Kubica 10 w kwalifikacjach. Pole Position dla Vettela

Robert Kubica zajął 10 miejsce w kwalifikacjach do Grand Prix Turcji. Oznacza to, że w niedzielnym wyścigu pod Stambułem wystartuje on z piątej linii. Na pierwszym miejscu uplasował się Sebastian Vettel, tuż przed Jensonem Buttonem.

Q1

Polak po pierwszym okrążeniu miał dopiero 16 czas. Do prowadzącego Sebastiana Vettela tracił 1,381 sekundy. Inni kierowcy jeździli znacznie szybciej niż podczas sesji treningowych.

Po kolejnych okrążeniach Kubica przesunął się na 10. pozycję, którą utrzymał do końca pierwszej rundy. Jego partner z zespołu - Nick Heidfeld uplasował się o jedno miejsce niżej. Na jednym z okrążeń z toru wypadł Nelson Piquet.

Najlepszy czas uzyskał Sebastian Vettel z teamu Red Bull. Do drugiej tury kwalifikacji nie zakwalifikował się mistrz świata Lewis Hamilton, który zajął dopiero 16 miejsce.

Q2

W drugiej turze kwalifikacji na prowadzenie wysunął się Jenson Button, który zepchnął Vettela na drugą pozycję. Kubica rewelacyjnie przejechał pierwszy sektor bijąc rekord na tym odcinku.

Po pierwszym okrążeniu Polak znalazł się na czwartym miejscu tuż za Rubensem Barrichello. Po kolejnych przejazdach wyprzedzili go Mark Webber i Kimi Raikkonen.

Ostatecznie pod koniec drugiej tury Kubica znalazł się na 9 miejscu. Na czołowej pozycji ponownie znalazł się Vettel, który zepchnął Buttona na trzecie miejsce. Wcześniej wyprzedził go Jarno Trulli, który zajął drugą pozycję.

Q3

Polski kierowca na początku trzeciej tury utrzymał ósmą pozycję. Na pierwszym miejscu pozostał także Vettel. Po kolejnym przejeździe Kubicę wyprzedził Barrichello i Krakowianin spadł na 9 pozycję.

Ostatecznie pole position zdobył Vettel, na drugie miejsce awansował Button. Z drugiej linii startować będą Barrichello i Webber. Robert Kubica ostatecznie został sklasyfikowany na 10 miejscu.

W drugiej piątkowej sesji treningowej polski kierowca był trzeci, do najlepszego Heikkiego Kovalainena zabrakło mu jedynie 0,215 sekundy. Podczas sobotniego treningu Kubica uplasował się na piątym miejscu z czasem 1.28,320.

Po raz pierwszy w tym sezonie Polak pojechał z podwójnym dyfuzorem. Daje on olbrzymią korzyść na szybkich zakrętach i tor pod Stambułem jest jakby dla niego stworzony. Dyfuzor przysysa samochód do ziemi, dzięki czemu może on szybciej pokonywać zakręty.