Sport.pl

Jubileusz PŚ w Zakopanem

W tym roku zawody na Wielkiej Krokwi są jubileuszowe z dwóch powodów. Skocznię otwarto 85 lat temu, a 30 lat temu rozegrano na niej pierwszy Puchar Świata, który wygrali Polacy. W piątek i sobotę faworytami nie będą, ale...
W 1980 roku w zawodach wystartowało zaledwie 15 skoczków, dziś w kwalifikacjach na belce startowej usiądzie prawie 70 zawodników, w tym 12 Polaków. Po pierwszym PŚ kolejny rozegrano dopiero 10 lat później. Następna przerwa trwała sześć lat. - Najczęściej powód był bardzo prozaiczny: nie było pieniędzy. Tak właśnie zdarzyło się w 1981 roku. Potem miasto starało się o organizację, ale za karę jej nie dostało - wspomina Lech Nadarkiewicz, obecny dyrektor zakopiańskich zawodów.

Jadą na Małysza

Od 1999 rok zawody tylko raz nie doszły do skutku, a to dlatego, że skończyła się homologacja FIS na skocznię. W 2001 roku rozpoczęła się małyszomania i pod Wielką Krokiew ściągały dziesiątki tysięcy kibiców z całej Polski. W 2002 roku pod skocznią pojawiło się ich ponad sto tysięcy. Tłumy fanów ubranych w barwy narodowe z nieodłącznym dźwiękiem trąb na trzy dni opanowywały Zakopane. Biało-czerwony pochód ciągnął się od Krupówek pod Wielką Krokiew. Choć polski mistrz radzi sobie ostatnio słabiej, dopingowanie weszło już kibicom w krew.

Ale nie zawsze było tak kolorowo. W latach 90. na zawodach w Zakopanem pojawiało się maksymalnie kilkanaście tysięcy. - Na mistrzostwach świata w 1962 r. było pod Krokwią 140 tysięcy kibiców - mówił w 1999 roku Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. - A teraz jak kilkanaście tysięcy przyjdzie na zawody, to jest dobrze.

W cieniu żałoby

Od 2006 roku Puchar Świata był rozgrywany w cieniu tragedii. W dniu pierwszego konkursu doszło do katastrofy budowlanej - w Katowicach, gdzie zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich. Drugie zawody doszły do skutku, ale pamięć ofiar uczczono minutą cieszy i odwołano oprawę artystyczną.

Rok później Jan Mazoch w trakcie skoku uległ wypadkowi i w stanie krytycznym został odwieziony do szpitala. Po jednej serii zawody przerwano, a drugiego dnia odwołano z powodu zbyt silnego wiatru.

Wreszcie dwa lata temu dwa dni przed PŚ doszło do tragedii samolotu CASA. Prezydent ogłosił trzydniową żałobę narodową. Zawody kolejny raz odbyły się bez oprawy artystycznej i z uczczeniem pamięci ofiar.

Dwa równe skoki

W tym roku PŚ zawita do Zakopanego po raz 15. Tak jak przez ostatnie dwa sezony żaden z Polaków nie będzie faworytem konkursów. Tyle że Małyszowi i jego kolegom skakanie u siebie zawsze pomagało. W tym sezonie 33-letni skoczek z Wisły tylko raz był na podium (3. miejsce w Lillehammer). Skacze równo, ale wciąż brakuje mu błysku - cztery razy zajmował ósmą pozycję.

W walce o zwycięstwo najbardziej będą się liczyć Austriacy, których aż pięciu jest w czołowej dziesiątce Pucharu Świata. Liderem jest jednak Szwajcar Simon Ammann. Z czołówki będą także Fin Janne Ahonen i Norweg Bjoern Einar Romoeren.

Kto do Kanady

Zawody będą tym ważniejsze, że trener kadry Łukasz Kruczek ma po nich podać ostateczny skład drużyny na Igrzyska Olimpijskie w Vancouver. Trudno się spodziewać, by znalazł się w niej ktoś spoza szóstki skoczków, która punktowała w tym sezonie w PŚ. Przed startem w Kanadzie zaplanowano jeszcze konkursy w Oberstdorfie, Kligenthal i Willingen. Z kolei dla Klimka Murańki, Grzegorza Miętusa, Andrzeja Zapotocznego i Dawida Kubackiego będzie to ostatnia próba przed startem w mistrzostwach świata juniorów.

- Życzę zwycięstwa Adamowi Małyszowi. Może uda się coś osiągnąć Kamilowi Stochowi. On mieszka w moim rodzinnym Poroninie, trzy domy dalej. Jak był mały, to przychodził pod dom - wspomina Stanisław Bobak, zwycięzca pierwszego PŚ rozegranego w Zakopanem. - Pamiętam, że na wspomniane zawody też szedłem przez śnieg z myślą, by oddać dwa równe skoki.

Zakopane już czeka na kibiców skoków narciarskich »


Więcej o:
Najczęściej czytane

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata