście zgłoszonych załóg nie mogło zabraknąć takich nazwisk jak Kajetan Kajetanowicz, Grzegorz Grzyb, Michał Bębenek, Michał Sołowow czy Maciej Oleksowicz. Taki skład jest gwarancją niesamowitych emocji, walki do ostatniego metra każdego odcinka specjalnego i przede wszystkim świetnej zabawy. W ubiegłym roku losy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej ważyły się niemal do ostatniego nawrotu na Karowej. Cały rajd wygrał wtedy francuski mistrz Polski sprzed kilku sezonów Bryan Bouffier, a kultowy pojedynek na OS Karowa padł łupem aktualnego mistrza Polski Kajetana Kajetanowicza.

W tym roku obok najlepszych kierowców z krajowego podwórka na starcie Barbórki staną także goście z zagranicy. Jednym z nich będzie Luca Rossetti, trzykrotny rajdowy mistrz Europy. Razem z Matteo Chiarcossim pojadą peugeotem 207 i bez wątpienia będą poważnymi pretendentami do wygranej. Rossetti przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Automobilklubu Polski i w rajdzie wystartuje w barwach AP.

Swój udział w 50. Rajdzie Barbórka zapowiedzieli także aktualni mistrzowie Włoch (samochody z napędem na jedną oś) - Simone Campedelli i Danillo Fappani. Bardzo doświadczona załoga ma za sobą wiele startów w rajdach zaliczanych do cyklu mistrzostw Europy czy serialu IRC i Włosi w Warszawie także mogą sprawić sporą niespodziankę.

W pierwszy weekend grudnia na trasach odcinków specjalnych nie zabraknie Inessy Tuszkanowej, znanej na całym świecie ukraińskiej fotomodelki znanej z ogromnej pasji do sportów motorowych. Inessa już rok temu wystartowała w Rajdzie Barbórka, a przejazdem na odcinku Karowa zdobyła serca nie tylko rajdowych fanów.

Warto przypomnieć również o jednej z najgłośniejszych medialnych postaci ostatnich miesięcy. Wizyta Felixa Baumgartnera, człowieka, który spadł ze stratosfery, to jedna z większych atrakcji tegorocznej Barbórki. Austriak wystartuje samochodem Subaru Impreza, a jego udział w rajdzie jest współorganizowany przez Automobilklub Polski.

Nie zapominajmy, że na trasie Barbórki będziemy podziwiać nie tylko znakomitych kierowców, lecz także samochody, które królują lub przed laty królowały na rajdowych odcinkach. Grudniowy rajd to jedna z niewielu okazji, by z bliska przyjrzeć się takim maszynom jak choćby citroen C4 WRC, mitsubishi lancer WRC, toyota celica turbo 4 WD czy lancia delta integrale.

Więcej o:

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata