Puchar Świata w Zakopanem. Adam Małysz: Gdy w czwartek zobaczyłem Ahonena, to się prawie przestraszyłem

Janne Ahonen

Janne Ahonen (MATTHIAS SCHRADER/AP)

Niedawno zdobył mistrzostwo Finlandii, a jego syn był o krok od awansu do finałowej serii. Janne Ahonen, legenda tuż przed czterdziestką, w Zakopanem wraca do Pucharu Świata. Z nadziejami, że za miesiąc będzie w Lahti w reprezentacji na mistrzostwa świata
Karierę kończył już dwa razy, ale nadal nie ma dość. Kiedyś napędzała go pogoń za trofeami, które mu umykały. Tylko dwóch nie zdążył zdobyć: olimpijskiego złota i złota mistrzostw świata w lotach. Teraz pcha go na skocznie poczucie, że nie zostawia się kraju w potrzebie. Fińskie skoki usychają od lat, nie ma nowych idoli od czasu, gdy Harii Olli zaczął przepijać karierę, brakuje magnesu dla młodych talentów.

Syn, który chciał być Małyszem

Więc Ahonen wraca i trwa, mimo że skoki już mu się za ten upór nie odwdzięczają. Ale to i tak piękna historia. We wrześniu 2016 Janne zdobył mistrzostwo Finlandii, a jego nastolletni syn Mico był 31. Gdy w 2005 Janne był na szczycie, wygrywał trzeci raz Turniej Czterech Skoczni (łącznie zbierze rekordowe pięć zwycięstw), a niedługo później złoto mistrzostw świata w Oberstdorfie, opowiadał o małej skoczni którą zbudował dla Mico w domu. I o tym, że synek udając na niej skoczka nie chce być Ahonenem, tylko Małyszem albo Hautamaekim.

Dba o młodych i sprzęt

W maju 2017 Janne skończy 40 lat. Ostatnie punkty Pucharu Świata zdobył 20 miesięcy temu, zajmując w 2015 w Planicy 23. miejsce. Ostatni sezon musiał spisać na straty, bo popełnił częsty błąd sportowców w jesieni kariery i pracował na treningach tak mocno, jakby miał 10 lat mniej. Organizm się zbuntował. Ahonen wystartował tylko w trzech konkursach, dwóch indywidualnych, nie zakwalifikował się do finałowych serii. W obecnym sezonie PŚ wystartował do tej pory trzy razy, na początku sezonu. W Kuusamo był dwa razy 34. W Klingenthal 45.

W Zakopanem wraca do startów pucharowych. Awansował do niedzielnego konkursu, choć nie bez problemów, z piątej dziesiątki kwalifikacji. Jest już w fińskiej kadrze nie tylko zawodnikiem, ale i specjalistą od spraw sprzętowych. I oparciem dla mniej doświadczonych skoczków, którzy nawet w sezonie mistrzostw świata u siebie nie mogą wyrwać się z zapaści. Zdobyli na razie dla Finlandii ledwie 33 punkty w Pucharze Narodów. Mniej niż sam Mackenzie Boyd-Clowes dla Kanady.

Małysz: Trochę mi go szkoda. Nie wiem czy nie powinien już zostać trenerem

- Wczoraj gdy zobaczyłem Janne w COS-ie w Zakopanem to się prawie przestraszyłem - śmieje się Adam Małysz. - Na twarzy miał wypisane to swoje wieczne niezadowolenie, ale to miły gość. Zagadniesz, co słychać, i pojawia się ten lekki uśmieszek: " Aaa, ok.". Ale mimo wszystko trochę mi go szkoda. Był wybitnym skoczkiem, pamięta czasy, gdy Finlandia była potęgą, a nie wiem, czy te dwie decyzje odwołujące koniec kariery były do końca jego, czy też został przekonany. Mógłby zostać trenerem, wspierać skoki w jakiś inny sposób. Ale czuje się odpowiedzialny, chce to jeszcze pociągnąć do przodu, na ile może. Tylko brakuje mu dobrych skoków, a trudno tak przyciągnąć młodzież. Jakieś talenty się u Finów pojawiają. Zatrudnili austriackiego trenera Andreasa Mittera. Odbudują się. Ale - mówi Małysz - wątpię, że to będzie z udziałem Janne.Co wiesz o skokach narciarskich? [QUIZ]
1/10Ile punktów odejmuje się lub dodaje za każdy metr na skoczni K-120?
Skomentuj:
Puchar Świata w Zakopanem. Adam Małysz: Gdy w czwartek zobaczyłem Ahonena, to się prawie przestraszyłem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

WRC 2018, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 219
2 Thierry Neuville 201
3 Ott Tanak 181
4 Jari-Matti Latvala 128
5 Esapekka Lappi 126
6 Andreas Mikkelsen 84
7 Elfyn Evans 80
8 Hayden Paddon 73
9 Dani Sordo 71
10 Mads Ostberg 70
11 Craig Breen 67
12 Teemu Suninen 54
13 Sebastien Loeb 43
14 Kris Meeke 43
15 Jan Kopecky 17
16 Pontus Tidemand 12
17 Henning Solberg 8
18 Bryan Bouffier 4
19 Marijan Griebel 4
20 Simone Tempestini 4
21 Alberto Heller 4
22 Kalle Rovanperä 3
23 Gus Greensmith 2
24 Łukasz Pieniążek 2
25 Chris Ingram 2
26 Steve Glenney 2
27 Pedro Heller 1
28 Yoann Bonato 1
29 Stephane Lefebvre 1
30 Jourdan Serderidis 1

  • Mistrz świata