Sport.pl

Jubileusz PŚ w Zakopanem

W tym roku zawody na Wielkiej Krokwi są jubileuszowe z dwóch powodów. Skocznię otwarto 85 lat temu, a 30 lat temu rozegrano na niej pierwszy Puchar Świata, który wygrali Polacy. W piątek i sobotę faworytami nie będą, ale...
W 1980 roku w zawodach wystartowało zaledwie 15 skoczków, dziś w kwalifikacjach na belce startowej usiądzie prawie 70 zawodników, w tym 12 Polaków. Po pierwszym PŚ kolejny rozegrano dopiero 10 lat później. Następna przerwa trwała sześć lat. - Najczęściej powód był bardzo prozaiczny: nie było pieniędzy. Tak właśnie zdarzyło się w 1981 roku. Potem miasto starało się o organizację, ale za karę jej nie dostało - wspomina Lech Nadarkiewicz, obecny dyrektor zakopiańskich zawodów.

Jadą na Małysza

Od 1999 rok zawody tylko raz nie doszły do skutku, a to dlatego, że skończyła się homologacja FIS na skocznię. W 2001 roku rozpoczęła się małyszomania i pod Wielką Krokiew ściągały dziesiątki tysięcy kibiców z całej Polski. W 2002 roku pod skocznią pojawiło się ich ponad sto tysięcy. Tłumy fanów ubranych w barwy narodowe z nieodłącznym dźwiękiem trąb na trzy dni opanowywały Zakopane. Biało-czerwony pochód ciągnął się od Krupówek pod Wielką Krokiew. Choć polski mistrz radzi sobie ostatnio słabiej, dopingowanie weszło już kibicom w krew.

Ale nie zawsze było tak kolorowo. W latach 90. na zawodach w Zakopanem pojawiało się maksymalnie kilkanaście tysięcy. - Na mistrzostwach świata w 1962 r. było pod Krokwią 140 tysięcy kibiców - mówił w 1999 roku Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. - A teraz jak kilkanaście tysięcy przyjdzie na zawody, to jest dobrze.

W cieniu żałoby

Od 2006 roku Puchar Świata był rozgrywany w cieniu tragedii. W dniu pierwszego konkursu doszło do katastrofy budowlanej - w Katowicach, gdzie zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich. Drugie zawody doszły do skutku, ale pamięć ofiar uczczono minutą cieszy i odwołano oprawę artystyczną.

Rok później Jan Mazoch w trakcie skoku uległ wypadkowi i w stanie krytycznym został odwieziony do szpitala. Po jednej serii zawody przerwano, a drugiego dnia odwołano z powodu zbyt silnego wiatru.

Wreszcie dwa lata temu dwa dni przed PŚ doszło do tragedii samolotu CASA. Prezydent ogłosił trzydniową żałobę narodową. Zawody kolejny raz odbyły się bez oprawy artystycznej i z uczczeniem pamięci ofiar.

Dwa równe skoki

W tym roku PŚ zawita do Zakopanego po raz 15. Tak jak przez ostatnie dwa sezony żaden z Polaków nie będzie faworytem konkursów. Tyle że Małyszowi i jego kolegom skakanie u siebie zawsze pomagało. W tym sezonie 33-letni skoczek z Wisły tylko raz był na podium (3. miejsce w Lillehammer). Skacze równo, ale wciąż brakuje mu błysku - cztery razy zajmował ósmą pozycję.

W walce o zwycięstwo najbardziej będą się liczyć Austriacy, których aż pięciu jest w czołowej dziesiątce Pucharu Świata. Liderem jest jednak Szwajcar Simon Ammann. Z czołówki będą także Fin Janne Ahonen i Norweg Bjoern Einar Romoeren.

Kto do Kanady

Zawody będą tym ważniejsze, że trener kadry Łukasz Kruczek ma po nich podać ostateczny skład drużyny na Igrzyska Olimpijskie w Vancouver. Trudno się spodziewać, by znalazł się w niej ktoś spoza szóstki skoczków, która punktowała w tym sezonie w PŚ. Przed startem w Kanadzie zaplanowano jeszcze konkursy w Oberstdorfie, Kligenthal i Willingen. Z kolei dla Klimka Murańki, Grzegorza Miętusa, Andrzeja Zapotocznego i Dawida Kubackiego będzie to ostatnia próba przed startem w mistrzostwach świata juniorów.

- Życzę zwycięstwa Adamowi Małyszowi. Może uda się coś osiągnąć Kamilowi Stochowi. On mieszka w moim rodzinnym Poroninie, trzy domy dalej. Jak był mały, to przychodził pod dom - wspomina Stanisław Bobak, zwycięzca pierwszego PŚ rozegranego w Zakopanem. - Pamiętam, że na wspomniane zawody też szedłem przez śnieg z myślą, by oddać dwa równe skoki.

Zakopane już czeka na kibiców skoków narciarskich »


Więcej o:

WRC 2019, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Ott Tanak 180
2 Sebastien Ogier 158
3 Thierry Neuville 155
4 Elfyn Evans 78
5 Andreas Mikkelsen 71
6 Teemu Suninen 66
7 Kris Meeke 60
8 Esapekka Lappi 58
9 Jari-Matti Latvala 56
10 Dani Sordo 52
11 Sebastien Loeb 39
12 Kalle Rovanpera 16
13 Benito Guerra 8
14 Gus Greensmith 6
15 Marco Bulacia 6
16 Craig Breen 6
17 Jan Kopecky 5
18 Mads Ostberg 4
19 Pontus Tidemand 4
20 Yoann Bonato 4
21 Stephane Sarrazin 2
22 Ole Christian Veiby 2
23 Pierre-Louis Loubet 2
24 Adrien Fourmaux 1
25 Janne Tuohino 1
26 Ricardo Trivino Bujalil 1
27 Pedro Heller 1
28 Emil Bergkvist 1
29 Nikołaj Griazin 1

  • Mistrz świata