Sport.pl

MŚ w Oslo. Rywale Adama

Zdecydowanie najgroźniejszy będzie 30-letni Szwajcar Simon Ammann. Czterokrotny mistrz olimpijski ma nieprawdopodobny dar wygrywania najważniejszych zawodów. Bywa, że na treningach skacze słabo, ląduje o kilka metrów bliżej niż rywale, ale kiedy zaczyna się prawdziwa rywalizacja - Ammann nie ma sobie równych. Dynamicznie i mocno odbija się od progu i frunie, tworząc z nartami jedną płaszczyznę. A później już tylko cieszy się na zeskoku, gdzie ogląda go poślubiona w ubiegłym roku Rosjanka Jana Janowskaja.
Wygrał wszystko oprócz Turnieju Czterech Skoczni, mistrzostwo świata zdobył cztery lata temu, w Sapporo. Wśród 19 zwycięstw w konkursie PŚ jest ubiegłoroczny triumf na świeżo otwartej wówczas skoczni Holmenkollen, gdzie wyprzedził Adama Małysza.

Jeśli wygra w Oslo, może skończyć karierę. - Bolą mnie plecy, mam już dosyć skoków, ale się waham. Po sezonie zdecyduję, czy skaczę dalej. Jeśli tak, to na pewno dotrwam do igrzysk w Soczi w 2014 roku - mówił Ammann w grudniu podczas TCS.

W polsko-szwajcarską rywalizację na pewno wmieszają się dwaj Austriacy. 25-letni Thomas Morgenstern będzie skakał w Oslo opromieniony drugą w karierze Kryształową Kulą, którą zapewnił sobie na trzy konkursy przed końcem sezonu. Jego atutem jest niezwykła solidność. W tym sezonie tylko trzykrotnie - na 23 starty - był poza czołową dziesiątką. Aż 15 razy był na podium! Wygrał siedem konkursów i w Oslo chce spełnić swoje marzenia. Indywidualnym mistrzem olimpijskim był w Turynie, zdobywał złote medale MŚ i igrzysk także w drużynie. Ale nigdy nie był indywidualnym mistrzem świata.

Plany będzie chciał mu pokrzyżować młodszy o cztery lata Gregor Schlierenzauer. Napisać, że się nie lubią, to nic nie napisać. "Morgi" i "Schlieri" nie cierpią się, jeden działa na nerwy drugiemu. Wzajemna rywalizacja bywała ważniejsza od walki w Pucharze Świata.

Schlierenzauer to cudowne dziecko austriackich skoków. Wszystko w sportowym życiu przed nim, ale już wygrał 34 konkursy PŚ - dla porównania Małysz ma 39 zwycięstw, a legendarny Fin Matti Nykaenen 46. Gregor zdobywał złote medale na najważniejszych imprezach, ale nigdy nie był mistrzem indywidualnie. Austriacy mówili, że jeszcze nie dorósł do wygrywania na MŚ czy igrzyskach. W tym sezonie skakał słabo, leczył chore kolano, miał przerwę w startach. Ale kiedy wrócił na skocznię, w wielkim stylu wygrał konkursy lotów w Vikersund.

Dwa lata temu w Oslo tytuły mistrzowskie wywalczyli Szwajcar Andreas Küttel oraz Austriak Wolfgang Loitzl i były to sensacyjne rozstrzygnięcia. Jeśli w Oslo znowu medale rozda wiatr, faworyci nie będą mieli szans.

Kamil Stoch będzie walczył o medal

Więcej o:
Najczęściej czytane

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata